Դամասկոսում ՀՀ դեսպանատունը հաստատում է Աֆրինում մեկ հայի վիրավորվելու փաստը. ԱԳՆ
Դամասկոսում ՀՀ դեսպանատունը հաստատում է Աֆրինում մեկ հայի վիրավորվելու փաստը: Այս մասին NEWS.am-ին հայտնեց Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ նախնական տեղեկությունների համաձայն, Աֆրինում քրդերի դեմ թուրքական գործողությունների ընթացքում ռումբ է ընկել մի տան վրա, որը պատկանել է հայի։
Նշենք, որ Թուրքիան հունվարի 20–ին նախաձեռնել է Աֆրին ներխուժման գործողությունը, որին առաջնագծում մասնակցում են թուրքական հովանավորությամբ ստեղծված տարբեր զինված խմբավորումները։ Թուրքական կանոնավոր բանակի ուժերը 2–րդ գիծ են առաջ շարժվում։ Նշենք, որ թուրքական պաշտոնական տեղեկությունների համաձայն թուրքական կանոնավոր բանակը տվել է 3 սպանված։
Մինչեւ պատերազմական գործողությունները Աֆրինում բնակվել են մեծ թվով հայեր, հայաբնակ է եղել նաեւ հարեւանությամբ գտնվող Ազազ գյուղը: Այս պահին Աֆրինում ու Ազազում հայեր չեն բնակվում, իսկ ժամանակին գործող հայկական եկեղեցիներն ու մշակութային տները ավերված են:

Посольство РА в Дамаске подтверждает факт ранения в Африне одного армянина: М�?Д
Посольство РА в Дамаске подтверждает факт ранения в Африне одного армянина. NEWS.am об этом сообщил пресс-секретарь М�?Д РА Тигран Балаян.
Ранее NEWS.am сообщала, что, согласно предварительным сведениям, в ходе турецких действий против курдов в Африне была сброшена бомба на дом, принадлежащий армянину.
Отметим, что Турция 20 января начала операцию по вторжению в Африн, в которой на передовой участвуют созданные под патронатом Турции различные вооруженные группировки. Согласно официальным турецким сведениям, регулярная турецкая армия имеет три жертвы.
До начала боевых действия в Африне проживало большое число армян, армянонаселенным было и расположенное по соседству село Азаз. В данный момент в Африне и Азазе армян нет, функционировавшие в свое время армянские церкви и дома культуры разрушены.