Նիդերլանդներում Հայոց ցեղասպանության տարելիցի միջոցառումների մեկնարկը կտրվի ապրիլի 17-ին
Նիդերլանդներում Հայոց ցեղասպանության 103-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների մեկնարկը կտրվի ապրիլի 17-ին:
Ինչպես նշեց «Հոլանդահայ կազմակերպությունների ֆեդերացիա»-ի նախագահ Մաթո Հախվերդյանը, ապրիլի 17-ին խորհրդարանին հարակից հրապարակում կանցկացվի ցույց` Նիդերլանդների կառավարության դեմ:
«Ինչպես գիտեք, Նիդերլանդների խորհրդարանը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, երկու անգամ համապատասխան փաստաթուղթ է ընդունվել (2004թ. և 2018թ.- հեղ.), սակայն կառավարությունը շարունակում է այդ թեմայի մասին խոսելիս այլ ձևակերպումներ տալ` ասելով «Հայոց ցեղասպանության հարցը»: Խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ազդեցություն չթողեց կառավարության բառամթերքի վրա: Մեզ համար կարևոր է, որ կառավարությունն իր ելույթներում ճիշտ ձևակերպումներ տա, այլ ոչ թե ամեն անգամ ինչ-որ նոր բաներ հնարի: Նախատեսում ենք հանրագիր ներկայացնել կառավարությանը»,-ասաց Մաթո Հախվերդյանը: Մեր այն դիտարկմանը, որ խորհրդարանի կողմից վերջերս ընդունված փաստաթղթի համաձայն՝ կառավարության ներկայացուցիչը 5 տարին մեկ պետք է գա Հայաստան և հարգանքի տուրք մատուցի Հայոց ցեղասպանության հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիրում, Մաթո Հախվերդյանը նշեց, որ այդ փաստաթղթի ընդունելուց հետո այս տարի առաջին անգամ պետք է կառավարության ներկայացուցիչը գա Հայաստան:
«Մինչ այժմ բազմաթիվ հարցադրումներ են հնչել մեր կողմից, սակայն դեռ անուն չի հնչեցվել: Վերջնական պատասխան դեռ չունենք: Հավանական է, որ մինչև ապրիլի 24-ը չկարողանան այդպես էլ որոշել»,-Արմենպրեսի հետ զրույցում ասաց Մաթո Հախվերդյանը:
Հայոց ցեղասպանության 103-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների շրջանակում ապրիլի 21-ին բացվելու է նոր խաչքար և Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշատախտակ: Այն տեղադրվելու է Ամստերդամի Սուրբ Հոգի հայկական եկեղեցու տարածքում` դեպի փողոց բացվող հատվածում: Ներկա են լինելու քաղաքական, հասարակական գործիչներ:
Ապրիլի 24-ին նախատեսված է ոգեկոչման արարողություն խաչքարի մոտ, լինելու են ելույթներ:
Ապրիլի 24-ին ոգեկոչման միջոցառում է տեղի ունենալու նաև Ասեն քաղաքի Մեծ Եղեռնի հուշարձանի մոտ, որտեղ ինչպես ամեն տարի, ելույթ կունենան քաղաքական և հասարակական ականավոր գործիչներ, կլինի գեղարվեստական ծրագիր: Նույն օրը երեկոյան, Ալմելո քաղաքի Մեծ Եղեռնի հուշահամալիրի մոտ կկատարվի հոգեհանգստյան արարողություն։ Ապրիլի 17-ի ցույցը և ապրիլի 24-ի Ասենում կայանալիք ոգեկոչման միջոցառումը կազմակերպել են «Համագործակցող Հոլանդահայ կազմակերպությունները», իսկ Ամստերդամի և Ալմելոյի միջոցառումները կազմակերպել են տեղական հայկական կառույցները:

Armenian Genocide commemoration events to begin April 17 in the Netherlands
The 103rd anniversary commemorative events of the Armenian Genocide in the Netherlands will begin April 17th.
Mato Hakhverdyan, president of the Federation of Armenian Organisations in The Netherlands, told ARMENPRESS that a rally will take place against the Government on April 17 in a square near the parliament building in the Hague.
“As you know, the parliament of Netherlands has recognized the Armenian Genocide, a document was adopted two times, but the government continues using other terms while speaking about this topic, saying – “the issue of the Armenian Genocide”. The parliament’s recognition didn’t impact the vocabulary of the government. It is important for us that the government uses correct terms in speeches, rather than make up some thing every time. We plan to submit a petition to the government,” he said.
In accordance to the recently adopted document, a government official of the Netherlands should visit Armenia once in five years and pay tribute at the Armenian Genocide Memorial. Hakhverdyan said that this year the government’s representative will visit Armenia for the first time since the adoption of this document.
“We’ve made numerous questions until now, however, no name has been released. We don’t have a final answer yet. It is probable that they will fail to make a final decision until April 24”, he said.
A new cross-stone and a monument in honor of the Armenian Genocide victims will be unveiled on April 21 on the occasion of the 103rd anniversary. The monument will be placed in the territory of the Holy Spirit Armenian Church of Amsterdam.
A commemoration event will take place April 24 near the cross-stone.
Another event will take place April 24 near the Armenian Genocide memorial in Assen, where politicians and public figures will deliver remarks.