Հայաստանի և Արգենտինայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակին նվիրված միջոցառում Բուենոս Այրեսում
Հուլիսի 5-ին Բուենոս Այրեսում՝ Արգենտինայի ԱԳՆ Մանուել Բելգրանո դահլիճում, նշվեց Հայաստանի և Արգենտինայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Միջոցառմանը ներկա էին մոտ 300 հյուրեր, որոնց թվում էին Արգենտինայի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներ, խորհրդարանականներ, հայ համայնքի ազդեցիկ ներկայացուցիչներ:
Հանդիսությանը բացման խոսքով հանդես եկավ Արգենտինայի արտաքին հարաբերությունների փոխքարտուղար Գուստավո Սլաուվինենը, ով, շնորհավորելով երկու պետություններին դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի կապակցությամբ, հաստատեց Արգենտինայի կողմից բարեկամական կապերի ամրապնդման և հաստատուն զարգացմանն ուղղված շարունակական ջանքեր գործադրելու հանձնառությունը:
Գուստավո Սլաուվինենը առանձնահատուկ նշեց նաև մեկ դարից ավել Արգենտինայում բնակություն հաստատած հայ համայնքի նշանակալի ներդրումը երկրի տնտեսական և մյուս ոլորտների զարգացման գործում:
Արգենտինայում ՀՀ դեսպան Էսթերա Մկրտումյանը, ելույթ ունենալով միջոցառմանը, անդրադարձավ հայոց պետականության կայացման գործընթացին, հայ և արգենտինացի ժողովուրդների ամուր բարեկամությանը:
Հակիրճ ամփոփելով 25 տարիների ընթացքում երկու պետությունների միջև հարաբերությունների ընթացքը՝ դեսպան Մկրտումյանը ներկայացրեց հետագա փոխշահավետ համագործակցության հնարավոր ոլորտները՝ արդյունաբերությունը, գյուղատնտեսությունը, տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաները, առողջապահությունը և այլ ոլորտները, միևնույն ժամանակ ընդգծելով, որ Հայաստանը՝ որպես ԵԱՏՄ անդամ, կարող է դարպաս հանդիսանալ
Արգենտինայի համար՝ մուտք գործելու ավելի քան 180 միլիոն սպառողների շուկա:
Միջոցառմանը հայ համայնքի անունից ելույթ ունեցավ Լեոն Կարլոս Արսլանյանը, ով մանրամասն ներկայացրեց երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների պատմական ընթացքը:
Միջոցառման գեղարվեստական հատվածում հանդես եկան արգենտինացի անվանի բանդոնեոնահար Ռոդոլֆո Մեդեյրոսը և ջութակահար Ռաֆայել Ջինտոլին, հայ երգչուհիներ Ալլա Ավետիսյանը, Վալերիա Չերեքյանը, ինչպես նաև «Գայանե» պարախումբը, որից հետո ցուցադրվեց Արգենտինայի և Հայաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանը և արգենտինահայ համայնքին նվիրված կարճամետրաժ ֆիլմ:

Мероприятие в Буэнос Айресе, посвященное 25-летию установления дипломатических отношений между Арменией и Аргентиной
В Буэнос Айресе, в зале «Мануэль Бельграно» М�?Д Аргентины 5 июля отмечалось 25-летие установления дипломатических отношений между Арменией и Аргентиной. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из пресс-службы М�?Д РА.
На мероприятии присутствовали около 300 гостей, среди которых – высокопоставленные чиновники Аргентины, руководители дипломатических представительств, парламентарии, влиятельные представители армянской общины.
Со вступительной речью на мероприятии выступил вице-секретарь по внешним отношениям Аргентины Густаво Слаувинен, который, поздравив два государства с 25-летием дипломатических отношений, подтвердил намерение Аргентины прилагать постоянные усилия, направленные на укрепление и развитие дружественных связей.
Он особо отметил весомый вклад армянской общины, более века назад обосновавшейся в Аргентине, в деле развития экономики страны и других сфер.
Посол РА в Аргентине Эстера Мкртумян в своем выступлении коснулась процесса становления армянской государственности, крепкой дружбы армянского и аргентинского народов.
Кратко обобщив ход развития отношений между двумя государствами в течение 25 лет, посол Мкртумян представила возможные сферы взаимовыгодного государственного взаимодействия – промышленность, сельское хозяйство, информационные и высокие технологии, здравоохранение и другие, в то же время подчеркнув, что Армения, как член ЕАЭС, может стать для Аргентины воротами для вступления на рынок с более чем 180 миллионами потребителей.
От имени армянской общины на мероприятии выступил Леон Карлос Арсланян, подробно представивший исторический ход развития дипломатических отношений между двумя странами.
В художественной части мероприятия выступили известный в Аргентине бандеонист Рудольфо Медейрос и скрипач Рафаель Джинтоли, армянские певицы Алла Аветисян, Валерия Черекян, а также танцевальный ансамбль «Гаяне», после чего был показан короткометражный фильм, посвященный установлению дипломатических отношений между Аргентиной и Арменией и армянской общине Аргентины.