Բանակի օրվա առթիվ Նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել պարգևատրման արարողություն
Հանրապետության Նախագահ, զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար Սերժ Սարգսյանը՝ Բանակի օրվա առթիվ, hայրենիքի սահմանները պաշտպանելիս ցուցաբերած նվիրումի և խիզախության, ինչպես նաև մատուցած նշանակալի ծառայությունների համար մի խումբ զինծառայողների և ազատամարտիկների պարգևատրել է Հայաստանի Հանրապետության բարձր պարգևներով, շքանշաններով ու մեդալներով, շնորհել նաև բարձրագույն զինվորական կոչումներ:
Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է զինծառայողներին և ազատամարտիկներին տոնի ու պետական բարձր պարգևների արժանանալու կապակցությամբ:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի շնորհավորական խոսքը Բանակի օրվա առթիվ պարգևատրման արարողության ժամանակ
Պարոնա՛յք գեներալներ,
Տիկնա՛յք և պարոնա՛յք սպաներ,
Սիրելի՛ ազատամարտիկներ,
Շնորհավորում եմ ձեզ Բանակի օրվա կապակցությամբ: Այսօր դուք արժանացել եք հայրենիքի բարձր պարգևներին և կոչումներին: Դա մեր ժողովրդի և պետության կողմից ձեզ երախտագիտություն հայտնելու մի դրվագ է:
Համոզված եղեք, որ ձեր ծառայությունը և ներդրումը հայրենիքի պաշտպանության գործում շատ բարձր է գնահատվում: Ամեն անգամ այսպիսի պաշտոնական արարողությունները գալիս են ապացուցելու, որ իրոք, ոչ ոք և ոչինչ չի՛ մոռացվել, ձեր արած ոչ մի գործ աննկատ չի՛ մնացել: Վստահ եմ, որ մեր ժողովրդի ջերմ վերաբերմունքը մշտապես խրախուսում է ձեզ՝ պատվով և արժանապատվությամբ շարունակելու ձեր ազնիվ ծառայությունը Հայաստանին և Արցախին:
Ձեր անցած ճանապարհն ու անբասիր ծառայությունը մեկ նպատակ է հետապնդում՝ պահպանել Հայաստան աշխարհի անվտանգությունը և անդորրը: Ձեր և ձեր զինակիցների շնորհիվ ապրում ու արարում է Հայաստանը: Այսօր քայլ առ քայլ, հետևողականորեն իրականացվում են մեր ժողովրդի նվիրական երազանքները: Այս համոզմամբ և գիտակցությամբ Հայաստանը շարունակելու է հազարամյակների իր երթը դեպի լուսավոր ապագա:
Շնորհավորում եմ նրանց, ովքեր այս դահլիճում են և, իհարկե, նաև նրանց, ովքեր այլ արարողակարգով են ստացել իրենց պարգևները: Դուք և ձեր զինակիցները Հայաստանի ժողովրդի հույսն ու ապավենն եք: Մենք հպարտանում ենք ձեզնով և հենվում ձեր հաղթական կամքի վրա:

По случаю Дня армии в резиденции Президента состоялась церемония награждения
Президент Республики, Верховный главнокомандующий Вооружёнными силами Серж Саргсян по случаю Дня армии за преданность и храбрость, проявленные при защите границ Отечества, а также за оказанные значительные заслуги группу военнослужащих и ополченцев наградил высокими наградами Республики Армения, орденами и медалями, присвоил также высшие воинские звания.
Президент Республики поздравил военнослужащих и ополченцев с праздником и получением высоких государственных наград.
Поздравительная речь Президента Сержа Саргсяна во время церемонии награждения по случаю Дня армии
Господа генералы,
Дамы и господа офицеры,
Дорогие ополченцы,
Поздравляю вас с Днём армии! Сегодня вы удостоились высоких наград и званий Родины. Это один эпизод выражения вам благодарности со стороны нашего народа и государства.
Будьте уверены, что ваша служба и вклад в дело защиты Отечества очень высоко ценятся. Каждый раз такие официальные мероприятия призваны доказать, что, действительно, никто не забыт и ничто не забыто, ни одно сделанное вами дело не прошло незамеченным. Уверен, что тёплое отношение нашего народа всегда вдохновляет вас на то, чтобы с честью и достоинством продолжать свою честную службу Армении и Арцаху.
Пройденный вами путь и безупречная служба преследуют одну цель – сберечь безопасность и покой армянского мира. Благодаря вам и вашим соратникам живёт и творит Армения. Сегодня шаг за шагом реализуются заветные мечты нашего народа. С этой убеждённостью и пониманием Армения продолжит свой многотысячелетний путь к светлому будущему.
Поздравляю тех, кто в этом зале и, конечно, тех, кто по другим протоколам получили свои награды. Вы и ваши соратники – надежда и опора народа Армении. Мы гордимся вами и опираемся на вашу победную волю.