Նախագահը մասնակցել է կառավարության նիստին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր մասնակցել է կառավարության նիստին: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են ՀՀ Նախագահի մամուլի ծառայությունից: Նկատի առնելով, որ նորանշանակ կառավարության անդամների հետ հանդիպումը տեղի է ունենում Ազգային ժողովի կողմից կառավարության 2017-2022 թվականների ծրագիրը հավանության արժանանալուց հետո, Հանրապետության Նախագահը առաջին հերթին շնորհավորել է կառավարության անդամներին իրենց պաշտոններում նշանակվելու առթիվ, ապա անդրադարձել այն խնդիրներին, որոնք կառավարության ծրագրի հաստատումից հետո այս շրջափուլում դրվում են գործադիր իշխանության առջև՝ նախանշված ծրագրերը հետևողականորեն իրականացնելու համար:
«Հարգելի՛ գործընկերներ,
Առաջին հերթին, իհարկե, շնորհավորում եմ բոլորիդ ձեր պաշտոններում նշանակվելու, իսկ ավելի ճիշտ կլինի ասել՝ հիմնականում վերանշանակվելու առթիվ: Այսպիսով, ապահովվել են գործադիրի աշխատանքի շարունակականությունը, և կան բոլոր հնարավորությունները նախկինում սկսված ծրագրերը հաջողությամբ ավարտին հասցնելու համար:
Երևանի քաղաքապետի պաշտոնամուտի առթիվ իմ խոսքում ընդգծել էի, որ մայրաքաղաքի ավագանու ընտրություններով մենք ավարտեցինք 2017 թվականի ընտրական շրջանը: Կառավարության ծրագրի հաստատմամբ կարող ենք ազդարարել գործադիր իշխանության նոր շրջափուլի մեկնարկը: Մեր խնդիրն է այդ շրջափուլն անցկացնել արդյունավետ և հնարավորինս անցնցում:
Անցած ընտրություններում Հանրապետականը ստացավ անհրաժեշտ վստահության քվեն իր աշխատանքը շարունակելու համար: Մեր ստացած մանդատը բավարար էր միայն Հանրապետականի ուժերով կառավարություն ձևավորելու համար: Սակայն մենք որոշեցինք շարունակել նախկինում ստեղծված ձևաչափով համագործակցությունը: Հայ Հեղափոխական Դաշնակցության մեր գործընկերների հետ միասին մենք ձևավորել ենք մի կառավարություն, որը, վստահ եմ, ունակ է լուծելու իր առջև դրված բոլոր խնդիրները:
Այժմ մենք շարունակելու ենք միասնական և կուռ թիմով հետևողականորեն իրականացնել արդեն նախանշված ծրագրերը:
Թիմը միասնական է գործելու ինչպես գործադիրում և օրենսդիրում, այնպես էլ՝ տեղական ինքնակառավարման մարմիններում: Կառավարության ներկայիս կազմը՝ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ, վայելում է իմ և մեր ամբողջ քաղաքական թիմի լիակատար վստահությունը:
Միևնույն ժամանակ ընդգծեմ, որ ես՝ որպես Հանրապետության Նախագահ և Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության ղեկավար, ինչպես նաև դուք` բոլորդ, վստահ եմ, չունենք որևէ նախապաշարում. մենք պատրաստ ենք աշխատելու բոլոր կառուցողական ուժերի հետ գործադիր և օրենսդիր իշխանությունների շրջանակներում, տեղական ինքնակառավարման մարմիններում և անգամ նշված կառույցներից դուրս:
Նման համագործակցության համար մեր կողմից միակ նախապայմանն է քաղաքավարության և բարեկրթության նորմերի պահպանումը: Ընդ որում ընդգծեմ, որ քննադատությունը նշածս նորմերի խախտում չենք համարում, հատկապես, եթե այն կառուցողական է և նպատակ ունի բարելավելու իրավիճակը:
Գալիք տարիների մեր անելիքների մասին արդեն բավականաչափ խոսել ենք, ուստի և կրկին մանրամասնելու կարիքը չկա: Մայիսի 18-ին Հայաստանի խորհրդարանին և մեր ժողովրդին հղած ուղերձում ես մանրամասն ներկայացրել եմ երկրի զարգացման իմ տեսլականը՝ կարճաժամկետ, միջնաժամկետ և երկարաժամկետ խնդիրները:
Մենք միասին սահմանել ենք մի շարք կարևոր թիրախներ, որոնք արտացոլվել են կառավարության արդեն հաստատված ծրագրում: Պետք է լինենք պահանջկոտ և չբավարարվենք ձեռք բերածով: Հակառակ պարագայում հեռուն չենք գնա:
Բացի դրանից, մենք այժմ Սահմանադրության վերափոխման անցումային շրջանում ենք, իսկ դա նշանակում է, որ մինչև մյուս տարվա ապրիլի կեսը պետք է կատարենք բազմաթիվ օրենսդրական փոփոխություններ: Այդ աշխատանքը հաջողությամբ առաջ տանելու համար անհրաժեշտ է գործել նպատակասլաց և սերտորեն համադրել կառավարության ու Ազգային ժողովի քայլերը:
Այժմ անհրաժեշտ եմ համարում հակիրճ անդրադառնալ այն հարցին, թե ինչպես պետք է իրականացնենք կառավարության ծրագիրը:
Թափանցիկությունը լինելու է գործունեության կարևորագույն չափանիշներից մեկը: Այն պետք է լինի ոչ միայն աշխատաոճ, այլև Հայաստանի Սահմանադրության՝ վերափոխված պահանջներին համապատասխանելու և նոր քաղաքական մշակույթ ձևավորելու մեր ընդհանուր ջանքը:
Ձեզնից յուրաքանչյուրն անձամբ պետք է չափանիշներ սահմանի և օրինակ ծառայի ուրիշների համար: Ձեզնից է կախված ոչ միայն ձեզ վստահված ոլորտի, այլև մեր ընդհանուր առաջընթացը: Դուք եք սահմանելու այդ առաջընթացի դինամիզմն ու տեմպը:
Այս առումով անցած տարիների փորձից կարող ենք կատարել մի շարք եզրակացություններ: Առաջինը, հաջողություն ենք արձանագրել այն բարեփոխումների պարագայում, որոնք հետևողականորեն և մանրակրկիտ բացատրել ենք հասարակությանը: Որքան էլ ցավոտ են եղել այդ ծրագրերը, հասարակությունը նման աշխատանքի շնորհիվ հստակ գիտակցել է դրա կարևորությունը և ընդունել է դրանք՝ միգուցե սկզբում դժկամությամբ, բայց այնուհանդերձ ընդունել է:
Կառավարության անդամները երբեք չպետք է զլանան իրենց անելիքը հանրությանը ներկայացնել ու բացատրել:
Այդպիսի մի կարևոր աշխատանք այս պահին ունենք իրականացնելու համայնքների խոշորացման ծրագիրն իրագործելու ուղղությամբ: Մենք պետք է հետևողականորեն բացատրենք այս բարեփոխման անհրաժեշտությունը, մեր եղած սուղ միջոցները ճիշտ բաշխելու և արդյունավետ կառավարելու կարիքը:
Երկրորդը, թափանցիկությունն ինքնանպատակ չէ և, անշուշտ, ինքնադրսևորման միջոց չէ: Թափանցիկության հիմնական նպատակն է կոռուպցիայի և հովանավորչության վերացումը: Պետական ծախսերի, գնումների համակարգը պետք է լինի ամբողջովին վերահսկելի ինչպես խորհրդարանի, այնպես էլ մեր ողջ հասարակության համար: Այժմ մենք ներդնում ենք կոռուպցիայի դեմ պայքարի նոր և բավականին ազդեցիկ միջոցներ և այդ միջոցները պետք է համադրվեն մեր նպատակասլաց աշխատանքի հետ:
Երրորդը, մենք շարունակելու ենք հետևողականորեն աշխատել մեզ համար արտաքին քաղաքական միջավայրը բարելավելու ուղղությամբ, սակայն պատրանքներ չպետք է ունենանք: Մենք պետք է աշխատենք՝ ելնելով այն կանխադրույթից, որ մեր անբարյացկամ հարևանների հետ հարաբերություններում որևէ դրական փոփոխություն այժմ տեղի չի ունենում:
Վերջին տարիներին հաճախ է հնչում չինացիներին վերագրվող ասացվածքը, շատերը սկսել են դա հնչեցնել, ըստ որի՝ անեծք է որևէ մեկին մաղթել ապրել փոփոխությունների ժամանակ: Կարծում եմ, որ նման ժամանակներում ապրելն իսկապես դժվար է, սակայն նաև՝ հետաքրքիր:
Ակնկալում եմ, որ դուք շահախնդրությամբ և պատվախնդրությամբ կլուծեք այս կարևոր պահին մեր ծրագրերի իրականացմանը և մեր բոլորի առջև ծառացած խնդիրները: Մենք պետք է իրապես լծվենք այս աշխատանքներին: Հավատում եմ, որ կառավարությունը՝ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ, կարող է դա ամբողջովին անել: Անհրաժեշտ են կարծրատիպերից դուրս ստեղծագործական մոտեցումներ, և մեր ժողովուրդը հենց ձեզ է վստահել դրանք գտնելու և իրագործելու պատվաբեր առաքելությունը:
Ուրեմն՝ շարունակենք եռանդով աշխատել:
Շնորհակալ եմ և բոլորիդ հաջողություն եմ մաղթում»,-կառավարության նիստի օրակարգի քննարկմանն անցնելուց առաջ ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը շնորհակալություն է հայտնել Հանրապետության Նախագահին և հավաստիացրել, որ այն ծրագիրը, որ ձևավորել է թիմը, գործադիրը իրագործելու է: Վարչապետն ընդգծել է, որ կառավարությունը շատ լավ հասկանում է՝ ինչ սպասումներ ունի հասարակությունը գործադիրից և հասկանում է նաև, որ այդ ճանապարհը հեշտ չի լինելու: Սակայն, վարչապետ Կարապետյանի հավաստմամբ, կառավարությունը շատ վճռական է տրամադրված և բոլոր նախատեսված ծրագրերը իրագործելու է:

President attends government session
President Serzh Sargsyan attended today the Cabinet meeting, as reported the press service of the President of the Republic of Armenia to Hayern Aysor. Given the fact that the meeting with the members of the Cabinet was being held in the wake of the National Assembly’s approval of the Government program for 2017-2022, the President of the Republic first congratulated the Cabinet members on appointment, then turned to the tasks set before the Executive in the period after the approval of the Government Program for further and consistent implementation:
“Dear Colleagues,
First of all, of course, I would like to congratulate you all on being appointed to your posts, or to be more precise, on your reappointment as is the case with most of you. Thus, continuity in the proceedings of the Executive has been secured, and there are all necessary prerequisites for successful implementation of the ongoing programs.
In my speech delivered on the occasion of Yerevan Mayor’s inauguration I underlined that with the election of the Yerevan City Council we wrapped up the electoral campaign in 2017. With the approval of the Government Program, we can usher in the outset of a new round for the executive branch. Our task is to complete this round successfully no turbulences as far as possible.
In the latest elections, the Republican Party of Armenia received the necessary vote of confidence in order to proceed with its work. The mandate that we got was sufficient to form a government consisting solely of Republican ministers. Yet we decided to continue cooperating in the format established previously. With our colleagues from the Armenian Revolutionary Federation, we formed a government that I believe to be able to solve the problems set before it.
We will continue to consistently implement the standing programs with a united and solid team. The team will act in unity both in the executive and the legislative, as well as at the local self-governance level. The current composition of the government, led by Prime Minister Karen Karapetyan, has my full confidence, as well as the full confidence of our political team.
Meanwhile, I have to stress that neither you nor I, in my capacity of President of Armenia and the leader of the Republican Party of Armenia, have any preconceived stand: we are ready to work with all constructive forces involved in the executive and legislative, the local self-government bodies and even the ones outside these structures.
The only precondition set for cooperation is the respect of the norms of courtesy and integrity. By the way, I should stress that we do not consider criticism as a breach of these norms, especially if it is constructive and is aimed at improving the situation.
Dear Colleagues,
Much has been talked about the things we need to do in the coming years and, therefore, there is no need to get into details again. On May 18, addressing the Parliament and the people of Armenia, I presented in detail my vision for the development of the country, including the short-term, mid-term and long-term problems.
Together, we have set forth a range of important targets that are reflected in the Government Program. We need to be more exacting: we should not be satisfied with what we have already achieved. Otherwise, we will not be able to move ahead.
Besides, we are now in the period of constitutional transformations, which means that until next mid-April we will have to make many legislative changes. In order to successfully push ahead with that task, we need to act in a purposeful manner mediating closely coordinated steps between the Government and the National Assembly.
Now, I consider it necessary to touch on the following issue: which way are we going to implement the Government Program?
Transparency is to be one of the most important criteria of our activities. Not only should it be our work style, but also our combined effort to meet the transformed requirements of the Constitution of Armenia and shape a new political culture.
Each of you should personally set criteria and be a role model for the others. You must ensure progress not only in your respective areas, but also provide for our overall progress. You are going to set the dynamism and the pace of that progress.
In this regard, we can draw a few conclusions from our past experience. Firstly, we were able to record some success in the field of reforms that we have consistently explained to society in all detail. However painful, these programs were perceived as highly important and were accepted by society – perhaps at first with some reluctance – yet accepted. The members of the government should never be reluctant to present and make clear their work to the public.
Another important task for us is to implement the program of community consolidation. We have to explain consistently the necessity of this reform, the need to use correctly and manage effectively our scarce resources.
Secondly, transparency is not an end in itself; and indeed, it is not a means for self-expression. The main goal of transparency is to eradicate corruption and protectionism. Public spending, the procurement system should come under the full control of the National Assembly and society. We are currently setting new and sufficiently influential mechanisms to fight against corruption that need to be harmonized with our purposeful work.
Thirdly, we will consistently work to improve our foreign political environment without having any illusion. We should work proceeding from the presumption that as of yet there is no change in relations with our unfriendly neighbors.
A reportedly Chinese proverb has been often cited over the past few years, which says that it is a curse to wish someone could live in time of changes. I think that living in such times is really difficult and exciting, at the same time.
I expect that you will cope with the problems faced at this important moment with a sense of responsibility and honor. Indeed, we should start to do this job. I do believe that as led by Prime Minister Karen Karapetyan, the government can live up to the task. We need creative approaches that break stereotypes. Our people has entrusted you with the honorific task of finding and implementing solutions. Thus, let us continue to work with passion. Thank you and I wish every success to all of you,” President Serzh Sargsyan before proceeding to the meeting agenda.
Prime Minister Karen Karapetyan thanked the President of the Republic and assured that the Executive will implement the program elaborated by the team. The Prime Minister underscored that the Government fully understands the expectations of society and is also well aware that this road will not be an easy one. Nevertheless, Prime Minister assured that the Government is firmly determined to implement all the proposed programs.