Մեկնարկեց «Սփյուռք» ամառային դպրոց 2017-ը
Հուլիսի 3-ին տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության 2017թ. «Սփյուռք» ամառային դպրոց ծրագրի բացման հանդիսավոր արարողությունը: Ծրագիրն իրականացվում է ԵՊՀ հետ համագործակցությամբ: Այս տարի ծրագրին մասնակցում է ավելի քան 350 սփյուռքահայ՝ աշխարհի 30 երկրից:
«Սփյուռք» ամառային դպրոցում կանցկացվեն դասընթացներ հինգ ուղղություններով.
Հայոց լեզվի արագացված ուսուցում (հուլիսի 2 – 29),
Հայոց լեզվի ուսուցիչների և կրթական գործի կազմակերպիչների վերապատրաստում (հուլիսի 2 – 29),
Երիտասարդ լրագրողների վերապատրաստում (հուլիսի 2 – 15),
Ազգային երգի խմբավարների և պարուսույցների վարպետության դասընթացներ (հուլիսի 2 – 15),
Երիտասարդ առաջնորդների և համայնքային գործի կազմակերպիչների դասընթաց (հուլիսի 2 – 15):
Բացման խոսքով հանդես եվավ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Նա մասնավորապես նշեց. «Ողջունում եմ դասընթացների բոլոր մասնակիցներին, ովքեր Հայաստան են եկել մաշտոցյան ոսկեղենիկ հայերենը սովորելու, կատարելագործելու իրենց գիտելիքներն ու հմտությունները: Հայրենիքի կանչով աշխարհի տարբեր անկյուններից դուք եկել եք տեսնելու ձեր նախնիների երկիրը, հայ երիտասարդների հետ մայր բուհի կամարների տակ հայոց լեզվով հաղորդակցվելու, միմյանց և հայրենիքի հետ կապեր ստեղծելու համար»:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ընդգծեց, որ «Սփյուռք» ամառային դպրոցը ստեղծվել է Սփյուռքի պահանջով՝ ազգային ինքնության, հայեցի լեզվամտածողության պահպանման և զարգացման, համայնքներում հայապահպանության ծրագրերին աջակցելու նպատակով:
«5 տարի առաջ, երբ նոր էր ստեղծվում դպրոցը, մտավախություն կար, թե կարող է չկայանալ: Մինչդեռ մասնակիցների թիվը տարեցտարի ավելացավ և այսօր նրանք ավելի քան 350-ն են, – նշեց նախարարը՝ հավելելով, – շատ կարևոր է հատկապես երիտասարդների մասնակցությունը, քանի որ նրանք են, որ պիտի լավ ճանաչեն իրենց ժողովրդի, հայրենիքի պատմությունը, իմանան լեզուն և այդ բոլոր գիտելիքները տարածեն և փոխանցեն Սփյուռքի տարբեր համայնքներում ապրող մատաղ սերնդին»:
Նախարարը մասնակիցներին կոչ արեց լավ սովորել: «Հատկապես խոսքս ուզում եմ ուղղել երիտասարդներին: 21-րդ դարը գիտության, նորարարության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների դար է: Հայի գենն ունեցող հայ երիտասարդներն աշխարհում պետք է մրցունակ լինեն իրենց գիտելիքներով, դառնան լավագույն մասնագետներ և իմանան, որ իրենց միտքն ու գիտելիքը ազգային մեծագույն կապիտալ է ոչ միայն իրենց, այլև Հայրենիքի համար, որ իրենք են մեր ազգի հիմնական ներուժը», – ընդգծեց նախարարը:
Այնուհետև ներկաներին ողջունեց ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը: Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը՝ մայր բուհի հետ սերտորեն համագործակցելու համար՝ ռեկտորը նշեց. «Այս դպրոցի իրականացումն առաջնահերթ նշանակություն ունի: Սիրելի՛ մասնակիցներ, համալսարանի ողջ կոլեկտիվը սրտագին ողջունում է ձեզ և մեծ պատասխանատվությամբ վերաբերվում դասընթացները հավուր պատշաճի կազմակերպելու գործին: Ինչպես ՀՀ սփյուռքի նախարարն ասաց, 5 տարի առաջ, երբ սկսեցինք ծրագիրը, դժվարությունները շատ էին, բայց մենք հավատով մոտեցանք մեր գործին և այսօր փաստ է, որ շուրջ 350 մասնակից իր հանգստից մեկ ամիս տրամադրել է Հայրենիքում վերապատրաստվելու և գիտելիքներ ձեռք բերելու գործին»:
Այնուհետև ելույթ ունեցան ուսուցիչների վերապատրաստման դասընթացի մասնակիցներ Վանուհի Խաչիկյանը (Իրաք), Աստղիկ Լագզյանը (Ռուսաստան) և Սաթենիկ Տեր-Գրիգորյանը (ԱՄՆ): Իրաքահայ Վանուհի Խաչիկյանը նշեց. «Իմ երախտագիտության խոսքն եմ ուզում հայտնել ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը՝ այս ծրագիրը կազմակերպելու և մեզ մասնակցության հնարավություն ընձեռելու համար: Մենք առաջին անգամ ենք Հայաստանում և ուրախ ենք, որ հնարավորություն ունենք ծանոթանալու մեր կոլեգաների հետ»:
Աստղիկ Լագզյանը հավելեց. «Մեր համայնքում խոսում ու միմյանց հետ շփվում ենք հայրերենով: Եվ երբ ինձ հարցնում են, թե ինչու եմ խոսում միայն հայերեն, պատասխանում եմ՝ հայերենը իմ խոհերի և զգացմունքների լեզուն է, իմ մոր կաթի հետ եկող լեզուն»:
Համերգային մասում երաժշտական, ասմունքի և պարային համարներով հանդես եկան ԵՊՀ Մշակույթի կենտրոնի սաները:

Стартовала «Летняя школа «Спюрк»-2017»
Торжественная церемония открытия программы Министерства Диаспоры РА «Летняя школа «Спюрк»-2017» состоялась 3 июля. Программа осуществляется в сотрудничестве с ЕГУ. В нынешнем году в ней принимают участие более 350 армян Диаспоры из 30 стран.
В «Летней школе «Спюрк» состоятся курсы по пяти направлениям:
Ускоренное обучение армянскому языку (2-29 июля).
Переподготовка учителей армянского языка и организаторов образовательного дела (2-29 июля).
Переподготовка молодых журналистов (2-15 июля).
Курсы мастерства хормейстеров национальной песни и хореографов (2-15 июля).
Курсы молодых лидеров и организаторов общинного дела (2-15 июля).
Со вступительной речью выступила министр Диаспоры РА Грануш Акопян. Она в частности отметила: «Приветствую всех участников курсов, приехавших в Армению учиться прекрасному маштоцевскому языку, совершенствовать свои знания и навыки. По зову Родину вы приехали из разных уголков мира увидеть страну ваших предков, общаться под сводами главного вуза страны со сверстниками на армянском языке, налаживать связи между собой и с Родиной».
Министр Грануш Акопян подчеркнула, что «Летняя школа «Спюрк» создана по требованию Диаспоры с целью сохранения и развития армяноязычного мышления, содействия программам сохранения армянства в общинах.
«Пять лет назад, когда школа только создавалась, было опасение, что она может не состояться. Между тем, число участников росло год от года, и в нынешнем составляет более 350. Очень важно особенно участие молодежи – именно она должна хорошо знать историю своей Родины и народа, владеть языком, все эти знания распространять и передавать проживающему в разных общинах Диаспоры юному поколению», – отметила министр.
Она призвала участников хорошо учиться. «Особо хочу обратиться к молодым. XXI век – век науки, новаторства, информационных технологий. Армянская молодежь, имеющая армянский ген, должна быть в мире конкурентоспособна своими знаниями, стать лучшими специалистами и знать, что их мысль и знания – величайший национальный капитал не только для них самих, но и для Родины, что они – основной потенциал нашей нации», -т подчеркнула министр.
Затем присутствующих приветствовал ректор ЕГУ Арам Симонян. Выразив благодарность Министерству Диаспоры РА за тесное сотрудничество с главным вузом страны, ректор отметил: «Осуществление этой школы имеет первостепенное значение. Дорогие участники, весь коллектив университета сердечно приветствует вас и с огромной ответственностью относится к организации курсов на должном уровне. Как сказала министр Диаспоры, пять лет назад, когда начинали программу, трудностей было много, но мы с верой отнеслись к своему делу и сегодня уже факт, что около 350 участников один месяц своего отдыха посвятили переподготовке на Родине и приобретению знаний».
Затем выступили участники курсов переподготовки учителей Вануи Хачикян (�?рак), Астхик Лагзян (Россия) и Сатеник Тер-Григорян (США). �?ракская армянка Вануи Хачикян отметила: «Хочу выразить слова признательности Министерству Диаспоры за организацию этой программы и предоставление нам возможности участвовать в ней. Мы впервые в Армении, и рады, что имеем возможность познакомиться с нашими коллегами».
Астхик Лагзян добавила: «В своей общине мы говорим и общаемся между собой на армянском. Когда меня спрашивают, почему говорю только на армянском, отвечаю, что армянский – язык моих мыслей и чувств, впитанный с молоком матери».
В концертной части с исполнением музыкальных, танцевальных номеров и декламацией выступили воспитанники культурного центра ЕГУ.