Ուկրաինայում մասնագետները հետազոտում են նշանավոր հայ գործիչների կենսագրությունները
Ուկրաինայում իրականացվում է նշանավոր հայ գործիչների կենսագրական ուսումնասիրություն,  այդ մասին AnalitikaUA.net-ին հայտել է պատմաբան, Ուկրաինայի հայերի միության ներկայացուցիչ Ռուբեն Մակարյանը;
Ուսումնասիրվում են հայ համայնքի այն ներկայացուցիչների կենսագրությունները, որոնց գործունեությունը կապված է Ուկրաինայի հետ՝ սկսած Կիևյան Ռուսիայի ժամակներից մինչ օրս, որոնք ունեն մեծ ներդրում տարբեր ոլորտներում: Նախագծի հեղինակ, պատմաբան, Ուկրաինայի հայերի միության ներկայացուցիչ Ռուբեն Մակարյանը նշել է, որ «Ուկրաինայի հայտնի հայերը» պայմանական անվանմամբ նախագիծը գիտահետազոտական աշխատանք է:
«Դրանք հայեր են, որոնք իրենց երկրորդ հայրենիքը փոխել են լավագույն կողմերով՝ դառնալով օրինակ իրենց գալիք սերունդների համար: Ավելի քան 10 տարի զբաղվում եմ այս ոլորտի հետազոտական աշխատանքներով: Հավաքվել են ավելի քան 1400 հայտնի հայերի կենսագրություններ՝ ըստ որոշ չափանիշների. պետական, քաղաքական, հասարակական, մշակութային, հոգևոր, սպորտային և այլն, որոնք կապված են Ուկրաինայի հետ»,- ընդգծել է Մակարյանը:
Ուկրաինայի հայերի միությունը ակտիվ աշխատանք է տանում ազգային պատմական արժեքների հանրահռչակման ուղղությամբ: Ուկրաինայի հայերի միության նախագահ Վիլեն Շատվորյանի խոսքով՝ գիտությունը ավանդաբար իրենց կազմակերպության ուշադրության կենտրոնում է:

Ukrainian specialists exploring the biographies of remarkable Armenian figures
Ukrainians are conducting a study on the biographies of remarkable Armenian writers, reported historian and representative of the Union of Armenians of Ukraine Ruben Makaryan to AnalitikUA.net.
Ukrainians are exploring the biographies of the representatives of the Armenian community whose careers are linked to Ukraine (starting from the times of Kievan Rus’ and leading up to our days) and have made great contributions to various spheres. The creator of the project, historian and member of the Union of Armenians of Ukraine Ruben Makaryan stated that the project is a research project conditionally entitled “Famous Armenians of Ukraine”.
“They are Armenians who changed their second homeland in the best ways, setting an example for their future generations. I have been conducting the research for over a decade. I have compiled the biographies of over 1,400 famous Armenians based on several criteria (state, political, social, cultural, religious, sport, etc.) that are linked to Ukraine,” Makaryan highlighted.
The Union of Armenians of Ukraine is actively working on popularizing the historical values of the Armenian nation. According to President of the Union of Armenians of Ukraine Vilen Shatvoryan, science has traditionally been in the focus of the organization.