Կորդոբայի «Արարատ» պարախումբը հայկական մշակույթը ներկայացրեց օտարազգի հանդիսատեսին
Արգենտինայի Կորդոբա քաղաքի «Մշակութային քաղաք» համերգասրահում նոյեմբերի 12-ին տեղի է ունեցել Հայ բարեգործական ընդհանուր միության Արգենտինայի մասնաճյուղի «Արարատ» պարախմբի (գեղարվեստական ղեկավար՝ Վերոնիկա Կարադախյան) տարեվերջյան հաշվետու-համերգը: Ելույթ են ունեցել պարախմբի մեծահասակների և փոքրերի խմբերը, իսկ դուդուկի կատարումներով հանդես է եկել ՀԲԸՄ–ի Արգենտինայի մասնաճյուղի պատվավոր անդամ, երաժիշտ Գագիկ Գասպարյանը: Համերգին ներկա են եղել ՀԲԸՄ Բուենոս Այրեսի մասնաճյուղի փոխատենապետ  Անտոնիո Սարաֆյանը, Կորդոբայի Սուրբ Գևորգ հայկական եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Հարություն քահանա Սեփանյանը, միության նախկին ատենապետներ, համայնքային, քաղաքային իշխանություններից ներկայացուցիչներ և այլ հյուրեր:
Ինչպես տեղեկացնում է «Հայերն այսօր»-ը, Արգենտինայում ապրող ազգային փոքրամասնությունները յուրաքանչյուր տարի ամփոփում են կատարած աշխատանքները՝ նմանօրինակ միջոցառումների միջոցով ցույց տալով իրենց երկրի մշակութային արժեքները: Կորդոբայի հայկական համայնքը ևս անմասն չի մնացել հայկական ավանդական մշակույթը, այս դեպքում՝ պարերը ներկայացնելուց, որին «Արարատ» պարախումբը շուրջ մեկ տարի մեծ պատասխանատվությամբ է պատրաստվել: Պարախմբի գեղարվեստական ղեկավար Վերոնիկա Կարադախյանը Սփյուռքում հայկական մշակույթը պահպանելու և տարածելու համար ՀԲԸՄ–ի Արգենտինայի մասնաճյուղի կողմից պատվոգրի է արժանացել:
Հավելենք, որ հաշվետու համերգին ներկա 500 հանդիսատեսի ճնշող մեծամասնությունն այլազգիներ են եղել: Իսկ երգիչ Ջոնաթան Ֆերնանդեսը կատարել է Կոմիտասի «Հով արեք» ստեղծագործությունը: Էկրանին տեսապատկերի միջոցով ցուցադրվել է Հայաստանի, Բիբիլական Արարատի և Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող իսպաներեն թարգմանված տեսանյութեր, որոնք օտար հանդիսատեսի վրա մեծ ազդեցություն են թողել: Նրանք միջոցառման ավարտից հետո հուզված մոտեցել են կազմակերպիչներին և ասել, որ պետք է հպարտ լինեն հայ լինելու և մշակութային այսպիսի ժառանգություն ունենալու  համար:

On November 12, Ararat Armenian Dance Group of the Argentina Chapter of the Armenian General Benevolent Union (led by artistic director Veronica Karadakhian) gave its year-end concert at Cultural City Hall in Córdoba. The concert featured performances by the dance group’s adults’ and children’s groups and musical performances by dudukist and Honorary Member of AGBU Argentina Gagik Gasparyan. Among the attendees were Vice-Chairman of AGBU Buenos Aires Antonio Sarafian; Pastor of the. St. George Armenian Church of Córdoba, Priest Harutioun Sepanian; former AGBU chairmen, as well as representatives of the Armenian community and the municipal authorities and guests.
According to Hayern Aysor, every year, representatives of the national minorities in Argentina sum up their activities by presenting the cultural values of their respective countries through similar events. The Armenian community of Córdoba also presented Armenian culture through dances that Ararat Armenian Dance Group had rehearsed with a high sense of responsibility for nearly a year.
Let us add that foreigners made up the prevailing majority of the 500 people attending the year-end concert. The concert also featured a showing of Spanish-language videos devoted to Armenia, the Biblical Mount Ararat and the Armenian Genocide that had a big impact on and touched the hearts of the foreigners in the audience. After the concert, they approached the organizers and told them that they had to be proud to be Armenian and to have such a cultural heritage.