Արցախյան շարժման 30-ամյակին նվիրված կոնֆերանս Բարսելոնայում
2018 թվականին նշվում է Արցախյան շարժման 30-ամյակը։ Այս խաղաղ և ԽՍՀՄ Սահմանադության շրջանակներում իրականացվող գործընթացն այլ շարունակություն ստացավ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից։ Սումգայիթում և Խորհրդային Ադրբեջանի այլ քաղաքներում դաժանաբար սպանվեցին հայ խաղաղ բնակիչներ, իսկ մի մասը թողնելով իր ողջ ունեցվածքը՝ հեռացավ երկրից: 1991 թվականին Ադրբեջանի կողմից Արցախին պարտադրած պատերազմին վերջ դրվեց 1994 թվականի զինադադարով, որը սակայն մինչև օրս չի հարգվում Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից։
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են կազմակերպիչները, Բարսելոնայի հայկական մշակութային միությունը, համագործակցությամբ Ազգային փոքրամասնությունների կենտրոնի (CIEMEN), փետրվարի 20-ին կազմակերպում է կոնֆերանս` նվիրված Արցախյան շարժման 30-ամյակին։
Բանախոսելու են լրագրող, VilaWeb լրատվամիջոցի տնօրեն Վիսենտ Պարտալը, քաղաքագետ և հետխորհրդային տարածաշրջանի վերլուծաբան Աբել Ռիուն: Միջոցառումն իր ներկայությամբ կպատվի, ինչպես նաև ելույթ կունենա Իսպանիայի Թագավորությունում Հայաստանի Հանարապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ավետ Ադոնցը։
Կոնֆերանսը տեղի է ունենալու փետրվարի 20-ին, ժամը՝ 19:30-ին, Ազգային փոքրամասնությունների կենտրոնում (հասցե՝ Carrer de Rocafort, 242 bis, 2n Barcelona):

Конференция в Барселоне, посвященная 30-летию Арцахского движения
В нынешнем году отмечается 30-летие Арцахского движения. Этот мирный процесс, осуществлявшийся в рамках Конституции СССР, получил иное продолжение со стороны властей Азербайджана. В Сумгаите и других городах Советского Азербайджана зверски были убиты мирные граждане-армяне, часть же, бросив все имущество, покинула страну. Навязанной Азербайджаном Арцаху в 1991 году был положен конец перемирием 1994 года, которое, однако, до сего дня не признается властями Азербайджана.
Как сообщили редакции «Армяне сегодня» организаторы, Армянский культурный центр Барселоны в сотрудничестве с Центром национальных меньшинств (CIEMEN), 20 февраля организует конференцию, посвященную 30-летию Арцахского движения. С докладами на ней выступят журналист, директор СМ�? VilaWeb Висент Партал, политолог и аналитик постсоветского периода Абел Риу. Своим присутствием мероприятие почтит и выступит Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Королевстве �?спании Авет Адонц.