Տեղի ունեցավ երուսաղեմահայ բանաստեղծուհի Անուշ Նագգաշյանի «Այդ սերմը ես էի» գրքի շնորհանդեսը
Սեպտեմբերի 22-ին Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը ՀՀ սփյուռքի նախարարության և Հայաստանի գրողների միության նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ երուսաղեմահայ բանաստեղծուհի, արձակագիր, հրապարակախոս Անուշ Նագգաշյանի «Այդ սերմը ես էի» գրքի շնորհանդեսը:
Միջոցառմանն իր օրհնության խոսքը բերեց Հայր Կոմիտաս Վարդապետ Հովնանյանը:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը շնորհավորանքի խոսքը փոխանցեց նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը՝ նշելով. «Անուշը մեզ հետ ու մեր կողքին է նույնիսկ այն ժամանակ, երբ անգամ Հայրենիքում չէ, իսկ երբ գալիս է Հայրենիք, իր հետ բերում է ողջ Սփյուռքը: Այս գրքում ներկայացնելով մեծ մոր՝ Աննա Նագգաշյանի՝ Հայոց ցեղասպանությունից փրկվելու և ողբերգությունը վերապրելու ողջ ուղին՝ Անուշը տառապող հայի կերպարը չէ, որ կերտում է, այլ՝ արժանապատիվ ու հպարտ հայի»:
Սերժ Սրապիոնյանն ընդգծեց, որ Անուշի մեծ մոր անցած ուղին հենց Անուշի ուղին է, քանի որ մանկուց լսելով տատի պատմությունները` Անուշն ինքը դրանք վերապրել է: «Մեծ մայրը իր զավակին՝ Անուշի հորը հեռու է պահում օտարազգի կնոջ հետ ամուսնանալու մտքից՝ որդուն հղված հեռագրի միջոցով, որում նշված էր. «Տղա՛ս, Հայաստանի զինվոր չեղար, Հայրենիքի համար արյուն չթափեցիր, սերմդ օտարի՞ն պիտի տաս»: Հասկանալով, որ այդ սերմը հենց ինքն է՝ Անուշ Նագգաշյանն իր պարտքն է համարում թղթին հանձնել տատի պատմությունը: Արդյունքում` այժմ մեր ձեռքին է գեղարվեստական և սկզբնաղբյուրային կարևոր արժեք ներկայացնող այս պատմությունը», – նշեց նախարարի տեղակալը:
Արևելագիտության ֆակուլտետի դեկանի տեղակալ, թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը ընդգծեց, որ Անուշ Նագգաշյանի գիրքն ունի քաղաքական, պատմագիտական-սկզբնաղբյուրային նշանակություն:
ԵՊՀ Հայ գրականության պատմության ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Սամվել Մուրադյանը, շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը շնորհանդեսը կազմակերպելու համար` նշեց, որ գրքում տեսնում է ոչ միայն հեղինակ վավերագրողին, այլև՝ գեղագետին:
Երևանի պետական մանկավարժական համալսարանի «Սփյուռք» գիտա-ուսումնական կենտրոնի հիմնադիր-տնօրեն, պրոֆեսոր Սուրեն Դանիելյանն ընդգծեց, որ Անուշ Նագգաշյանի հետ յուրաքանչյուր հանդիպումը գրականագետի և գրողի լավագույն երկխոսություն է: «Գրքով ակնհայտ է դառնում, որ Անուշը պատասխանատվություն է զգում ժամանակի հանդեպ, և այս ստեղծագործության մեջ զգում ենք էպիկականության շունչը», – նշեց Սուրեն Դանիելյանը:
Ելույթ ունեցավ նաև ԵՊՀ Հայոց լեզվի պատմության ամբիոնի դոցենտ Նորայր Պողոսյանը: Հեղինակի գրքից հատվածներ ընթերցեցին Հայաստանի վաստակավոր արտիստ Սարգիս Նաջարյանը և Վաղարշապատի Ռ.Պատկանյանի անվան թիվ 9 հիմնական դպրոցի սաները:
Շնորհանդեսի ավարտին ելույթ ունեցավ հեղինակը՝ Անուշ Նագգաշյանը: Շնորհակալություն հայտնելով Սփյուռքի նախարարությանը՝ միջոցառումը կազմակերպելու համար, և Հոգեշնորհ Տեր Ղևոնդ Վարդապետ Հովհաննիսյանին՝ գրքի տպագրությանն աջակցելու համար՝ հեղինակը նշեց, որ առանձնակի պատասխանատվությամբ է մոտեցել գրքի ստեղծմանը: «Ես խոնարհվում եմ իմ մեծ մոր՝ Աննա Նագգաշյանի հիշատակի առջև և համարում եմ, որ սրանով իմ պարտքը կատարեցի նրա հանդեպ: Մեծ մայրս ինձ խոստացել էր՝ մինչ իր մահը պատմել կյանքի ողջ պատմությունը և այդպես էլ արեց: Պատմությունն ավարտելուց մեկ ամիս անց մահացավ: Նրան և պապիս թուրքերը հարկադրաբար վտարեցին մեր Հայրենիքից՝ Կեմերեկից: Բայց այսօր ես Հայաստան եմ կանչել աշխարհասփյուռ իմ բոլոր զարմիկներին ու զարմուհիներին, նրանց զավակներին ու թոռներին: Այսօր ես հայտնում եմ, որ նոր Կեմերեկ ստեղծեցինք այստեղ՝ մեր մայր հողի վրա: Դրա համար ցանկացա, որ այս գրքի շնորհանդեսը տեղի ունենա իմ Հայաստանում», – ասաց Անուշ Նագգաշյանը:
Այնուհետև հեղինակը բեմ հրավիրեց իր զարմիկներին և զարմուհիներին: Միջոցառումն ավարտվեց գրքի գինեձոնով:

Jerusalem-Armenian poet Anoush Naggashian presents book “I Was That Sperm”
On September 22, at the initiative of the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia and the Union of Writers of Armenia, Komitas Chamber Music Hall hosted the presentation of the book “I Was That Seed” by Jerusalem-Armenian poet, prose writer and publicist Anoush Naggashian.
Archimandrite Komitas Hovnanyan gave his blessings to the attendees of the event.
Deputy Minister of Diaspora Serzh Srapionyan transmitted the congratulatory remarks of RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan and stated the following: “Anoush is with us and by our side even when she is not in the Homeland, and when she comes to the Homeland, she represents the whole Armenian Diaspora. By presenting her grandmother Anna Naggashian’s complete story of escape from and survival during the Armenian Genocide in this book, Anoush is shaping the image of a proud and dignified Armenian, not an Armenian who suffers.”
Serzh Srapionyan emphasized the fact that the past of Anoush’s grandmother is Anoush’s past since Anoush relived that past while listening to her grandmother’s stories as she was growing up. “Grandmother Anna would keep her son, Anoush’s father away from the thought of getting married to a foreigner through a telegram addressed to her son stating the following: “My son, you didn’t fight for Armenia and didn’t shed any blood, and now you are going to give your sperm to a foreigner?” Realizing that she is exactly that sperm, Anoush Nggashian considered it her duty to share her grandmother’s story in a book. As a result of her efforts, we now have a book that is of major artistic value and serves as a source,” the Deputy Minister stated.
Deputy Dean of the Faculty of Oriental Studies at Yerevan State University, Turkologist Ruben Melkonyan emphasized that Anoush Naggashian’s book is of political and historiographical significance and serves as a source of information.
Head of the Chair of the History of Armenian Literature at Yerevan State University, Professor Samvel Muradyan expressed gratitude to the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia for organizing the presentation and stated that in the book he sees not only Anoush the documenter, but also Anoush the aesthetic person.
Founding director of “Diaspora” Scientific and Educational Center of the Armenian State Pedagogical University of Yerevan, Professor Suren Danielyan emphasized the fact that every encounter with Anoush Naggashian is like the best dialogue with a writer and literary critic. “The book clearly shows that Anoush has a sense of responsibility for time, and in this book we feel that the book is similar to an epic,” Suren Danielyan stated.
Associate Professor of the Chair of the History of Armenian Language at Yerevan State University Norayr Poghosyan also gave a speech, after which Merited Artist of the Republic of Armenia Sargis Najaryan and the students of Rafael Patkanyan Primary School #9 of Vagharshapat read excerpts from the author’s book.
At the end of the presentation, Anoush Naggashian expressed gratitude to the Ministry of Diaspora for organizing the event and to Rev. Fr. Archimandrite Ghevond Hovhannisyan for helping her publish the book and stated that she had a unique sense of responsibility for the creation of this book. “I respect the memory of my grandmother, Anna Naggashian and believe I fulfilled my duty to her by publishing this book. Before her death, my grandmother had promised to tell me the whole story of her life, and that is exactly what she did. She passed away a couple of months after she had told me the story. The Turks had forcefully exiled her and my grandfather from our Homeland, Kemerek, However, today, I have called all my cousins, as well as their children and grandchildren from different parts of the world to join me during this presentation. Today I announce that we created a new Kemerek here on our motherland. This is why I wanted the presentation of this book to be held in my Armenia,” Anoush Naggashian said.
Afterwards, Anoush invited her cousins to the stage, and the event ended with a more detailed presentation of the book.