Վիգեն Սարգսյանը այցելել է ԱՄՆ Հայոց Արևմտյան թեմի Առաջնորդարան
Միացյալ Նահանգներ այցի շրջանակում նոյեմբերի 13-ի երեկոյան Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունը հյուրընկալվել է ԱՄՆ Հայոց Արևմտյան թեմի Առաջնորդարանում։
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են ՀՊՆ մամուլի ծառայությունի, հայկական կազմակերպությունների ղեկավարների, համայնքային գործիչների հետ հանդիպումից հետո Վիգեն Սարգսյանը համայնքի մեծաթիվ ներկայացուցիչների առջև հանդես է եկել ծավալուն ելույթով, որում անդրադարձել է հայկական բանակի արդիականացման ծրագրերին։ Պաշտպանության նախարարը, մասնավորապես, խոսել է բանակի մարտունակության և զինվորական ծառայության գրավչության բարձրացման, ռազմարդյունաբերության զարգացման, ռազմակրթական ծրագրերի բովանդակային փոփոխությունների, գիտելիքահենք բանակի ձևավորման անհրաժեշտության և մի շարք այլ խնդիրների մասին։ Վիգեն Սարգսյանը մանրամասն ներկայացրել է առաջնագծում իրականացվող աշխատանքները, նոր զինատեսակների ձեռքբերման առաջնահերթությունները՝ խելացի սպառազինման համատեքստում, զինված ուժերում իրականացվող լայնածավալ սոցիալական ծրագրերը, ներկաներին պատմել նոր, գերժամանակակից զինվորական հոսպիտալի ստեղծման հեռանկարների և շաբաթներ անց բացվող «Զինհաշմանդամների վերականգնողական կենտրոնի» մասին։
Պաշտպանության նախարարն իր ելույթում խոսել է նաև Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանի` Դիլիջան տեղափոխության մասին, վստահեցնելով, որ ռազմակրթական այդ հաստատությունը վերածվում է Հայաստանի լավագույն ավագ դպրոցի, ինչն առաջին քայլն է՝ ռազմակրթության ողջ համակարգը կտրուկ արդիականացնելու ճանապարհին։

Виген Саргсян посетил предстоятельство Западной армянской епархии США
В рамках визита в Соединенные Штаты вечером 13 ноября делегация во главе с министром обороны РА Вигеном Саргсяном посетила предстоятельство Западной армянской епархии США.
Как сообщили редакции «Армяне сегодня» из пресс-службы МО РА, посла встречи с руководителями армянских организаций, общинными деятелями Виген Саргсян выступил перед многочисленными представителями общины с пространной речью, в которой коснулся программ модернизации Армянской армии. Глава оборонного ведомства, в частности, говорил о повышении боеспособности армии и привлекательности воинской службы, развитии оборонной промышленности, содержательном изменении военно-образовательных программ, необходимости формирования армии, основанной на знаниях и ряде других вопросов. Виген Саргсян подробно представил работы, осуществляемые на передовой, приоритете приобретения новых видов вооружений в контексте интеллектуальных вооружений, широкомасштабных социальных программах, осуществляемых в Вооруженных силах, рассказал присутствующим о перспективе создания нового суперсовременного военного госпиталя и открывающемся через считанные недели «Реабилитационном центре военных инвалидов».
В своей речи министр обороны говорил также о переселении в Дилижан военно-спортивной гимназии имени Монте Мелконяна, заверив, что это заведение превращается в лучшую старшую школу Армении, что является первым шагом на пути резкой модернизации всей системы военного образования.