Իրանում բացվել է «Հայաստան և Իրան. Հողի հիշողություն» ցուցահանդեսը
Թեհրանում հոկտեմբերի 17-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի պատմության և Իրանի ազգային թանգարանների համատեղ «Հայաստան և Իրան. Հողի հիշողություն» խորագրով ցուցահանդեսի բացման հանդիսավոր արարողությունը, որին մասնակցելու համար ԻԻՀ փոխնախագահ Ալի Ասղար Մունեսանի հրավերով Իրան էր ժամանել ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանը:
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին տեղեկացնում են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, համատեղ ցուցահանդեսի նախաձեռնման, նախապատրաստման և կազմակերպման աշխատանքներին այլ պետական կառույցների հետ մեկտեղ էական մասնակցություն է ունեցել ԻԻՀ-ում ՀՀ դեսպանությունը:
ՀՀ պատմության թանգարանը ցուցադրության ներկայացրեց նախաուրարտական, ուրարտական և հետուրարտական ժամանակաշրջանի 103 բացառիկ պատմամշակութային մեծարժեք ցուցանմուշներ: Իրանի ազգային թանգարանի դահլիճում տեղի ունեցած հանդիսավոր արարողությանը մասնակցեցին ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանը, ԻԻՀ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արտաշես Թումանյանը, Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Գրիգոր Գրիգորյանը, ԻԻՀ փոխնախագահ և Մշակութային ժառանգության, ձեռնարվեստի և զբոսաշրջության կազմակերպության նախագահ Ալի Ասղար Մունեսանը, նշված կազմակերպության նախագահի տեղակալ Մոհամադ Հասան Թալեբիանը, Իրանի ազգային թանգարանի տնօրեն Ջաբրաիլ Նոքանդեն և մի շարք այլ պաշտոնյաներ, բազմաթիվ երկրների դեսպաններ, միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներ, ՀԱԵ Թեհրանի թեմի առաջնորդ Գերշ. Տ. Սեպուհ Ս. Արք. Սարգսյանը, սրբազան հայրեր, իրանահայ համայնքի անդամներ, մշակութային և հասարակական կառույցների ներկայացուցիչներ:
Իրան կատարած այցի շրջանակներում նախարար Արմեն Ամիրյանը հանդիպումներ ունեցավ ԻԻՀ փոխնախագահ և մշակութային ժառանգության, ձեռնարվեստի և զբոսաշրջության կազմակերպության նախագահ Ալի Ասղար Մունեսանի և ԻԻՀ մշակույթի և իսլամական առաջնորդության նախարար Սեյեդ Աբաս Սալեհիի հետ:
Հանդիպումների ընթացքում նախարար Ամիրյանը հանդես եկավ մի շարք առաջարկներով, որոնք վերաբերում են կինոյի, գրահրատարակչական, թատերական, թանգարանային և մշակույթի այլ ոլորտներին»:

“Armenia and Iran: Memory of the Land” exhibition opens in Iran
On October 17, Tehran hosted the solemn opening ceremony of the joint exhibition of the History Museum of Armenia and the National Museum of Iran under the title “Armenia and Iran: Memory of the Land”. At the invitation of Vice-President of the Islamic Republic of Iran Ali Asghar Mounesan, RA Minister of Culture Armen Amiryan had arrived in Iran to participate in the opening ceremony.
As reported the Department of Press, Information and Public Relations at the RA Ministry of Foreign Affairs to Hayern Aysor, the Embassy of the Republic of Armenia in the Islamic Republic of Iran played a major role in initiating, preparing for and organizing the joint exhibition along with other state institutions.
The History Museum of Armenia displayed 103 exclusive and historically and culturally valuable samples from the pre-Urartu, Urartu and post-Urartu eras. Among the participants of the solemn opening ceremony at the National Museum of Iran were RA Minister of Culture Armen Amiryan; RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Islamic Republic of Iran Artashes Tumanyan; Director of the History Museum of Armenia Grigor Grigoryan; Vice-President of the Islamic Republic of Iran and Head of the Cultural Heritage, Handicrafts and Tourism Organization Ali Asghar Mounesan; Deputy Head of the Organization Mohammad Hassan Talebian; Director of the National Museum of Iran Jebrael Nokandeh and several other officials; the ambassadors of several countries, representatives of international organizations; Primate of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Tehran, His Grace, Archbishop Sepuh Sarkisian; holy fathers; members of the Iranian-Armenian community and representatives of cultural institutions and non-governmental organizations.
Within the framework of the visit to Iran, Minister Armen Amiryan had meetings with Vice-President of the Islamic Republic of Iran and Head of the Cultural Heritage, Handicrafts and Tourism Organization Ali Asghar Mounesan and Minister of Culture and Islamic Guidance of the Islamic Republic of Iran Seyyed Abbas Salehi.
During the meetings, Minister Amiryan made several proposals that were related to cinematography, publishing, the performing arts, museums and other cultural sectors.