Մեր ուժը ստանում ենք Մայր հողից
Ֆրանսիայի Վալանս քաղաքի հայահոծ գաղութում աշխուժություն էր տիրում։ Օրեր առաջ մամուլում և հայկական ձայնասփյուռի եթերից հնչում էր հայտարարությունը, որ Վալանս է այցելելու ՀՀ sփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը և բարձրաստիճան այլ հյուրեր։
Եկավ սպասված օրը։ Վալանսի հայ մշակույթի տունը (ատենապետ՝ Նազո Ջինբաշյան), դարձել էր հայաշունչ օջախ։ (Լեփ-֊լեցուն դահլիճի մուտքի մոտ հպարտ կանգնել էին սկաուտների խումբը՝ իրենց ողջույնը հղելու բարձրաստիճան հյուրերին։ Լուսավոր դահլիճում եռյակ էին կազմել Հայաստանի Հանրապետության, Ֆրանսիայի և ՀՅԴ դրոշները։ Ջերմ, ուրախ մթնոլորտ էր տիրում դահլիճում։
Ներս են մտնում բարձրաստիճան հյուրերը՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, Արևմտյան Եվրոպայի և Ֆրանսիայի Հայոց թեմի առաջնորդ, Գերաշնորհ Տեր Վահան եպիսկոպոս Հովհաննիսյանը, Մարսելում ՀՀ հյուպատոս Ռուբեն Խարազյանը, Լիոնում ՀՀ փոխհյուպատոս Գայանե Մանուկյանը, Վալանսի քաղաքապետ, փոխնախագա Նիկոլա Դարագոնը, Դրոմ նահանգի փոխնախագահ, Վալանսի քաղաքապետարանի խորհրդի անդամ Վերոնիկ Պուժան, Վալանսի հոգևոր հովիվ, արժաշնորհ Տեր Անդրանիկ Քահանա Մալջյանը, Ռոմանի և շրջակայքի հոգևոր հովիվ, արժանաշնորհ Տեր Դավիթ քահանա Մարգարյանը, «Մարանաթա» եկեղեցու պատվելի Լութեր Նասանյանը, «Ռադիո Ա»-ի տնօրեն Ջորջ Ավետյանը, «Ապրիլ 24» կոմիտեի ներկայացուցիչ Գրիգոր Ամիրզայանը, Ջորջ Ռաստքելենյանը, Արևելյան Եվրոպայի ՀՅԴ կենտրոնական կոմիտեի ներկայացուցիչ Ջորջ Իսասյանը, ՀՄԸՄ սկաուտական խմբի պատասխանատու Կարո Ստեփանյանը, փոխատենապետ Հարութ Տերտերյանը, Կապույտ խաչի շրջանային վարչության ներկայացուցիչ Արշալույս Յանբեկյանը, «Աղվիտա» մասնաճյուղի վարչության անդամ Ռիտա Այնեճյանը և այլ քաղաքական դեմքեր ու ներկայացուցիչներ։
Հյուրերը, ատենապետ Նազո Ջինբաշյան ուղեկցությամբ, շրջեցին և ծանոթացան հայ մշակույթի տանը գործող քույր միությունների գործունեություններին, այցելեցին նաև «Ռադիո Ա», ուր անցկացվեց հարցազրույց Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի և Սրբազան Հոր հետ։
Այնուհետև հյուրերը վերադարձան դահլիճ, ուր հնչեց երկու երկրների օրհներգերը և Տերունական աղոթքը, որն էլ ազդարարեց երեկոյի սկիզբը։ Շատ հուզիչ էր պահը։ Այնուհետև մեծարգո հյուրերին և ներկաներին հայերեն բարի գալուստ փոխանցեց Վալանսի ՀՅԴ Քրիստափոր ենթակոմիտեի հերթապահ, հայ մշակույթի տան վարչության քարտուղար Սուսան Փահլևանյանը։ Նա իր խոսքում կարևորեց նախարարության դերն ու նշանակությունը Սփյուռքի համար, արժևորեց բազմաբնույթ ծրագրերի գոյությունը, փոխհամագործակցությունը:
Ապա ավելացրեց, ուրախ են, որ գոյություն ունի այն կամուրջ, որը միացնում է Սփյուռք, Հայաստան, Արցախ աշխարհները։
Բարի գալուստի խոսքը պատվարժան հյուրերին և ներկաներին ֆրանսերեն հղեց հայ մշակույթի տան ատենապետ, «Ապրիլ 24» կոմիտեի անդամ Նազո Ջինբաշյանը։
«Հայրենիքից հեռու ենք, բայց տեղյակ ենք Հայաստանում տեղի ունեցող քաղաքական, տնտեսական ու մշակութային անցուդարձին։ Ապրում ենք հայրենիքի ցավերով և ուրախություններով։ Մեր նպատակն է, որ Արցախի սահմանում խաղաղություն տիրի, որ թշնամու գնդակից հայ զինվոր չզոհվի, որ համախմբվենք ու կարողանանք շարունակել և մեր արդար Դատի պահանջատերը դառնալ։ Մենք մեր ուժն ստանում ենք մայր հայրենիքից, մայր հողից, ուրեմն թո´ղ հզորանա, աշխարհին ճանաչելի դառնա այն եռամիասնությունը, որն անվանվում է Սփյուռք, Հայաստան, Արցախ»,-նշեց ատենապետը։
Այնուհետև ներկաներին իր խոսքն ուղղեց Սրբազան Հայրը, նշելով ու կարևորելով, որ հայ մնալու առաջին գրավականը Սփյուռքում լեզվի ու մշակույթի պահպանումն է։
Համակ ուշադրությամբ ներկաները լսում և իրենց գոհունակությունն էին հայտնում մերթընդմերթ ծափերի տարափով։
Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն իր խոսքի մեջ նշեց հայ ինքնության դերի մասին, կարևորեց Սփյուք, Հայաստան, Արցախ կապի անհրաժեշտությունը։
Ելույթներ ունեցան նաև Վալանսի քաղաքապետ Նիկոլա Դարագոնը, Բուղլե-Վալանսի քաղաքապետուհի Մաղլեն Մուղիեն, Վալանսի քաղաքապետարանի խորհրդի անդամ Վեղոնիկ Պուժան։
Հանդիպման ավարտին տիկին Հակոբյանը հայ մշակույթի տան ատենապետ Նազո Ջինբաշյանին նվիրեց ազգային երաժշտական գործիք դուդուկ, իր հեղինակած «Հայկական սփյուռքը հարափոփոխ աշխարհում» գիրքը և պարգևատրեց պատվոգրով։ Պարգևատրման արժանացան նաև «Ռադիո Ա»-֊ի աշխատակիցները, տնօրենը, իսկ «Ռադիո Ա»-֊ն իր 35-ամյակի առթիվ արժանացավ Երախտագիտության մեդալով, որը հանձնվեց տնօրեն Ջորջ Ավետյանին։

Силу свою получаем от Матери земли
В многолюдной армянской общине французского города Ваданс царило оживление. Днями ранее в прессе и в эфире армянского радио звучало объявление о том, что Валанс посетит министр Диаспоры РА Грануш Акопян и другие высокопоставленные гости.
Наступил долгожданный день. Дом армянской культуры Валанса (председатель Назо Джинбашян) дышал армянственностью. У входа в переполненный зал стояли группы скаутов, чтобы приветствовать высоких гостей. Зал был украшен флагами Республики Армения, Франции и АРФД.
Входят высокопоставленные гости – министр Диаспоры РА Грануш Акопян, предстоятель армянской епархии Западной Европы и Франции епископ Ваган Ованнисян, консул РА в Марселе Рубен Харазян, вице-консул РА в Лионе Гаяне Манукян, мэр Валанса Никола Дарагон, вице-губернатор провинции Дром, член совета мэрии Валанса Вероник Пужа, духовный пастырь армян Валанса иерей Давид Маргарян,  высокочтимый представитель церкви «Мараната» Лутер Насанян, директор «Радио А» Джордж Аветян, представитель комитета «24 апреля» Григор Амирзаян, Джордж Расткеленян, представитель центрального комитета АРФД Западной Европы Джордж �?сасян, ответственный скаутской группы ВАСС Каро Степанян, вице-председатель Арут Тертерян, представитель районного правления Синего Креста Аршалуйс Янбекян, член правления филиала «Агвита» Рита Айнечян, другие политические деятели и представители.
Гости в сопровождении Назо Джинбашяна ознакомились с функционирующими в Доме армянской культуры союзами-побратимами, посетили «Радио А», где Грануш Акопян и Святейший Отец дали интервью.
Затем гости возвратились в зал, где прозвучали Гимны двух стран и молитва Терунакан. Момент был очень волнующий. Затем многоуважаемых гостей приветствовала на армянском дежурная подкомитета «Христофор» АРФД Валанса, секретарь правления Дома армянской культуры  Сусан Пайлеванян. В своей речи она отметила важность и значение Министерства для Диаспоры, оценила существование разнообразных программ, взаимодействие. Она также выразила радость в связи с существованием моста, соединяющего Диаспору, Армению и Арцах.
С приветствием «Добро пожаловать» на французском языке выступил Дома армянской культуры, член комитета «24 апреля» Назо Джинбашян.
«Живя вдали от Родины, мы в курсе происходящих в Армении политических,  экономических и культурных событий. Живем болью и радостью Родины. Наша цель – чтобы в Арцахе воцарился мир, чтобы от вражеских пуль не гибли армянские воины, чтобы сплотились и смогли продолжить нашу справедливую борьбу, поддержали требования Ай-Дат.   Силу свою мы получаем от Матери земли, Матери-Родины, так пусть же крепнет, обретает известность в мире триединство, именуемое Диаспора-Армения-Арцах», – сказал он.
Затем выступил Святейший Отец, отметивший важность того, что первым залогом оставаться армянином является сохранение в Диаспоре языка и культуры.
Министр Диаспоры Грануш Акопян в своей речи отметила роль армянской идентичности, отметила важность и необходимость связи Диаспора-Армения-Арцах.
С речами выступили мэр Валанса Никола Драгон, мэр Бугле-Валанса Мадлен Мугие, член совета мэрии Валанса Вероник Пужа.
В завершение встречи госпожа Акопян преподнесла директору Дома армянской культуры Назо Джинбашяну национальный музыкальный инструмент дудук, написанную ею книгу «Армянская Диаспора в переменчивом мире», а также наградила Почетной грамотой. Наград удостоились также сотрудники «Радио А», его директор Джордж Аветян. Ему же была вручена  медаль «Признательность», которой «Радио А» награждена в связи с 35-летием существования.