Քննարկվել են իրանական ընկերությունների՝ Հայաստանում տնտեսական գործունեություն սկսելու հնարավորությունները
Հուլիսի 30-ին Իրանում ՀՀ դեսպան Արտաշես Թումանյանն ընդունեց Իրանի Կենտրոնական նահանգի պատվիրակությանը՝ Սավեի գավառապետ Մոհամմադ Բահարվանդի գլխավորությամբ: Պատվիրակության այցը տեղի ունեցավ դեսպան Թումանյանի՝ ս.թ. հուլիսի 4-ից 5-ը ԻԻՀ Կենտրոնական (Մարքազի) նահանգ կատարած այցի շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Պատվիրակության կազմում էին նաև Մարքազիի նահանգապետարանի, Քավե և Ավե արդյունաբերական ավանների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև մի շարք ընկերությունների գլխավոր տնօրեններ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին իրանական ընկերությունների՝ Հայաստանում տնտեսական գործունեություն սկսելու հնարավորությունները: Ըստ գավառապետ Մոհամմադ Բահարվանդի՝ այդ ընկերությունները ցանկություն են հայտնել ընդգրկվել նաև ս.թ. օգոստոսին Հայաստան, մասնավորապես՝ Տավուշի մարզ մեկնող պատվիրակության կազմում:
Զրուցակիցները քննարկեցին նաև երկկողմ համագործակցությանն առնչվող մի շարք ընդհանուր հարցեր, այդ թվում՝ Հայաստան-Իրան տնտեսական կապերի ամրապնդման, ապրանքաշրջանառության ծավալների մեծացման, Հայաստանում ներդրումներ կատարելու և իրանական ապրանքները Հայաստանի տարածքով ԵԱՏՄ երկրներ փոխադրելու հնարավորությունները:
Դեսպան Թումանյանը հանգամանորեն ներկայացրեց Հայաստանի տնտեսության վիճակը, օտարերկրյա ներդրումների համար ստեղծված պայմանները, առևտրային ռեժիմները, ազատ տնտեսական գոտիների առավելությունները, հարկային և մաքսային օրենսդրության որոշ պահանջներ և մի շարք այլ հարցեր: Առանձին անդրադարձ եղավ ԵԱՏՄ շուկա իրանական ապրանքների արտահանման խնդիրներին:
Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց երկկողմ այցերի կազմակերպմամբ բարձրացնել փոխճանաչողության մակարդակը:

Обсуждены возможности начала иранскими компаниями экономической деятельности в Армении
Посол РА в �?ране Арташес Туманян 30 июля принял делегацию Центральной области �?рана во главе с губернатором провинции Саве Мохаммадом Бахарванди. Визит делегации состоялся в соответствии с договоренностями, достигнутыми в рамках визита посла Туманяна 4-5 июля в Центральную (Маркази) провинцию �?Р�?. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из пресс-службы М�?Д РА.
В составе делегации были также представители администрации области Маркази, промышленных поселков Каве и Аве, а также генеральные директоры ряда компаний.
В ходе встречи были обсуждены возможности начала иранскими компаниями экономической деятельности в Армении. По словам губернатора Мохаммада Бахарванда, эти компании изъявили желание быть включенными также в состав делегации, которая в августе направится в Армению, в частности, в Тавушскую область.
Собеседники обсудили также ряд общих вопросов, касающихся двустороннего сотрудничества. В том числе укрепления экономических связей Армения-�?ран, возможностей увеличения объемов товарооборота, вкладывания инвестиций в Армении и доставки иранских товаров по территории Армении в страны ЕАЭС.
Посол Туманян обстоятельно представил экономическую ситуацию в Армении, условия, созданные для иностранных инвестиций, торговые режимы, преимущества свободных экономических зон, некоторые требования налогового и таможенного законодательств и ряд других вопросов. Особо были затронуты вопросы экспорта иранских товаров на рынки ЕАЭС.