Վալանսի «Ապիլի 24» կոմիտեն հարգել է Սումգայիթի ջարդերի զոհերի հիշատակը
«Հայերն այսօր»-ի տեղեկացմամբ, փետրվարի 28-ին՝ Սումգայիթյան ջարդերի 30-րդ տարելիցի առիթով, Ֆրանսիայի Վալանս քաղաքի «Ապիլի 24» կոմիտեի համանախագահներ Գրիգոր Ամիրզայանը, Ջորջ Ռասթկլանը, Ջորջ Իսաչյանը, կոմիտեի անդամներ Ջորջ Երեցյանը, Խոսրով Իլիոզերը և Նազո Ջինբաշյանը Հայոց ցեղասպանության սրբադասված նահատակների հուշակոթողի մոտ մոմավառություն են կազմակերպել, ապա ծաղիկներ խոնարհել:
Գրիգոր Ամիրզայանը, հարցազրույց տալով ֆրանսիական «Le Dauphiné Libér» օրաթերթին, իր խոսքում շեշտել է, որ հայ ժողովուրդը 30 տարի շարունակ սպասում է այս հարցի արդարացի լուծմանը՝ պահանջելով միջազգային հանրության կողմից համապատասխան գնահատականի արժանացմանը և հայկական ջարդերի կազմակերպիչների պատժմանը:

Valence’s “April 24th” Committee respects memory of victims of Sumgait Pogroms
According to Hayern Aysor, on February 28, on the occasion of the 30th anniversary of the Sumgait Pogroms, Co-Chairs of the “April 24th” Committee of the French city of Valence Krikor Amirzaian, Georges Rastklan and Georges Isachian, as well as the Committee’s members Georges Yeretsian, Khosrov Ilioser and Nazo Jinbashian organized a candlelighting ceremony and laid flowers at the monument to the canonized martyrs of the Armenian Genocide.
In an interview with the French Le Dauphiné Libér Daily, Krikor Amirzaian stressed the fact that the Armenian people have been waiting for a fair solution to this issue for 30 consecutive years, demanding an appropriate evaluation by the international community and punishment for those who organized the Armenian pogroms.