Ձեր մեջ պիտի անընդհատ ծաղկի հայրենիքի հանդեպ սերն ու նրանով հպարտանալու զգացումը. Հրանուշ Հակոբյան
Փետրվարի 16-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարություն այցելեցին Եվրասիա միջազգային համալսարանի վարժարանի «Պատանի իրավաբանի դպրոց»-ի և «Պատանի դիվանագետի դպրոց»-ի աշակերտները՝ դասախոսներ Անի Հովասափյանի, Մերի Շահբազյանի և Սիրարփի Դավթյանի ուղեկցությամբ:
Ողջունելով աշակերտներին՝ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը բարձր գնահատեց վարժարանի գործունեությունը և նշեց, որ ուրախալի է աշակերտների շարքերում տեսնել նաև սիրիահայ և իրանահայ երեխաների:
Նախարարը աշակերտներին ներկայացրեց հայկական սփյուռքի պատմության շրջափուլերը, ձեռքբերումներն ու ներկա մարտահրավերները: «Հայ ժողովուրդն ի սկզբանե եղել է ստեղծագործ, կարող, հզոր, բանիմաց, և ուր էլ գնացել է հայ մարդը, արագ ինտեգրվել է տեղի հասարակությանը, սկսել արարել, ստեղծագործել: Այսպիսով՝ որտեղ եղել են հայերը, թողել են իրենց հետքը՝ հայկական հետքը: Այսօր 138 երկրում հայեր են ապրում, և կան 836 հայկական համայնքներ»,- ընդգծեց նախարարը: Խոսելով մերօրյա սփյուռքի մասին՝ Հրանուշ Հակոբյանը շեշտեց, որ այն այսօր առավել հզոր է, կազմակերպված ու գրագետ և պայքարում է իր իրավունքների, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման, դատապարտման և հետևանքների վերացման համար:
«Սփյուռքն առավել համախմբված դարձավ, իհարկե, Մայր հայրենիքի անկախությունից հետո, և հենց անկախության գաղափարը սփյուռքին նոր ուժ, ոգի տվեց: Սփյուռքը Հայաստանում դարձավ ներկայություն»,-նշեց Սփյուռքի նախարարը:
Այնուհետև աշակերտները նախարար Հրանուշ Հակոբյանին հարցեր ուղղեցին նախարարության գործունեության, հայապահպանությանն ու հայադարձությանն ուղղված ծրագրերի մասին: Պատասխանելով հարցերին՝ նախարարը առանձնացրեց Սփյուռքի նախարարության գործունեության երեք հիմնական ուղղությունները՝ նպաստել հայապահպանությանը, ազգային ինքնության պահպանմանը, նպաստել հայկական ներուժի հայտնաբերմանն ու համախմբմանը, մշակել և իրականացնել հայրենադարձությանը խթանող ծրագրեր: «Հայկական սփյուռքն այսօր վտանգված է, քանի որ համաշխարհայնացման հետևանքով աշխարհն անընդհատ փոփոխվում ու փոքրանում է: Այս պայմաններում հայրենը գնալով զիջում է իր դիրքերը, նեղանում է նրա գործածության ոլորտը: Հայ երիտասարդներից շատերը հեռանում են հայկական միջավայրից»,-ընդգծեց նախարարը և շեշտեց, որ հայ մնալու միակ գրավականը Հայաստանը տեսնելն ու հայրենի հողը  զգալն է:
Վարժարանի սաները նախարար Հրանուշ Հակոբյանի հետ զրուցեցին նաև Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության, օտար երկրում ապրելու դժվարության և Հայրենիքի առավելությունների մասին: «Ձեր մեջ պիտի անընդհատ ծաղկի հայրենիքի հանդեպ սերն ու նրանով հպարտանալու զգացումը»,-նշեց նախարարը:
Մայրենիի օրվան ընդառաջ՝ Հրանուշ Հակոբյանը հորդորեց աշակերտներին պահպանել մայրենին, մեծ շուքով նշել մայրենիի տոնը:

В вас должна постоянно процветать любовь к Родине и чувство гордости за нее: Грануш Акопян
Министерство Диаспоры РА 16 февраля посетили учащиеся «Школы юного юриста» и «Школы юного дипломата» гимназии международного университета «Евращия» в сопровождении преподавателей Ани Овасапян, Мери Шахбазян и Сирарпи Давтян.
Приветствовав школьников, министр Диаспоры Грануш Акопян высоко оценила деятельность гимназии, отметив, что радостно видеть среди учеников также детей из числа сирийских и иранских армян.
Министр представила школьникам этапы развития истории армянской Диаспоры, достижения и нынешние вызовы. «Армянский народ изначально был творческим, могучим, знающим, и куда бы ни попадал армянин – он быстро интегрировался в местное общество, начинал созидать. Таким образом, всюду, где были армяне, они оставили свой след – армянский след. Сегодня армяне проживают в 138 странах, насчитывается 836 армянских общин», – подчеркнула министр.
Говоря о Диаспоре наших дней, Грануш Акопян отметила, что она сегодня более могучая, организованная и грамотная, борется за свои права, признание и осуждение Геноцида армян и устранение его последствий.
«Диаспора более сплоченной стала, конечно, с обретением независимости Матери-Родины, и именно идея независимости придала Диаспоре новую силу, дух. Диаспора стала присутствовать в Армении», – отметила министр Диаспоры.
Затем школьники адресовали министру Грануш Акопян вопросы о деятельности Министерства, программах, нацеленных на сохранение армянства и возвращение к армянственности. Отвечая на вопросы, министр выделила три основных направления деятельности Министерства – содействовать сохранению армянства, национальной идентичности, выявлению и сплочению армянского потенциала, разрабатывать и реализовывать программы, стимулирующие репатриацию. «Армянская Диаспора сегодня находится под угрозой, поскольку вследствие глобализации мир постоянно меняется и уменьшается. В этих условиях армянский язык постепенно сдает свои позиции, сужается сфера его применения. Многие из молодых армян отдаляются от армянской среды», – подчеркнула министр, добавив, что единственный залог оставаться армянином – видеть Армению и ощущать родную землю.
Воспитанники гимназии побеседовали с министром Грануш Акопян также о триединстве Армения-Арцах-Диаспора, трудностях проживания на чужбине и преимуществах Родины. «В вас должна постоянно процветать любовь к Родине и чувство гордости за нее», – отметила министр.
В канун Дня родного языка Грануш Акопян призвала школьников беречь родной язык, с большой торжественностью отметить праздник Родного языка.