Տեղի ունեցավ հանդիպում Հունահայոց թեմի կաթողիկոսական փոխանորդ Գերաշնորհ Տեր Կոմիտաս արք. Օհանյանի հետ
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2017/06/IMG_7268-1.jpg)
Հուլիսի 15-ին Հունահայոց թեմի առաջնորդ կաթողիկոսական փոխանորդ Գերաշնորհ Տեր Կոմիտաս արք. Օհանյանը այցելեց ՀՀ սփյուռքի նախարարություն:
Ողջունելով հյուրին՝ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը բարձր գնահատեց Տեր Կոմիտասի մատուցած հոգեւոր ծառայությունները Սփյուռքում: «Մարդ, որ ծնվել է մեզ համար հոգատարության, սիրո, ջերմության կենտրոն համարվող Սիրիայում, ապա մեկնել Լիբանան և ուսանել Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսության Դպրեվանքում, լինելով տաղանդավոր անձնավորություն, զբաղվել է նաև երաժշտությամբ, սովորել է Լիբանանի եվրոպական երաժշտության կոնսերվատորիայում, ապա մասնագիտացել եկեղեցական ծիսագիտության և եկեղեցական ճարտարապետության մեջ, ստացել համալսարանական կրթության դոկտորի աստիճան: Համառոտ այսպես կարող եմ ներկայացնել Գերաշնորհ Տեր Կոմիտաս արքեպիսկոպոս Օհանյանին: Սակայն նախևառաջ նա մտքի և հոգու մարդ է, ով ստանձնել է մարդկանց ծառայելու մեծագույն առաքելությունը, և ուր էլ տարել են ճանապարհները, ամենուր հարգանք ու սեր է վայելել», – ասաց Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Նախարարը ընդգծեց նաև, որ Գերաշնորհ Տեր Կոմիտասը, 1997 – 2005 թթ. և 2012 – 2016թթ. ծառայելով որպես Վենեսուելահայոց հոգևոր տեսուչ, շունչ ու հոգի է հաղորդել վենեսուելահայ համայնքին, իր ներդրումն ունեցել Վենեսուելայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում: «Այսօր լինելով Հունահայոց թեմի կաթողիկոսական փոխանորդ՝ Գերաշնորհ Տեր Կոմիտաս արք. Օհանյանը ավելի ծաղկուն է դարձնում հունահայ համայնքը, ստեղծված դժվարին իրավիճակներում հավատ է ներշնչում, հույս տալիս մեր հայրենակիցներին, նպաստում է հայապահպանությանը, ազգային ինքնության գիտակցմանը»,-նշեց նախարարը:
Սփյուռքում հայկական արվեստը տարածելու, այդ ոլորտում ստեղծագործական և կատարողական բարձր վարպետության և իր գործունեությամբ Հայաստան-Սփյուռք գործակցության զարգացման գործում զգալի ներդրում ունենալու համար նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Գերաշնորհ Տեր Կոմիտաս արք. Օհանյանին պարգեւատրեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Կոմիտաս» մեդալով:
«Հայր Կոմիտասը պետք է պարգևատրվի Կոմիտաս մեդալով, քանզի Կոմիտասը եղել է մեր մտքի արքան, մեր հպարտությունը, մեր ազգի ինքնության խորհրդանիշը: Տպավորություն է, որ այսօր այստեղ հանդիպեցին Հայր Կոմիտասն ու Կոմիտաս վարդապետը»,-ընդգծեց Հրանուշ Հակոբյանը:
Հունահայոց թեմի կաթողիկոսական փոխանորդը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության եւ պարգեւի համար: «Առաջին հերթին իմ սրտագին շնորհակալությունն եմ ուզում հայտնել այս ազնիվ և անմոռանալի գնահատականի համար: Հայաստանյան իրականության մեջ Սփյուռքի նախարարությունը այն ոգեղեն կամուրջն է, սրտի մի հզոր երակ, որ Հայաստանից դեպի Սփյուռք և Սփյուռքից Հայաստան հոսքերն է ապահովում: Հայաստան-Սփյուռք կապերն այսօր շատ են կենսունակ, և դա շնորհիվ ՀՀ սփյուռքի նախարարության և նախարար Հրանուշ Հակոբյանի, ում համար այս աշխատանքը զուտ աշխատանք և պարտականություն չէ, այլ սրտի և հոգու մղում»,- ասաց Գերաշնորհ Տեր Կոմիտաս արք. Օհանյանը:

Состоялась встреча с католическим викарием армянской епархии Греции архиепископом Комитасом Оганяном
Католический викарий армянской епархии Греции архиепископ Комитас Оганян 15 июня посетил Министерство Диаспоры РА.
Приветствовав гостя, министр Диаспоры Грануш Акопян высоко оценила духовное служение архиепископа Комитаса в Диаспоре. «Человек, родившийся в считающемся для нас центром заботы, любви, теплоты Алеппо, затем отправился в Ливан, учился в школе при Католикосате Великого Дома Киликийского, будучи талантливой личностью, занимался также музыкой, учился в Консерватории европейской музыки Ливана, специализировался в церковном обрядоведении и церковной архитектуре, получил степень доктора университетского образования. �?менно так можно вкратце охарактеризовать архиепископа Комитаса Оганяна. Однако прежде всего он человек мысли и души, взявший на себя величайшую миссию служения людям, и куда бы ни уводили его дороги – повсюду пользовался любовью и уважением», – сказала министр Диаспоры, подчеркнув, что архиепископ Комитас в 1997-2005гг. и 2012-2016гг, служа духовным инспектором армян Венесуэлы, привнес дыхание и душу в армянскую общину Венесуэлы, внес свой вклад в дело признания Венесуэлой Геноцида армян.
«Сегодня, будучи католическим викарием армянской епархии Греции, архиепископ Комитас Оганян делает еще более процветающей армянскую общину Греции, в сложившейся тяжелейшей ситуации внушает веру, дает надежду нашим соотечественникам, способствует сохранению армянства, осознанию национальной идентичности», – отметила министр.
За распространение в Диаспоре армянского искусства, высокое творческое и исполнительское мастерство в этой сфере, весомый вклад своей деятельностью в развитие взаимодействия Армения-Диаспора министр Грануш Акопян наградила архиепископа Комитаса Оганяна медалью «Комитас» Министерства Диаспоры РА .
«Отец Комитас должен быть награжден медалью «Комитас», поскольку Комитас был королем нашей мысли, нашей гордостью, символом идентичности нашей нации. Впечатление таково, что сегодня здесь встретились Отец Комитас и вардапет Комитас», – подчеркнула Грануш  Акопян.
Католический викарий армянской епархии Греции выразил благодарность за теплый прием и высокую награду. «В первую очередь хочу выразить сердечную благодарность за эту искреннюю и неоценимую оценку. Министерство Диаспоры в армянской действительности является тем духовным мостом, биением сердца, обеспечивающим потоки из Армении в Диаспору и из Диаспоры в  Армению. Связи Армения-Диаспора сегодня очень активны, благодаря Министерству Диаспоры РА и министру Грануш Акопян, для которой эта работа – непросто работа и обязанность, а порыв души и сердца», – с казал архиепископ Комитас Оганян.