Համահայկական ֆլեշմոբ.խրոխտ քոչարին ոտքի կհանի հայ ժողովրդին
Հայաստանի համար 2018 թ. հոբելյանական տարի է. ազգովի նշելու ենք Հայաստանի առաջին հանրապետության ստեղծման, Մայիսյան հերոսամարտերի 100 և Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակները: Սփյուռքում բնակվող հայերը նույնպես անմասն չեն մնալու այս կարևոր իրադարձությունները նշելուց։ Ֆրանսիայի Գրենոբլ քաղաքի հայկական մշակույթի տունն օրինակ, մայիսի 26-ին հանդես է գալու լայնամասշտաբ   նախաձեռնությամբ՝ կազմակերպելով համահայկական «Արի՛, պարի՛ր քոչարի» խորագրով ֆլեշմոբը, որին կարող են մասնակցել անհատներ, ստեղծագործական կոլեկտիվներ, պարային համույթներ, մշակութային կենտրոններ, կրթօջախներ, զորամասեր:
Մտահղացման համաձայն՝ այդ օրը մեր հայրենակիցները պետք է իրենց բնակության քաղաքում քոչարի պարեն, տեսանկարահանեն պարն ու ուղարկեն կազմակերպիչներին։ Ավելի ուշ տեսանյութը հրապարակվելու է ֆլեշմոբի ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջում:
Ինչպես Հայերն այսօր-ին տեղեկացնում է Գրենոբլի հայկական մշակույթի տան հոգաբարձուների խորհրդի անդամ, նախաձեռնության հեղինակ Սիրանուշ Խաչատրյանը, նախագծի նպատակը Հայաստանում և Սփյուռքում բնակվող հայերին հաղթական քոչարի պարելու գաղափարի շուրջ համախմբելն է՝ ի նշան մեր հերոսական անցյալի և ազգային միասնականության:
Գրենոբլի հայերի նախաձեռնությանն աջակցում են ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը և Լիոնի հյուպատոսարանը:
Հավելենք, որ նախագիծն առավել հանրահռչակելու նպատակով ստեղծվել են կայքէջ, ֆեյսբուքյան և թվիթերյան էջեր, պատրաստվել է գովազդային տեսահոլովակ:

Общеармянский флешмоб: гордый «Кочари» поднимет на ноги армянский народ
Для Армении 2018-й – год юбилейный: все нацией отметим 100-летие создания Первой Армянской Республики, героических Майских сражений, 2800-летие основания Еревана. Проживающие в Диаспоре армяне также не останутся в стороне от празднования этих важных событий.
Дом армянской культуры французского города Гренобль, к примеру, 26 мая выступит с широкомасштабной инициативой – организует общеармянский флешмоб под девизом «�?ди, танцуй «Кочари», в котором могут участвовать отдельные лица, творческие коллективы, культурные центры, очаги образования, воинские части.
По идее, в этот день наши соотечественники в городах своего проживания должны танцевать «Кочари», снять на видео и отправить организаторам. Позднее видеоматериал будет размещен на официальной страннике флешмоба в Фейсбуке.
Как сообщила редакции «Армяне сегодня» член совета попечителей Дома армянской культуры Гренобля, автор инициативы Сирануш Хачатрян, цель проекта – сплотить проживающих в Армении и Диаспоре армян вокруг идеи танца победного «Кочари» в знак нашего героического прошлого и национального единства.
�?нициативу армян Гренобля поддерживают Министерство Диаспоры РА и консульство в Лионе.
Добавим, что с целью более широкой пропаганды проекта созданы сайт, фейсбуковская и твиттеровская странички, подготовлен рекламный клип.