Նայմեխենի քաղաքապետն ընդունել է հայ դպրոցականներին
Նիդերլանդների Նայմեխեն քաղաքի «Վան» մեկօրյա դպրոցի երկու աշակերտներ` Դավիթն ու Սոֆին, նոյեմբերի 20-ին քաղաքի ևս 10 երեխաների հետ հրավիրվել են Նայմեխենի քաղաքապետարան, որոնք ընդունել է քաղաքապետ Հյուբերթ Բրուլսին։ Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում է «Միացյալ հայերը Հոլանդիայում» միության նախագահ, «Վան» մեկօրյա դպրոցի տնօրեն Սվետա Աբրահամյանը, յուրաքանչյուր տարի քաղաքապետի կողմից մեդալներ են ստանում այն երեխաները, որոնք տարվա ընթացքում առանձնահատուկ դեր են ունեցել քաղաքի հասարակական կյանքում։
Դավիթն, օրինակ, իր նախաձեռնությամբ դասընկերների հետ կազմակերպել է իրենց իսկ ձեռքով պատրաստված իրերի ցուցահանդես-վաճառք, հրավիրել ծնողներին ու հարազատներին: Հավաքված գումարով նվերներ են գնել Նայմեխենի Մարտինսկլինիկ հիվանդանոցում բուժում ստացող մտավոր խնդիրներ ունեցող երեխաների համար: Ծնողների և մանկավարժների ուղեկցությամբ երեխաները այցելել են հիվանդանոց ու տոն կազմակերպել հիվանդանոցում բուժում ստացող երեխաների համար։ Դավիթը մեծ հարգանքի է արժանացել այդ արարքի համար ու պարգևատրվել քաղաքապետ Հյուբերթ Բրուլսի կողմից։
Սոֆին, որը Հիփ-հոփ պարուհի է, իր 4 պարուհի ընկերուհիների հետ մասնակցել է Հիփ-հոփի աշխարհի առաջնությանը և 9-10 տարեկանների խմբում գրավել առաջին տեղը։ Սոֆին նույնպես պարգևատրվել է քաղաքապետ Հյուբերթ Բրուլսի կողմից:

Мэр Наймехена принял армянских школьников
Двое учеников однодневной школы «Ван» Нидерландского города Наймехен, Давид и Софии, вместе с 10 другими детьми города 20 ноября были приглашены в мэрию Наймехена, где были приняты мэром Хьюбертом Брюлсом. Как сообщила редакции «Армяне сегодня» председатель союза «Объединенные армяне Голландии», директор однодневной школы «Ван» Света Абрамян, глава городской администрации ежегодно вручает медали детям, сыгравшим в течение года особую роль в общественной жизни города.
Давид, например, по своей инициативе вместе с одноклассниками организовал выставку-продажу предметов, изготовленных собственными руками, пригласил родителей и родственников. На вырученные деньги приобрели подарки для детей, проходящих курс лечения в Наймехенской больнице Мартинсклиник для детей с умственными проблемами. В сопровождении родителей и педагогов дети посетили больницу и организовали праздник для ее пациентов. Этим поступком Давид снискал большое уважение и был награжден мэром Хьюбертом Брюлсом.
Софии, занимающаяся Хип-хоп танцами, вместе с 4 подругами-танцовщицами участвовала в мировом первенстве в Хип-хопу и в группе 9-10 летних заняла первое место. Софии также получила награду из рук мэра Хьюберта Брюлса.