Սփյուռքի նախարարն ընդունեց Ռումինիայի հայոց թեմի առաջնորդին
Փետրվարի 23-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Ռումինիայի հայոց  թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Տաթև եպիսկոպոս Հակոբյանին:
Ողջունելով Թեմակալ Առաջնորդին` նախարարը կարևորեց նրանց ազգանվեր և հայապահպան գործունեությունը, նախանձախնդիր վերաբերմունքը համայնքային և եկեղեցական հարցերի լուծմանը:
Նախարարը կարևորեց համայնքում սփյուռքի նախարարության 2018 թվականի ծրագրերի հանրահռչակումը, երիտասարդների ներգրավումը:
Հանդիպման ավարտին քննարկվեցին նաև Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը, ներդրումների խթանմանը, հայրենադարձության խրախուսմանն ուղղված ձեռնարկները:

Diaspora Minister receives Primate of Armenian Diocese of Romania
On February 23, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received Primate of the Diocese of the Armenian Holy Apostolic Church in Romania, His Grace, Bishop Tatev Hakobyan.
Greeting the diocesan leader, the Minister attached importance to his pro-national activities and his efforts for preservation of the Armenian identity, as well as his zealous attitude towards the solution to community- and church-related issues.
The Minister attached importance to the popularization of and engagement of young people in the programs of the Ministry of Diaspora throughout 2018.
At the end of the meeting, the sides also discussed the initiatives aimed at enhancing Armenia’s economy, promoting investments and encouraging repatriation.