Մի օր կվերադառնամ ձեզ մոտ և կասեմ, որ կարգավորել ենք ԼՂ հակամարտությունը. Մակրոնը՝ հայ համայնքին
Ֆրանսիան շարունակելու է իր միջնորդական առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գործում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին նշել է Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնը՝ Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի կազմակերպած ամենամյա ընթրիքին իր ելույթում:
Նա նշել է, որ որպես միջնորդ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, Ֆրանսիան կշարունակի առաջ ընթանալ կողմերին լսելու ճանապարհով: «Հուսամ, որ մի օր կվերադառնամ ձեզ մոտ և կասեմ, որ մենք կարգավորել ենք այդ հակամարտությունը»,- նշել է Ֆրանսիայի նախագահը:
Ամենամյա ընթրիքին մասնակցել են նաև Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն, Իլ-դե-Ֆրանս շրջանի նախագահ Վալերի Պեկրեսը, Ֆրանսիայի խորհրդարանի պատգամավորներ, այդ թվում՝ հայազգի պատգամավոր Պատրիկ Դևեջյանը, Լիոնի քաղաքապետ Ժորժ Կեպենեկյանը, Ֆրանսիայի հայկական և հրեական համայնքների ներկայացուցիչներ: Ընթրիքի պատվո հյուրն էր Թուրքիայի Մեջլիսի պատգամավոր Գարո Փայլանը: Ընթրիքի ընթացքում ունեցած ելույթում Մակրոնն անդրադարձել է հայ համայնքին հուզող մի շարք հարցերի, այդ թվում՝ Հայոց ցեղասպանությանը:

Однажды вернусь к вам и сообщу, что конфликт НК мы урегулировали: Макрон – армянской общине
Франция продолжает свою посредническую миссию в вопросе урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта. Как передает «Арменпресс», об этом отметил президент Французской Республики Эмманюель Макрон в своем выступлении на ежегодном ужине, организованном Координационным советом армянских организаций Франции.
Он отметил, что в качестве посредника – сопредседателя Минской группы ОБСЕ, – Франция продолжит двигаться вперед путем выслушивания сторон. «Надеюсь, что однажды вернусь к вам и сообщу, что мы урегулировали этот конфликт», – подчеркнул президент Франции.
В ежегодном ужине участвовали также мэр Парижа Анн �?дальго, председатель района �?ль-де-Франс Валерии Пекрес, депутаты парламента Франции, в том числе депутат-армянин Патрик Деведжян, мэр Лиона Жорж Кепенекян, представители армянской и еврейской общин Франции. Почетным гостем ужина был депутат-армянин парламента Турции Гаро Пайлан.