Արցախի «Սոսե» մանկապարտեզը դառնալու է յուրօրինակ եկեղեցի, որի քահանան հայ կինն է լինելու
Արցախի ազատագրական պատերազմի օրերին հիմնված ՀՕՄ-ի Ստեփանակերտի «Սոսե» մանկապարտեզն այսօր իր նոր շենքի դռները բացեց հարյուրավոր սաների առջեւ:
ԱՀ նախագահ Բակո Սահակյանը երախտագիտություն է հայտնել բոլոր նրանց, ովքեր մասնակցել են այս հայրենանվեր նախաձեռնության իրականացմանը՝ մեր ժողովրդի հոգսերով ապրելու, հայրենիքին միշտ օգտակար լինելու պատրաստակամության համար:
«Արցախի նախադպրոցական հաստատությունների շարքում կարեւոր դերակատարություն ունի «Սոսե» մանկապարտեզների ցանցը, որը հիմնադրվել է Սփյուռքի մեր հայրենակիցների ջանքերով եւ հանդիսանում է Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության յուրահատուկ մի խորհրդանիշ»,- ասել է Բակո Սահակյանը:
Հազարավոր հայեր աշխարհի ամենատարբեր անկյուններից մեկտեղվել են ընդհանուր նպատակի շուրջ՝ ստեփանակերտցի երեխաներին հարմարավետ ու գեղեցիկ մանկապարտեզ նվիրելով: Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը օրհնել է նորակառույց մանկապարտեզը եւ հանդես եկել ելույթով.
«Այս նորակառույց շինությունը պետք է դառնա մեր մանուկների համար օջախ, որտեղ նրանք պետք է ստանան հայեցի դաստիրակություն եւ հասակ առնեն հավատքի եւ հայրենասիորթյան մեջ: Մեր ազնիվ ու նվիրյալ ՀՕՄ-ուհիները կյանքի կոչեցին այս գեղեցիկ ծրագիրը, որը նման է եւս մի ռազմավարական բարձունքի նվաճմանը: Աստված հավերժ օրհնի ՀՕՄ-ուհիներին, մեր մանուկներին ու դաստիարակներին, մեր հայրենիքն ու ազգին»,-ասել է Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը:
Մանկապարտեզի նոր շենքի բացման արարողության ժամանակ ՀՕՄ-ի Կենտրոնական վարչության ատենապետուհի Կարոլին Շմավոնյանն իր ելույթում նշել է, որ մանկապարտեզի նոր շենքի կառուցումը հիմնաքար է հայոց պատմության էջերում եւ իր դռներն է բացում իբրեւ կոթող:
«Հայ ազգի ամենաթանկագին գանձերը մեր մանուկներն են՝ մեր պատմության, մշակույթի եւ ինքնության գոյատեւման իրականացումը երաշխավորող անփոխարինելի գրավականը: Այս խոր համոզումով եւ նվիրումով առաջնորդված ՀՕՄ-ը 107 տարի շարունակ մայրական հոգատարությամբ նվիրված է մատաղ սերնդի հայեցի դաստիրակությանը»,- ասել է Կարոլին Շմավոնյանը:
ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ, ՀՕՄ-ի պատասխանատու Հակոբ Տեր-Խաչատրյանը, դիմելով աշխարհի տասնյակ երկրներից Արցախ ժամանած ՀՕՄ-ուհիններին, նշել է, որ ՀՕՄ-ը իր գործունեությունը սկսել է հայոց պատմության ամենաճակատագրական պահին եւ ստանձնել է օգնության խաչ լինելու պատասխանատվությունը:
«Որպես ՀՅ Դաշնակցության քույր կառույց, ՀՕՄ-ը թիկունք է կանգնել հայ ժողովրդին եւ պատվով կատարել իր գործը: Արցախի գոյամարտի առաջին օրերից ներկա էիք Արցախում՝ տարբեր ծրագրերով, որի արգասիքն է այսօր «Սոսե» մանկապարտեզների ցանցը: Արցախը ոչ միայն պետք է գոյատեւի, այլ բարգավաճի, ընդարձակվի եւ միանա Հայաստանին»,- ասել է Հակոբ Տեր-Խաչատրյանը եւ հաղթական երթ մաղթել ՀՕՄ-ի կառույցին:
Օրինակելի իր մտահղացմամբ, թանկ՝ բովանդակությամբ ու անունով ՀՕՄ-ի Ստեփանակերտի «Սոսե» մանկապարտեզն այսուհետ քաղաքի զարդերից մեկն է լինելու: Մանկապարտեզի վերաշինության հանձնախմբի ատենապետուհի Անժել Մանուկյանը դիմելով միջոցառման ներկաներին նշել է, որ ՀՕՄ-ը հավիտյան կապված կմնա հայրենի հողի եւ հայ ժողովրդի հետ.
«Որպես հայ մայր, որպես ՀՕՄ-ուհի, բարոյական պարտականություն ունեմ ծառայելու հայրենիքին եւ նրա զավակներին: Արցախն իր ազատագրված տարածքներով հավիտյան պետք է մնա միաձուլ»,-շեշտել է Անժել Մանուկյանը:
ՀՕՄ-ի Արցախի միավորի ատենապետուհու պարտականությունները ստանձնած Ռուզաննա Աբրահամյանը, դիմելով ներկաներին, շեշտել է.
«Սոսե մանկապարտեզը դառնալու է յուրօրինակ եկեղեցի, որի քահանան հայ կինն է լինելու: Եթե հայ կինը կարող է այսպիսի շքեղություն կերտել, ապա ինչեր կարող են անել մեր այրերը»,- նշել է Ռ. Աբրահամյանը եւ ընդգծել, որ այս շենքից դուրս են գալու նպատակասլաց եւ գիտությանն ու աշխատանքին նվիրված սերունդներ:

Арцахский детский сад «Сосе» станет своеобразной церковью, пастырем которой будет женщина-армянка
Степанакертский детский сад «Сосе» САП, основанный в дни Арцахской освободительной войны, сегодня распахнул свои двери перед сотнями воспитанников.
Президент Республики Арцах Бако Саакян выразил признательность всем, кто участвовал в реализации этой патриотической инициативы, за то, что живут заботами нашего на рода, готовность всегда быть полезными Родине.
«Среди дошкольных учреждений Арцаха важная роль принадлежит сети детских садов «Сосе», основанной усилиями наших соотечественников в Диаспоре и является своеобразным символом триединства Армения-Арцах-Диаспора», – сказал Бако Саакян.
Тысячи армян из разных уголков мира собрались вокруг общей цели – подарили Степанакертским детишкам уютный и красивый детский сад. Предстоятель Арцахской епархии ААЦ архиепископ Паргев Мартиросян благословил новопостроенный детсад и выступил с речью.
«Это новопостроенное здание для наших детей должно стать очагом, где они будут получать армянское воспитание, расти в вере и патриотизме. Наши честные и преданные члены САП претворили в жизнь эту прекрасную программу, подобную захвату стратегической высоты. Да благословляет Бог вечно членов САП, наших детей и воспитателей, нашу Родину и нацию», – сказал архиепископ Паргев Мартиросян.
Председатель Центрального правления САП Каролин Шмавонян в своей выступлении отметила, что строительство нового здания детского сада – краеугольный камень на страницах Армянской истории. «Самые ценные сокровища  армянского народа – дети, незаменимый залог гарантии существования нашей истории, культуры и идентичности. Руководствуясь таким глубоким убеждением и преданностью, САП на протяжении 107 лет с материнской заботой посвятил себя воспитанию юного поколения», – сказала Каролин Шмавонян.
Член бюро АРФД, ответственный САП Акоп Тер-Хачатрян, обращаясь к прибывшим из десятков стран мира членам САП, отметил, что САП начал свою деятельность в самый судьбоносный момент армянской истории и взял на себя ответственность быть  крестом помощи.
«Будучи дочерней структурой АРФД, САП стал опорой армянскому народу и с честью выполнил свою миссию. С первых дней Арцахской войны мы присутствовали в Арцахе с различными программами, результатом чего сегодня является сеть детских садов «Сосе». Арцах должен не только существовать, но и процветать, шириться и присоединиться к Армении», – сказал Акоп Тер-Хачатрян, пожелав САП победного шествия.
Своей примерной задумкой, ценным содержанием и именем Степанакертский детский сад «Сосе» САП отныне будет одним из украшений города. Председатель комиссии по реконструкции детского сада Анжел Манукян, обратившись к присутствующим, отметила, что САП вечно будет привязан к родной земле и армянскому народу.
«Как армянская мать, как член САП, я возложила на себя нравственную ответственность служить Родине и ее сынам. Арцах с его освобожденными территориями должен вечно оставаться сплоченным, единым», – отметила Анжел Манукян.
Вступившая в обязанности председателя Арцахского подразделения САП Рузанна Абрамян, обратившись к присутствующим, сказала: «Детский сад «Сосе» станет своеобразной церковью, пастырем которой будет женщина-армянка. Если женщина-армянка может создать такую роскошь, то что же способны сделать мужчины-армяне», – отметила Р.Абрамян, добавив, что это здание будут покидать целеустремленные, преданные науке и труду поколения.