Հայաստանի և Արգենտինայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակին նվիրված միջոցառում Բուենոս Այրեսում
Հուլիսի 5-ին Բուենոս Այրեսում՝ Արգենտինայի ԱԳՆ Մանուել Բելգրանո դահլիճում, նշվեց Հայաստանի և Արգենտինայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Միջոցառմանը ներկա էին մոտ 300 հյուրեր, որոնց թվում էին Արգենտինայի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներ, խորհրդարանականներ, հայ համայնքի ազդեցիկ ներկայացուցիչներ:
Հանդիսությանը բացման խոսքով հանդես եկավ Արգենտինայի արտաքին հարաբերությունների փոխքարտուղար Գուստավո Սլաուվինենը, ով, շնորհավորելով երկու պետություններին դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի կապակցությամբ, հաստատեց Արգենտինայի կողմից բարեկամական կապերի ամրապնդման և հաստատուն զարգացմանն ուղղված շարունակական ջանքեր գործադրելու հանձնառությունը:
Գուստավո Սլաուվինենը առանձնահատուկ նշեց նաև մեկ դարից ավել Արգենտինայում բնակություն հաստատած հայ համայնքի նշանակալի ներդրումը երկրի տնտեսական և մյուս ոլորտների զարգացման գործում:
Արգենտինայում ՀՀ դեսպան Էսթերա Մկրտումյանը, ելույթ ունենալով միջոցառմանը, անդրադարձավ հայոց պետականության կայացման գործընթացին, հայ և արգենտինացի ժողովուրդների ամուր բարեկամությանը:
Հակիրճ ամփոփելով 25 տարիների ընթացքում երկու պետությունների միջև հարաբերությունների ընթացքը՝ դեսպան Մկրտումյանը ներկայացրեց հետագա փոխշահավետ համագործակցության հնարավոր ոլորտները՝ արդյունաբերությունը, գյուղատնտեսությունը, տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաները, առողջապահությունը և այլ ոլորտները, միևնույն ժամանակ ընդգծելով, որ Հայաստանը՝ որպես ԵԱՏՄ անդամ, կարող է դարպաս հանդիսանալ
Արգենտինայի համար՝ մուտք գործելու ավելի քան 180 միլիոն սպառողների շուկա:
Միջոցառմանը հայ համայնքի անունից ելույթ ունեցավ Լեոն Կարլոս Արսլանյանը, ով մանրամասն ներկայացրեց երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների պատմական ընթացքը:
Միջոցառման գեղարվեստական հատվածում հանդես եկան արգենտինացի անվանի բանդոնեոնահար Ռոդոլֆո Մեդեյրոսը և ջութակահար Ռաֆայել Ջինտոլին, հայ երգչուհիներ Ալլա Ավետիսյանը, Վալերիա Չերեքյանը, ինչպես նաև «Գայանե» պարախումբը, որից հետո ցուցադրվեց Արգենտինայի և Հայաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանը և արգենտինահայ համայնքին նվիրված կարճամետրաժ ֆիլմ:

Event dedicated to 25th anniversary of establishment of diplomatic relations between Armenia and Argentina held in Buenos Aires
On July 5, the Manuel Belgrano Hall of the Ministry of Foreign Affairs of Argentina in Buenos Aires hosted an event dedicated to the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and Argentina, reported the press service of the RA Ministry of Foreign Affairs to Hayern Aysor.
There were nearly 300 guests, including high-ranking Argentine government officials, heads of diplomatic missions, parliamentarians and influential members of the Armenian community.
In his opening remarks Deputy Secretary for Foreign Relations of Argentina Gustavo Slauvinen congratulated the two countries on the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations and affirmed Argentina’s commitment to continue to make efforts for the strengthening and affirmative development of the friendly relations.
Gustavo Slauvinen particularly mentioned the significant contributions that the Armenians of Argentina have made to the development of the country’s economy and other sectors after settling in the country over a century ago.
In her speech, Ambassador of the Republic of Armenia to Argentina Estera Mkrtumyan touched upon the establishment of Armenian statehood and the strong friendship between the Armenian and Argentine nations.
Briefly recapping the past 25 years of relations between the two countries, Ambassador Mkrtumyan presented the potential spheres for mutually beneficial cooperation in the future, including industry, agriculture, information and high technologies, healthcare and other sectors. Mkrtumyan also emphasized that Armenia, being a member of the Eurasian Economic Union, could serve as a gateway for Argentina to enter the market of more than 180,000,000 consumers.
Levon Carlos Arslanian spoke on behalf of the Armenian community of Argentina and provided details about the history of diplomatic relations between the two countries.
The event featured performances by renowned Argentine bandoneon player Rodolfo Medeiros and violinist Rafael Jintoli; Armenian singers Alla Avetisian and Valeria Cherekian, as well as Gaiane Armenian Dance Group. The performances were followed by the screening of a short film devoted to the establishment of diplomatic relations between Argentina and Armenia and the Armenian community of Argentina.
The event was followed by a reception hosted by the Embassy of the Republic of Armenia in Argentina.