Սևանա լճի ընդերքում կտեղադրվի System of a Down խմբի քանդակը
Քանդակագործ Հայկ Թոքմաջյանի համար անցնող 2017-ն աշխատանքային առումով հարուստ ու հագեցած տարի էր:Panorama.am-ի հետ զրույցում քանդակագործն ամփոփեց անցնող տարին ու խոսեց 2018-ից սպասումների մասին:
Արդեն մեկ տարի է՝ նա աշխատում է մի նոր նախաձեռնություն շուրջ. Սևանա լճի ընդերքում՝ ջրի տակ, ուզում են տեղադրել System of a Down խմբի տղաների բետոնե քանդակը: Այս գործն ավարտին հասցնելու համար, սակայն, ժամանակ է պահանջվում, ֆինանսներ, որոշ հարցեր կան դեռ լուծելու:
«Իմ կարծիքով՝ մենք այս տարի այդ գործը կիրականացնենք, այն ընթացքի մեջ է, դա նաև զբոսաշրջիկների հոսք կբերի, այդ խմբի երկրպագուները ողջ աշխարհից գալիս են: Հիշում եք, չէ՞, համերգին որքան մարդ էր հավաքվել, սա մեծ արձագանք կունենա»,- ասաց նա:
Թոքմաջյանը նշեց, որ էլի հետաքրքիր մտքեր, գաղափարներ կան՝ օրինակ ձկնաբուծության համար նախատեսված մի տեղ, որը հետաքրքիր է լինելու արտաքնապես և պլաստիկ: Կա նաև գաղափար՝ կապված Մամիկոնյանց տոհմի հետ: Այս տոհմի ամբողջական, հավաքական կերպարն է կերտվելու և տեղադրվելու է Մամիկոնյանց փողոցում: 2018-ին քանդակագործը նաև մի քանի սիմպոզիումների մասնակցելու հրավերներ ունի, փետրվարին հրավիրված է Եգիպտոս, նաև մի շարք ծրագրեր կան, որոնք դեռ ընթացքի մեջ են, Թոքմաջյանը սպասում է դրանց իրականացմանը և որոշակիացմանը:

SOAD statue to be placed underneath Lake Sevan
The passing year was a busy year for sculptor Hayk Tokmajian. In an interview with Panorama.am, the sculptor recapped the year and talked about his expectations from the coming year.
Hayk Tokmajian has been working on a new project for more than a year. He intends to lower the work into Lake Sevan. Assembling such a large structure under the water is a huge technical challenge that requires much time and financial resources with remaining certain issues to be solved.
“I think we will manage to complete the work this year to attract the flow of tourists from around the world. Do you remember the latest concert by the rock band at Republic Square in Yerevan? This will spark many reactions,” he said.
Tokmajian stated that he has other interesting thoughts and ideas. For instance, he plans to create a place designed for fish farming that will be plastic and externally interesting. There is also an idea linked to the Mamikonyants clan. The whole, collective image of this clan will be shaped and placed at Mamikonyants Street. In 2018, the sculptor is also invited to several symposiums. In February, he is invited to Egypt. He also has many plans that are in progress and is waiting for them to be implemented and specified.