Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնում սկսվեց Գերագույն հոգևոր խորհրդի ժողովը
Փետրվարի 20-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում, նախագահությամբ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, սկսվեց Գերագույն հոգևոր խորհրդի ժողովը ընդլայնված կազմով:
Ժողովը բացվեց Տերունական աղոթքով, ապա Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն իր օրհնության ու գնահատանքի խոսքն ուղղեց Գերագույն հոգևոր խորհրդի հոգևորական և աշխարհական անդամներին։ Վեհափառ Հայրապետը հայցեց Երկնավոր Տիրոջն արդյունավորել ժողովականների ջանքերը, որպեսզի կարողանան Սուրբ Հոգու առաջնորդությամբ օգտակար որոշումներ կայացնել ներկայացված հարցերի վերաբերյալ՝ նպաստելով Հայաստանյայց Առաքելական Եկեղեցու առաքելությանը։
Օրակարգում ընդգրկված են համազգային և ներեկեղեցական մի շարք հարցեր: Մասնավորաբար, քննարկվելու են Կոստանդնուպոլսի Հայոց Պատրիարքությանն առնչվող խնդիրներ, Հայ Եկեղեցու կառավարման արդյունավետության, Հայաստանի առաջին Հանրապետության և մայիսյան հերոսամարտերի 100-րդ տարեդարձի տոնախմբման, երիտասարդների շրջանում քարոզչական առաքելության զորացման մասին նյութեր։ Քառօրյա ժողովին կներկայացվի նաև Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի ու թեմերի 2017 թ. գործունեության տեղեկագիրը:

В Первопрестольном Святом Эчмиадзине началось собрание Высшего духовного совета
Под председательством Его Святейшества Верховного Патриарха и Католикоса Всех армян Гарегина II 20 февраля в Первопрестольном Святом Эчмиадзине началось собрание Высшего духовного совета в расширенном составе. Оно открылось молитвой Терунакан, затем Католикос Всех армян высказал благословение и оценку членам Высшего духовного совета – духовным и светским. Верховный Патриарх просил Небесного Владыку придать эффективность усилиям участников собрания, дабы сумели под знамением Святого Духа принять важные решения по представленным вопросам, способствуя миссии Армянской Апостольской церкви.
В повестку включен ряд общенациональных и внутрицерковных вопросов. В частности, будут обсуждены вопросы, касающиеся Армянского Патриаршества Константинополя, эффективности управления Армянской Церковью, празднования 100-летия Первой Армянской Республики и героических Майских сражений, усиления проповеднической миссии среди молодежи. На четырехдневном собрании будут также представлены информации о деятельности Первопрестольного Святого Эчмиадзина и епархий в 2017 году.