ՀՀ սփյուռքի նախարարն ընդունեց Իրաքի խորհրդարանական պատվիրակությանը
Նոյեմբերի 2-ին Հայաստանի Հանրապետության սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Իրաքի խորհրդարանի Ներկայացուցիչների խորհրդի պատվիրակությանը՝ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Աբդելբարի Ալ-Զիբարիի գլխավորությամբ:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդգծեց, որ հայ-իրաքյան առնչությունները դարերի վաղեմություն ունեն: «Մեր երկու ազգերի բարեկամության հիմքն այն հայերն են, ովքեր ճակատագրի բերումով հայտնվել են Իրաքում, ապրել են, արարել և այսօր էլ շարունակում են համարվել Իրաքի լիիրավ քաղաքացիներ»,-նշեց նախարարը:
Պատվիրակության ղեկավար Աբդելբարի Ալ-Զիբարին շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության և սերտ համագործակցության համար: «Մենք շատ ուրախ ենք, որ մեր երկրում ապրում են հայեր, ովքեր առանձնանում են աշխատանքի մեջ իրենց ճշտապահությամբ, նվիրվածությամբ և վստահելիությամբ: Եվ այսօր արդեն քննարկում ենք այն հարցը, որ Իրաքի Ներկայացուցիչների խորհրդում լինեն նաև հայազգի պատգամավորներ: Վստահ ենք, որ Իրաքի ժողովրդի, այդ թվում նաև իրաքահայերի շնորհիվ, մեր երկիրը կբռնի բարգավաճման ուղին: Հայ ժողովուրդը, անցնելով բազում դժվարությունների միջով, այսօր ընթանում է զարգացման ճանապարհով, կարողանում հուսալի հանգրվան դառնալ նաև շատ փախստականների համար: Այս առումով մեզ համար չափազանց կարևոր է Հայաստանի փորձը»,-նշեց Աբդելբարի Ալ-Զիբարին:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը բարձր գնահատեց Իրաքի Ներկայացուցիչների խորհրդում ազգային փոքրամասնություններին պատգամավորական մանդատներ տրամադրելու վերաբերյալ սահմանադրական փոփոխությունը և նշեց, որ իրաքահայերը, լայն գործունություն են ծավավելով տնտեսության, մշակույթի, կրթության բնագավառներում, կկարողանան լավագույն ձևով դրսևորվել նաև քաղաքականության մեջ:
«Այսօր շուրջ 1000 իրաքցիներ ապրում են Հայաստանում՝ աչքի ընկնելով իրենց համեստությամբ և աշխատասիրությամբ: Սիրիական պատերազմի հետևանքով Հայաստանում են հաստատվել 22 հազար սիրիահայեր: Պետությունը հոգ է տանում նրանց մասին, նպաստում նրանց տնտեսական, հասարակական, մշակութային ինտեգրմանը: Նրանք անվճար կրթություն են ստանում, օգտվում առողջապահական անվճար ծառայություններից, ստանում արտոնյալ վարկեր, մասնակցում են լեզվի ուսուցման դասընթացների: Յուրաքանչյուր տեղահանված մարդու բնականոն կյանքը շարունակելու համար պետք է նախևառաջ 3 պայման՝ կացարան, աշխատանք և կրթություն: Մենք փորձում ենք ապահովել այս պայմանները»,-նշեց Հրանուշ Հակոբյանը:
Ներկայացնելով Սփյուռքի նախարարության գործունեությունն ու հայկական սփյուռքի առանձնահատկությունները՝ նախարարն ընդգծեց, որ Ցեղասպանության հետևանքով հայերը սփռվել են ամբողջ աշխարհում՝ հաստատվելով 118 երկրներում: «Մենք աշխատում ենք Սփյուռքի բոլոր հայ համայնքների հետ՝ առաջնորդվելով այն կարգախոսով, որ հայ է նա, ով իրեն հայ է զգում: Մենք փորձում ենք օգնել մեր հայրենակիցներին պահել նրանց ինքնությունը, վերադառնալ ազգային արմատներին և միաժամանակ լինել իրենց բնակության երկրի օրիապահ ու օրինակելի քաղաքացիներ: Մենք անում ենք հնարավոր ամեն ինչ, որ Սփյուռքը մոտենա Հայրենիքին»,-նշեց Սփյուռքի նախարարը:
Պատվիրակության անդամները շնորհակալություն հայտնեցին հանդիպման համար և հույս հայտնեցին, որ Հայաստանի փորձը կնպաստի Իրաքի հետագա զարգացմանը:
Հանդիպման ավարտին նախարար Հրանուշ Հակոբյանը պատվիրակության ղեկավար Աբդելբարի Ալ-Զիբարիին նվիրեց լուսանկարիչ Ռուբեն Մանգասարյանի «Հայաստան» ալբոմը:

Министр Диаспоры РА приняла парламентскую делегацию �?рака
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 2 ноября приняла делегацию Совета представителей парламента �?рака во главе с председателем комиссии по внешним отношениям Абдельбари Ал-Зибари.
Приветствовав гостей, министр Грануш Акопян подчеркнула, что армяно-иракские отношения насчитывают многовековую историю. «Основой дружбы двух наших народов являются армяне, которые волею судьбы оказались в �?раке, жили, созидали, и сегодня продолжают считаться полноправными гражданами �?рака», – отметила министр.
Руководитель делегации Абдельбари Ал-Зибари выразил благодарность за теплый прием и тесное сотрудничество. «Мы очень рады, что в нашей стране живут армяне, отличающиеся в работе своей дисциплинированностью, преданностью и заслуженным доверием. �? сегодня уже обсуждается вопрос о том, чтобы в Совете представителей �?рака были также депутаты армянской национальности. Уверены, что благодаря народу �?рака, в том числе и иракским армянам, наша страна возьмет курс на процветание. Армянский народ, преодолев множество трудностей, сегодня следует путем развития , способен стать также надежным пристанищем для многих беженцев. В этом плане для нас очень важен опыт Армении», – отметил он.
Министр Грануш Акопян высоко оценила конституционное изменение относительно предоставления депутатских мандатов в Совете представителей �?рака представителям национальных меньшинств, отметив, что армяне �?рака развернули широкую деятельность в сферах экономики, культуры, образования и сумеют наилучшим образом проявить себя также в политике.
«Сегодня около 1000 иракцев живут в Армении, отличаясь своей скромностью и трудолюбием. Вследствие Сирийской войны в Армении обосновались около 22 тысяч сирийских армян. Государство заботится о них, содействует их экономической, общественной, культурной интеграции. Они бесплатно получают образование, пользуются бесплатными медицинскими услугами, получают льготные кредиты, участвуют в курсах изучения языка. Для продолжения нормальной жизни любого сменившего страну проживания человека необходимы прежде всего три условия – жилье, работа и образование. Мы стараемся обеспечить эти условия», – отметила Грануш Акопян.
Представив деятельность Министерства Диаспоры и особенности армянской Диаспоры, министр подчеркнула, что вследствие Геноцида армяне рассеялись по всему миру, обосновавшись в 118 странах. «Мы работаем со всеми общинами армянской Диаспоры, руководствуясь девизом «Армянин тот, кто чувствует себя армянином». Мы стараемся помогать нашим соотечественникам сохранить свою идентичность, возвратиться к национальным корням, и в то де время быть законопослушными, примерными гражданами страны проживания. Мы делаем все возможное, чтобы приблизить Диаспору к Родине», – отметила министр Диаспоры.
Члены делегации выразили благодарность за встречу и высказали надежду, что опыт Армении поспособствует дальнейшему развитию �?рака.
В завершение встречи министр Грануш Акопян преподнесла руководителю делегации Абдельбари Ал-Зибари альбом «Армения» фотографа Рубена Мангасаряна.