Ուզբեկստանի հայկական մշակութային կենտրոնի անակնկալը հաշմանդամ երեխաներին
Նոյեմբերի 3-ին Ուզբեկստանի հայկական մշակութային կենտրոնը Մարտին Սեթյանի նախաձեռնությամբ և հովանավորությամբ հանդես է եկել բարեգործական մի հետաքրքիր նախաձեռնությամբ։ Կենտրոնի անդամներն ու կիրակնօրյա դպրոցի սաներն այցելել են Հաշմանդամ երեխաների վերականգնողական հանրապետական կենտրոն և իսկական տոն կազմակերպել այնտեղ բուժում ստացող 100 երեխաների և բուժանձնակազմի 80 անդամների համար։
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են կենտրոնից, մեր հայրենակիցները խնամքով էին նախապատրաստվել այս միջոցառմանը, արել էին ամեն ինչ՝ միջոցառումը հիշարժան և ուրախ դարձնելու համար։ Նրանք տոնական հյուրասիրություն, համերգ և զվարճալի խաղեր էին կազմակերպել երեխաների համար, պատրաստել էին նվերներ։ Միջոցառման կիզակետը հայկական ավանդական «Քոչարի»-ն էր, որը պարում էին բոլորը։ Պետք էր միայն տեսնել, թե ինչպես էին վառվում երեխաների աչքերը, ինչ խանդավառություն կար նրանց հայացքներում։ Նրանք կարծես ընկել էին հեքիաթի կախարդական աշխարհ և իսպառ մոռացել էին հիվանդություն ու ցավ։
Միջոցառմանը ներկա էին նաև Ուզբեկստանի պետական իշխանության, հանրային հեռուստաընկերության և ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ։ Միջոցառման մասին ընդարձակ հաղորդում է հեռարձակվել Ուզբեկստանի հանրային հեռուստատեսությամբ։

![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2017/11/ուզբեկստան8.jpg)
On November 3, the Armenian National Cultural Center of Uzbekistan, at the initiative and under the sponsorship of Martin Setyan, held an interesting charity event. The members of the cultural center and the students of the local Armenian Sunday school visited the Republican Center for Rehabilitation and Recovery of Disabled Children and organized a real celebration for 10 children undergoing treatment and 80 members of the medical staff.
As reported the Armenian National Cultural Center of Uzbekistan to Hayern Aysor, the Armenians of Uzbekistan had prepared for the event well and had done everything possible to make the event joyful and unforgettable. They had organized a festive reception, a concert and entertaining games and had prepared gifts for children. The focus of the event was the traditional Armenian Kochari dance that everyone performed. If only one saw how the eyes of the children lit up and how excited they were. It seemed as though they were in a magical world in a fairy tale and had forgotten about their pain and diseases.
Among the attendees were representatives of the Uzbek government, the public television station and mass media representatives. The Public Television of Uzbekistan provided wide coverage of the event.