ՀՀ սփյուռքի նախարարը հանդիպեց «Սփյուռք» ամառային դպրոցի և ՀՀ ԿԳՆ ուսուցիչների վերապատրաստման դասընթացների մասնակիցների հետ
Հուլիսի 21-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը հանդիպեց «Սփյուռք» ամառային դպրոցի Հայոց լեզվի արագացված ուսուցման, Հայոց լեզվի ուսուցիչների և կրթական գործի կազմակերպիչների  վերապատրաստման դասընթացների, ինչպես նաև ՀՀ ԿԳՆ ուսուցիչների վերապատրաստման դասընթացի մասնակիցների հետ:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանն անդրադարձավ հայկական Սփյուռքի ձևավորման պատմությանը: «Նախարարության հիմնադրման առաջին իսկ օրերից աշխատել ենք «Ճանաչել, վստահել, գործակցել» բանաձևով: Մեր հիմնական խնդիրներից են՝ նպաստել Սփյուռքում հայապահպանությանը, հայտնաբերել և հանուն Հայրենիքի հզորացման օգտագործել հայության ներուժը: Սփյուռքի ձեր դպրոցներում սովորող երեխաների ծնողներին դուք կարող եք ուղղորդել Հայրենիք, որ ներդրումներ կատարեն Հայաստանում, եկամուտ ստանան՝ միաժամանակ աջակցելով մեր երկրի տնտեսության զարգացմանը», – նշեց նա:
Սփյուռքի նախարարը ներկայացնեց այն յոթ առաջնահերթությունները, որոնք կյանքի կոչելու համար պետք է ապրի ու գործի յուրաքանչյուր հայ մարդ. «Հայաստանի հզորացումը, Արցախյան հիմնահարցի կարգավորումը՝ ի շահ մեր հայրենակիցների, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման, Սփյուռքի հայ համայնքների ինքնակազմակերպման, հայոց լեզուն պահելու և պահպանելու, արտակարգ իրավիճակներում հայտնված հայությանն օգնելու և հայ եկեղեցին կանգուն պահելու գործը, – նշեց նախարարը և հավելեց, – Հայաստանը համայն հայության Հայրենիքն է: Բարով եք եկել ձեր տուն»:
Նախարարը խոսեց Հայաստանի՝ համաշխարհային, տարածաշրջանային և ներքին մարտահրավերների մասին՝ նշելով, որ օրեցօր գլոբալացող և փոքրացող աշխարհում անընդհատ տեղաշարժեր են լինում: Նա նշեց, որ Հայրենքից դուրս հայապահպանություն իրականացնող կառույցը նախևառաջ հայկական դպրոցն է, որը բացառապես ուսուցիչների և տնօրինության նվիրումի շնորհիվ է իրականացնում ծանր և շնորհակալ աշխատանքը:
Անդրադառնալով Հայաստան-Սփյուռք գործակցությանը՝ Սփյուռքի նախարարն ընդգծեց. «Մենք ստեղծեցինք երկքաղաքացիության ինստիտուտը, և այսօր հազարավոր քաղաքացիներ հպարտությամբ են ստանում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության մասին վկայող իրենց անձնագրերը: Մենք մեր առջև դրել ենք նաև Սփյուռքի մասնագիտական ներուժը համախմբելու խնդիր: Դրան է ուղղված բոլոր այն մասնագիտական համահայկական համաժողովների կազմակերպումը և արդյունքում ձևավորված համահայկական մասնագիտական ցանցերի ու կառույցների ստեղծումը, որոնք պարբերաբար հավաքվում ու համատեղ ծրագրեր են մշակում, իսկ այնուհետև փորձում իրականացնել»:
Այնուհետև դպրոցի մասնակիցները դիտեցին նախարարության ծրագրերի մասին պատմող տեսաֆիլմ, որից հետո իրենց հարցերն ուղղեցին ՀՀ սփյուռքի նախարարին:
Մասնակիցները շնորհակալություն հայտնեցին նախարար Հրանուշ Հակոբյանին համապարփակ և սպառիչ դասախոսության համար և խոստացան իրենց բնակության երկրներում ամեն բան անել՝ Հայրենիքում ստացած գիտելիքներն ու փորձը արդյունավետ օգտագործելու համար:

Министр Диаспоры встретилась с участниками «Летней школы «Спюрк» и курсов переподготовки учителей Министерства образования и науки РА
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 21 июля встретилась с участниками курсов ускоренного обучения армянскому языку, переподготовки учителей армянского языка и организаторов образовательного дела «Летней школы «Спюрк» и курсов переподготовки учителей Министерства образования и науки РА.
Министр Грануш Акопян коснулась истории формирования армянской Диаспоры. «С первых же дней основания Министерства мы работали под девизом «Знать, доверять, сотрудничать». Среди основных наших задач – содействовать сохранению армянства в Диаспоре, выявлять и использовать во имя усиления Родины армянский потенциал. Вы можете направить в Армению родителей обучающихся в ваших школах Диаспоры учеников, чтобы они вкладывали здесь инвестиции, получали прибыль, в то же время содействуя развитию экономики нашей страны», – отметила она.
Министр Диаспоры представила семь приоритетов, для претворения в жизнь которых должен жить и действовать каждый армянин: «Усиление Армении, урегулирование Арцахской проблемы в интересах наших соотечественников, признание и осуждение Геноцида армян, самоорганизация  армянских общин Диаспоры, сбережение и сохранение армянского языка, помощь армянству, оказавшемуся в чрезвычайной ситуации, сохранение Армянской Церкви, – отметила министр, добавив: – Армения – Родина всех армян. Добро пожаловать в ваш дом».
Министр говорила о вызовах Армении – мировых, региональных и внутренних, отметив, что в глобализующемся и уменьшающемся день ото дня мире постоянно происходят подвижки. Она отметила, что структурой, осуществляющей сохранение армянства за пределами Родины, является прежде всего школа,  исключительно усилиями педагогов и дирекции осуществляющая тяжелую и  благодарную работу.
Коснувшись взаимодействия Армения-Диаспора, министр Диаспоры подчеркнула: «Мы создали институт двойного гражданства, и сегодня тысячи людей с гордостью получают паспорта, свидетельствующие о гражданстве Республики Армения. Мы поставили перед собой также задачу сплотить профессиональный потенциал Диаспоры. На это направлена организация всех профессиональных общеармянских форумов и создание сформировавшихся в итоге общеармянских профессиональных сетей и структур, которые периодически собираются, совместно разрабатывают программы, затем пытаются их реализовать».
Затем участники школы просмотрели видеофильм, рассказывающий о программах Министерства, адресовали министру Диаспоры РА вопросы.
Участники выразили благодарность министру Грануш Акопян за всеобъемлющую и исчерпывающую лекцию, обещав в странах постоянного проживания сделать все, чтобы эффективно использовать знания и опыт, полученные на Родине.