Ուկրաինայում մասնագետները հետազոտում են նշանավոր հայ գործիչների կենսագրությունները
Ուկրաինայում իրականացվում է նշանավոր հայ գործիչների կենսագրական ուսումնասիրություն,  այդ մասին AnalitikaUA.net-ին հայտել է պատմաբան, Ուկրաինայի հայերի միության ներկայացուցիչ Ռուբեն Մակարյանը;
Ուսումնասիրվում են հայ համայնքի այն ներկայացուցիչների կենսագրությունները, որոնց գործունեությունը կապված է Ուկրաինայի հետ՝ սկսած Կիևյան Ռուսիայի ժամակներից մինչ օրս, որոնք ունեն մեծ ներդրում տարբեր ոլորտներում: Նախագծի հեղինակ, պատմաբան, Ուկրաինայի հայերի միության ներկայացուցիչ Ռուբեն Մակարյանը նշել է, որ «Ուկրաինայի հայտնի հայերը» պայմանական անվանմամբ նախագիծը գիտահետազոտական աշխատանք է:
«Դրանք հայեր են, որոնք իրենց երկրորդ հայրենիքը փոխել են լավագույն կողմերով՝ դառնալով օրինակ իրենց գալիք սերունդների համար: Ավելի քան 10 տարի զբաղվում եմ այս ոլորտի հետազոտական աշխատանքներով: Հավաքվել են ավելի քան 1400 հայտնի հայերի կենսագրություններ՝ ըստ որոշ չափանիշների. պետական, քաղաքական, հասարակական, մշակութային, հոգևոր, սպորտային և այլն, որոնք կապված են Ուկրաինայի հետ»,- ընդգծել է Մակարյանը:
Ուկրաինայի հայերի միությունը ակտիվ աշխատանք է տանում ազգային պատմական արժեքների հանրահռչակման ուղղությամբ: Ուկրաինայի հայերի միության նախագահ Վիլեն Շատվորյանի խոսքով՝ գիտությունը ավանդաբար իրենց կազմակերպության ուշադրության կենտրոնում է:

Биографии видных армянских деятелей Украины исследуются специалистами
Представители армянской диаспоры чья деятельность связана с Украиной начиная со времен Киевской Руси и до сегодняшнего дня, которые имеют большой вклад в различных областях, стали объектом изучения со стороны исследователей. Об этом AnalitikaUA.net рассказал инициатор проекта, историк, представитель Союза армян Украины Рубен Макарян.
По словам исследователя, проект под условным названием «Знаменитые армяне Украины», — это научно исследовательская работа — жизнеописание исторических личностей: государственных ключевых деятелей, основоположников в разных областях науки и образования, выдающихся ученых, деятелях искусства, спорта, экономики, почетных гражданах и национальных героев.
Это армяне, которые изменили в лучшую сторону свою вторую родину, становясь примером подражания для будущих поколении своих соотечественников, — отмечает Макарян.
«Более десяти лет занимаюсь исследовательскими работами в этой области. Собраны биографии более 1400 знаменитых армян по определенным критериям — государственные, политические, общественные, духовные, культурные, спортивные и другие деятели, связанные с Украиной.
Еще в 2016 году в Фейсбуке создал страницу «Знаменитые армяне Украины» и там размещаю краткие материалы о деятелях моего исследования, меня радует, что с ее помощью состоялось первое знакомство многих читателей не только с выдающимися украинскими армянами прошлого и современности, но и в их лице с историей армян и армянских общин Украины», — рассказал Рубен Макарян.