Ստամբուլի Հրանտ Դինք վարժարանի աշակերտների ավարտական քննությունները՝ Մայր հայրենիքում
Հունիսի առաջին օրերին Ստամբուլի Հրանտ Դինք վարժարանի ավարտական՝ 9-րդ դասարանի աշակերտները, Հայաստանի Հանրապետության կրթության և գիտության նախարարության հետ եղած պայմանավորվածության համաձայն, եկան Հայաստան՝ պետական քննություններ հանձնելու և պետական նմուշի ավարտական վկայականներ ստանալու, ինչպես նաև ավագ դպրոցը հայրենիքում շարունակելու հույսով։
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում է Լիլիթ Պողոսյանը, այս գործընթացը չափազանց կարևոր է, քանի որ աշակերտների կրթությունը ստանում է պաշտոնական կարգավիճակ, աշակերտները ստանում են պետական նմուշի ավարտական վկայական և որ ամենակարևորն է՝ հետագա ուսումնառությունը ընթանալու է հայրենիքում, ինչը դպրոցի գաղափարախոսության հիմնասյուններից մեկն է։ Դպրոցի համար միշտ ամենակարևոր և նվիրական նպատակներից մեկն է եղել աշակերտներին, նրանց ընտանիքներին Հայաստանի հետ կապելը։
Նրանց Երևանում ուղեկցում, ոգևորում և պաշտոնապես ներկայացնում էր դպրոցի փոխտնօրեն Դավիթ Խաչատրյանը։
Հունիսի 9-ին նրանց միացան նաև դպրոցի հոգաբարձուներ Հորոզօղլուները՝ աշակերտներին քաջալերելու համար։ Հայրենիքում հանդիպումն անչափ ուրախ, հետաքրքիր և կարոտագին ստացվեց, հրաշալի ժամանակ անցկացրին Երևանի հյուրընկալ և հարազատ մթնոլորտում։
Հրաշալի, հետաքրքիր ու օգտակար այցելություն տեղի ունեցավ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում (ԱՈՒԱ), ուր երկու ուսանողներ մեծ սիրով ու պատրաստակամությամբ պտույտ կազմակերպեցին համալսարանում և պատմեցին համալսարանի պատմության, կրթության առանձնահատկությունների մասին։
Ուսումնական իմաստով ամենահետաքրքիր միջոցառումը Հայաստանի պատմության պետական թանգարան այցելությունն էր, որտեղ բոլորս ծանոթացանք մեր հարուստ պատմությանը և ոգևորված դուրս եկանք թանգարանից:

Выпускные экзамены учащихся Стамбульской гимназии Гранта Динка – на Родине
В первые дни июня ученики 9-го, выпускного класса Стамбульской гимназии Гранта Динка, в соответствии с договоренностью с Министерством образования и науки РА, посетили Армению для сдачи государственных экзаменов и получения свидетельств государственного образца, а также в надежде продолжить обучение в старшей школе на Родине.
Как сообщила редакции «Армяне сегодня» Лилит Погосян, этот процесс чрезвычайно важен, поскольку образование учеников приобретает официальный статус, ученики получают свидетельства государственного образца, и, что самое главное – дальнейшее обучение будет проходить на Родине, что является одним из краеугольных камней идеологии школы. Одной из важнейших целей школы всегда было налаживание связей между учениками, их родителями с Арменией.
В Ереване их сопровождал и официально сопровождал замдиректора школы Давид Хачатрян.
Девятого июня к ним присоединились также попечители школы Хорозоглу. Встреча на Родине получилась чрезвычайно радостной, интересной, ностальгической, прекрасно провели время в гостеприимной и родной атмосфере Еревана.
Состоялось замечательное, интересное и полезное посещение Американского университета Армении, где двое студентов с большой любовью и готовностью организовали экскурсию по университету, рассказали его историю и особенности образования.
В образовательном плане самым интересным мероприятием стало посещение Государственного музея истории Армении, знакомство с ее богатой историей.