Սևանա լճի ընդերքում կտեղադրվի System of a Down խմբի քանդակը
Քանդակագործ Հայկ Թոքմաջյանի համար անցնող 2017-ն աշխատանքային առումով հարուստ ու հագեցած տարի էր:Panorama.am-ի հետ զրույցում քանդակագործն ամփոփեց անցնող տարին ու խոսեց 2018-ից սպասումների մասին:
Արդեն մեկ տարի է՝ նա աշխատում է մի նոր նախաձեռնություն շուրջ. Սևանա լճի ընդերքում՝ ջրի տակ, ուզում են տեղադրել System of a Down խմբի տղաների բետոնե քանդակը: Այս գործն ավարտին հասցնելու համար, սակայն, ժամանակ է պահանջվում, ֆինանսներ, որոշ հարցեր կան դեռ լուծելու:
«Իմ կարծիքով՝ մենք այս տարի այդ գործը կիրականացնենք, այն ընթացքի մեջ է, դա նաև զբոսաշրջիկների հոսք կբերի, այդ խմբի երկրպագուները ողջ աշխարհից գալիս են: Հիշում եք, չէ՞, համերգին որքան մարդ էր հավաքվել, սա մեծ արձագանք կունենա»,- ասաց նա:
Թոքմաջյանը նշեց, որ էլի հետաքրքիր մտքեր, գաղափարներ կան՝ օրինակ ձկնաբուծության համար նախատեսված մի տեղ, որը հետաքրքիր է լինելու արտաքնապես և պլաստիկ: Կա նաև գաղափար՝ կապված Մամիկոնյանց տոհմի հետ: Այս տոհմի ամբողջական, հավաքական կերպարն է կերտվելու և տեղադրվելու է Մամիկոնյանց փողոցում: 2018-ին քանդակագործը նաև մի քանի սիմպոզիումների մասնակցելու հրավերներ ունի, փետրվարին հրավիրված է Եգիպտոս, նաև մի շարք ծրագրեր կան, որոնք դեռ ընթացքի մեջ են, Թոքմաջյանը սպասում է դրանց իրականացմանը և որոշակիացմանը:

На дне озера Севан будет установлена скульптура группы System of a Down
Для скульптора Айка Токмаджяна 2017-й был годом богатым и насыщенным. В беседе с Panorama.am он подвел итоги уходящего года и говорил об ожиданиях от 2018-го.
Уже год он работает над новым проектом. На дне озера Севан хотят установить бетонные скульптура парней из группы System of a Down. Для доведения этого дела до конца требуется, однако, время, финансы, некоторые вопросы еще нуждаются в решении.
«Мне кажется, в этом году мы осуществим это дело, оно в процессе, это привлечет также поток туристов, фанаты этой группы приезжают со всего мира. Помните, сколько человек собралось на концерте, это будет иметь широкий отклик», – сказал он.
Токмаджян отметил, что есть и другие интересные идеи. Например, место, предусмотренное для разведения рыбы, которые будет интересным и пластичным внешне. Есть и идея, связанная с родом Мамиконянов – будет создан цельный образ рода и установлен на улице Мамиконянц. В 2018-м скульптор получил приглашение на участие в нескольких симпозиумах – в феврале приглашен в Египет. Есть и ряд проектов, пока находящихся в процессе. Токмаджян ожидает их реализации и определенности.