Վատիկանում Նարեկացու արձանի տեղադրման աշխատանքներն ավարտվեցին. դեսպան Մինասյանը մանրամասներ է հայտնում
Վատիկանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Միքայել Մինասյանը մանրամասներ է ներկայացրել Գրիգոր Նարեկացու արձանի տեղադրման աշխատանքների մասին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Միքայել Մինասյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է, որ 2016 թվականի հունիսին Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի Հայաստան այցի շրջանակներում նախագահ Սերժ Սարգսյանը Սրբազան Քահանայապետին նվիրեց Գրիգոր Նարեկացու արձանի մանրակերտը՝ որպես առաջին քրիստոնյա երկիր Պապի ուխտագնացության խորհրդանիշ: Արձանը Սրբազան Քահանայապետին նվիրելիս նախագահ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ դրա մեծ տարբերակն ապագայում կտեղադրվի Վատիկանում: Պապը հավանեց արձանն ու շնորհակալություն հայտնեց նախագահին՝ տալով իր համաձայնությունը:
«Կարճ ժամանակ անց ստեղծագործական թիմը՝ Հայաստանի ժողովրդական նկարիչ, Նարեկացու արձանի հեղինակ Դավիթ Երևանցու գլխավորությամբ գործի անցավ: Ճարտարապետ Միքայել Հասրաթյանը և ծրագրի ղեկավար Վարդան Կարապետյանն ակտիվորեն ներգրավվեցին արձանի ստեղծման աշխատանքներում, իսկ ընկերս՝ Արթուր Ջանիբեկյանը, ով, ի դեպ, աշխարհում Նարեկի տարածման իսկական նվիրյալ է, միացավ ինձ` դառնալով արձանի երկրորդ բարերարը: Ստեղծագործական խմբի քրտնաջան աշխատանքի արդյունքում Չեխիայում ձուլվեց Գրիգոր Նարեկացու 2 մետրանոց բրոնզե արձանը, որի տեղադրման աշխատանքները Վատիկանի այգիներում այսօր ավարտվեցին»,-նշել է Միքայել Մինասյանը:

Works on erecting statue of Gregory of Narek completed in Vatican: Ambassador Minasyan releases details
Armenia’s Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Vatican Mikayel Minasyan released details over the works on erecting the statue of Gregory of Narek, reports Armenpress.
Ambassador Minasyan said on Facebook that during Pope Francis’ visit to Armenia in June 2016 President Serzh Sargsyan gave a small statue of Gregory of Narek to the Pope as a symbol of his pilgrimage to the first Christian country. While handing over the statue to Pope Francis, the Armenian President expressed hope that its big version will be erected in Vatican. The Pope liked the statue, thanked the President and gave his approval.
“After a short period of time the creative team led by People’s Artist of Armenia, author of the statue of Gregory of Narek Davit Yerevantsi started the works. Architect Mikayel Hasratyan and project manager Vardan Karapetyan actively engaged in the statue creation works, and my friend Artur Janibekyan, who is a true devotee of spreading Narek, joined me becoming the second philanthropist of the statue. Thanks to the hard work of the creative team the 2-meter bronze statue of Gregory of Narek was created in the Czech Republic and its erection works in Vatican’s parks completed today”, the Ambassador said.