«Արի տուն-2017». Բիշքեկաբնակ Ռիման տպավորված է հայկական եկեղեցիներով
«Հայերն այսօր»-ի տեղեկացմամբ՝ 18-ամյա Ռիմա Սահակյանը Ղրղըզստանի մայրաքաղաք Բիշքեկից է եկել մասնակցելու ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ծրագրին: Առաջին անգամ է լինում Հայաստանում: Դեռ անցյալ տարի էր որոշել ընկերուհու հետ մասնակցել ծրագրին, սակայն որոշակի խնդիրների պատճառով չէր ստացվել: Ռիման լիահույս է, որ «Արի տուն» ծրագրին մասնակցելով՝ հնարավորություն կունենա նոր ընկերներ ձեռք բերել, բազմաբնույթ տեղեկություններ ստանալ իր Հայրենիքի մասին, այցելել բոլոր այն տեսարժան, պատմամշակութային վայրերը, որոնք տեսել է միայն համացանցի միջոցով:
Դպրոցն ավարտելուց հետո Ռիման ընդունվել է Բիշքեկի տուրիզմի ակադեմիա, զբաղվում է արևելյան մարտարվեստով: Հաճախել է նաև խոհարարության և վարսավիրության դասընթացների:
Ճիշտ է՝ փոքր-ինչ դժվարությամբ է հայերեն խոսում, բայց չի ընկճվում: Գիտակցում է՝ օտար միջավայրում ապրելով՝ պետք է հավատարիմ մնա սեփական լեզվին և չկորցնի ինքնությունը: Այս հարցում շատ է նպաստում ընտանիքը: Իրենց տանը միշտ հայկական մթնոլորտն է տիրում, նշում են հայկական բոլոր տոները, որոնց ժամանակ սեղանը զարդարում են մայրիկի պատրաստած ավանդական ուտեստները:
Համայնքային կյանքում ներգրաված լինելով՝ հաճախել է հայոց լեզվի դասընթացների, մասնակցել տարբեր ազգապահպան միջոցառումների, որոնք մինչև այժմ ջերմ տպավորություններով է հիշում:
Ռիման շատ է կարևորում հայ ընկերների դերն իր կյանքում: Նրանց հետ անկեղծ հարաբերություններ ունի, հաճախ են զբոսանքի դուրս գալիս՝ խոսելով իրենց ապագային առնչվող տարբեր թեմաների շուրջ:
Արդեն երկու շաբաթ է`մեր զրուցակիցը վայելում է Հայաստանի տաք արևը, ազգականների ուղեկցությամբ տարբեր վայրեր է այցելել: Ամենից շատ հավանել է հնամենի եկեղեցիները:
Հարցին, թե առաջին անգամ լինելով Հայաստանում՝ ի՞նչ տպավորություն է հասցրել ունենալ՝ Ռիման պատասխանեց. «Հայաստանն աննկարագրելի գեղեցկություն ունի, շատ եմ սիրել իմ Հայրենիքը»:

«Ари тун-2017»: Рима из Бишкека впечатлена армянскими церквями
Как сообщает «Армяне сегодня», 18-летняя Рима Саакян из столицы Кыргызстана Бишкека приехала участвовать в программе «Ари тун» Министерства Диаспоры РА. В Армении она впервые. Еще в прошлом году решила вместе с подругой участвовать в программе, однако в силу некоторых проблем не получилось. Рима полна надежды, что, участвуя в программе «Ари тун», получит возможность обрести новых друзей, получить разнообразные сведения о Родине, посетить все достопримечательные и историко-культурные места, которые видела только в �?нтернете.
После окончания школы Рима поступила в Академию туризма Бишкека, занимается восточными боевыми искусствами. Посещала также курсы поваров и парикмахеров.
Правда, на армянском говорит с некоторым трудом, но не отчаивается. Сознает: живя в чуждой среде, нужно сохранять верность родному языку, не терять идентичности. В этом вопросе очень помогает семья: дома постоянно царит армянская атмосфера, отмечаются все армянские праздники, в дни которых украшением стола становятся приготовленные мамой традиционные блюда.
Будучи вовлечена в общинную жизнь, посещала курсы армянского языка, участвовала в различных мероприятиях, направленных на сохранение армянственности, о которых до сих пор вспоминает тепло.
Рима придает огромную важность роли друзей-армян в своей жизни. Поддерживает с ними искренние отношения, часто вместе гуляют, беседуют на различные темы, касающиеся их будущего.
Уже две недели моя собеседница наслаждается жарким армянским солнцем, в сопровождении родственников посетила многие места, больше всего ей понравились древние церкви.
На вопрос, какие впечатления успела получить, впервые приехав в Армению, Рима ответила: «Армения обладает неописуемой красотой, очень люблю свою Родину».