Հայկական մշակույթին նվիրված երեկո Բելգիայում
Հոկտեմբերի 15-ին Բելգիայի «Մեսրոպ Մաշտոց» միությունը Հայաստանի Հանրապետության անկախության 26-ամյակի կապակցությամբ կազմակերպել էր հայկական մշակութային երեկո, որի նպատակն էր օտար հանդիսատեսին ներկայացնել հայկական պատմությունը` պարի և երաժշտության միջոցով։
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում է միության ղեկավար Լուսինե Ներսիսյանը, երեկոյի ընթացքում ներկայացվեց «Վարդանանք»-ը՝ Բրյուսելի «ՀԱՅՔ» պարախմբի կատարմամբ (ղեկավար Արթուր Նիկողոսյան)։
Հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններով հանդես եկան դաշնակահար Աննա Ասլանյանը, դուդուկահար Անդրանիկ Մուրադյանը, ջութակահար Արմեն Բեկնազարյանը։

Event devoted to Armenian culture held in Belgium
On October 15, on the occasion of the 26th anniversary of Independence of the Republic of Armenia, the Mesrop Mashtots Armenian Union of Belgium hosted an event devoted to Armenian culture. The purpose of the event was to present Armenian history to foreigners through Armenian music and dances.
As reported the Union’s director Lusine Nersisyan to Hayern Aysor, the event featured a performance of the dance “Vardanank” by HAYK Armenian Dance Group of Brussels (artistic director Arthur Nikoghosyan).
The event also featured performances of the works of Armenian composers by pianist Anna Aslanyan, dudukist Andranik Muradyan and violinist Armen Beknazaryan.