«Պետք է զարգացնենք մեր երկու երկրների տնտեսական, մշակութային հարաբերությունները». Սփյուռքի նախարար
Հունիսի 8-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելս նահանգի Ուիլոուբիի քաղաքապետ Գեյլ Ջայլս-Գիդնեյին, Հայ Առաքելական եկեղեցու Ավստրալիայի և Նոր Զելանդիայի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր  Հայկազուն եպիսկոպոս Նաջարյանին և թեմական խորհրդի փոխնախագահ, Փոքրամասնության գործերի պետական հանձնաժողովի ատենապետ, Խտրականության դեմ խորհրդի նախագահ Ստեփան Գրքաշարյանին:
Ուիլոուբի քաղաքը, որի քաղաքապետն է Գեյլ Ջայլս-Գիդնեյը, ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Կրթամշակութային աջակցություն հայ համայնքներին» ծրագրի շրջանակներում քույրացել է Երևանի Նոր Նորք վարչական շրջանի հետ: Տիկին Ջայլս-Գիդնեյը ընտրվել է Ուիլոուբիի քաղաքապետ 2014թ. ապրիլի 12-ին: Նա 150 տարվա պատմություն ունեցող Ուիլոուբի քաղաքի 50-րդ քաղաքապետն է:
Ողջունելով հյուրերին՝ Սփյուռքի նախարարը կարևորեց հայ-ավստրալական բարեկամական կապերի զարգացումը: Նա մասնավորապես նշեց. «Տպավորված եմ Ավստրալիայի կառավարության և տեղական մարմինների ջանքերով, ինչի շնորհիվ մեր հայրենակիցները երկրի լավագույն քաղաքացիներ են, բայց շարունակում են հավատարիմ մնալ իրենց արմատներին, պահպանում են ինքնությունը, հավատը, լեզուն, մշակույթը, ավանդույթները: Պետք է զարգացնենք մեր երկու երկրների տնտեսական, մշակութային հարաբերությունները, ինչը դուք արդեն անում եք որպես քույր քաղաք»:
Հյուրերը շնորհակալություն հայտնեցին ջերմ ընդունելության և հանգամանալից զրույցի համար: Քննարկվեցին համագործակցության շրջանակները և ուղղությունները:

«Следует развивать экономические, культурные отношения между двумя нашими странами»: министр Диаспоры
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 8 июня приняла мэра города Уилоуб штата Новый Южный Уэльс Австралии Гейл Гайлс-Гидней, предстоятеля епархии Армянской Апостольской церкви Австралии и Новой Зеландии епископа Айказуна Наджаряна и вице-председателя епархиального совета, председателя государственной комиссии по делам меньшинств, председателя совета против дискриминации Степана Гркашаряна.
Город Уилоуб, мэром которого является Гейл Гайлс-Гидней, в рамках программы Министерства Диаспоры РА «Образовательно-культурное содействие армянским общинам» породнился с административным районом Нор Норк Еревана. Госпожа Гейл Гайлс-Гидней избрана мэром Уилоуба 12 апреля 2014 года. Она 50-й градоначальник за 150-летнюю Уилоуба.
Приветствовав гостей, министр Диаспоры отметила важность развития армяно-австралийских дружественных связей. Она в частности отметила: «Впечатлена усилиями правительства и местных органов Австралии, благодаря чему наши соотечественники являются лучшими гражданами страны, продолжая хранить верность своим корням, сохраняют идентичность, веру, язык, культуру, традиции. Следует развивать экономические, культурные отношения между двумя нашими странами, что вы, как город-побратим, уже делаете».
Гости выразили благодарность за теплый прием и обстоятельную беседу. Были обсуждены рамки и направления сотрудничества.