Տիեզերական եկեղեցու Վարդապետ Նարեկացուն նվիրված նոր նախաձեռնություն Վատիկանում
Վատիկանում ՀՀ դեսպանությունը Տիեզերական եկեղեցու 36-րդ Վարդապետ Գրիգոր Նարեկացուն նվիրված նոր նախաձեռնություն կունենա:
Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է կատարել Վատիկանում ՀՀ դեսպան Միքայել Մինասյանը:
«2016 թվականին Հռոմի Սանտա Չեչիլիա Ազգային Ակադեմիայի հանրահայտ երգչախմբի կողմից Սուրբ Իգնատիոս Լոյոլացի եկեղեցում Ալֆրեդ Շնիտկեի «Խառը տիպի երգչախմբի համար քառամաս կոնցերտի» հիանալի կատարումը տպավորել էր հյուրերին:
Համերգը նվիրված էր Սուրբ Գրիգոր Նարեկացու Տիեզերական եկեղեցու Վարդապետ հռչակվելուն։ Ստեղծագործության ընտրությունը պատահական չէր. Ալֆրեդ Շնիտկեն 1984-1985թթ. քառամաս կոնցերտը ստեղծել է Գրիգոր Նարեկացու «Մատյան ողբերգության» աշխատության երրորդ գլխի հիման վրա։
Հենց այդ երեկոյան, համերգի աննկարագրելի էներգետիկայի տպավորության տակ, Սուրբ Աթոռում Հայաստանի դեսպանության թիմը որոշեց Տիեզերական եկեղեցու 36-րդ Վարդապետին նվիրված նոր նախաձեռնություն սկսել: Այժմ հերթը մտքի ու քանդակի վարպետներինը պիտի լինի…»,-նշել է դեսպան Մինասյանը:

Armenia’s Embassy to Holy See undertakes initiative devoted to St. Gregory of Narek, Doctor of Universal Church
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2018/01/79902.jpg)
The Embassy of the Republic of Armenia to the Vatican will undertake a new initiative devoted to Gregory of Narek, the 36th Doctor of the Universal Church.
This is what Ambassador of the Armenia to the Holy See Mikael Minasyan posted on his Facebook page.
“The wonderful performance of Alfred Shnitke’s Four-Part Concerto for Mixed Choirs by the famous choir of the Santa Cecilia National Academy of Rome at the Saint Ignatius of Loyola Church in 2016 impressed the attending guests.
The concert was dedicated to declaring Saint Gregory of Narek as Doctor of the Universal Church. The selection of the song was not by chance. In 1984-85, Alfred Shnitke created the four-part concerto based on the third chapter of Gregory of Narek’s “Book of Tragedies”.
That same evening, under the impression of the indescribable energy at the concert, the team at the Embassy of Armenia to the Holy See decided to undertake a new initiative devoted to the 36th Doctor of the Universal Church. Now it will be the turn of the masters of thinking and sculpting…”Ambassador Minasyan stated.