«Ձեր արածը թերի կլինի, եթե լավ հայեր չլինեք». Մոսկվայի«Հայորդյաց տան» տնօրեն
Մայիսի 14-ը Մոսկվայի «Հայորդյաց տան» 2016-2017 ուսումնական տարվա վերջին օրն էր։ Չնայած  դրան, այն շատ հագեցած և բազմազան էր։ Ավանդույթի համաձայն՝ վաղ առավոտից առաջին դասարանի սաները իրենց ավագ դասընկերների կողմից նախորդ տարիներին տնկած ծառերի կողքին դպրոցի բակում տնկեցին վարդի թփեր։ Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են «Հայորդյաց տան» տեղեկատվական կենտրոնից:
Այնուհետև ավարտական դասարանները կատարեցին գրավոր աշխատանքներ, որոնք հանձնարարվել էին տնօրենության կողմից։ Հայոց լեզվի ուսուցչուհի Երանուհի Ղազարյանը քննական դասեր անցկացրեց նաև առաջին դասարաններում, որոնց ընթացքում սաները ներկայացան մեկ տարվա ընթացքում ստացած գիտելիքներով։
1Ե դասարանում քննական ընթացքին ներկա էր նաև «Հայորդյաց տան» տնօրեն Հմայակ Գևորգյանը։ Նա բարձր գնահատեց սաների պատրաստվածությունը՝ ասելով․ «Ես վստահ եմ, որ այս դասարանում կան ապագա իրավաբաններ, ծրագրավորողներ, ինժեներներ, ովքեր իրենց ոլորտում մեծ հաջողությունների կհասնեն։ Բայց ինչ էլ կյանքում անելու լինեք՝ լավ պետք է անեք։ Սակայն, ձեր արածը թերի կլինի, եթե լավ հայեր չլինեք, չլինեք օգտակար ձեր հայրենիքին, ազգին, եկեղեցուն։ Ամենից առաջ պետք է գիտակցեք, որ դուք արարող, մեծ ազգի հետևորդ եք։ Ոչ շովինիստական, ազգայնամոլական իմաստով, այլ արարողների ազգ իմաստով, որի զավակները մեծ հաջողությունների են հասել տարբեր բնագավառներում»։
Ուսումնական տարվա վերջին օրը հիշարժան էր նաև Ջեմմա Կիրակոսյանի դասղեկական 2Բ դասարանի համար։ Սաները մրցեցին տարվա ընթացքում հայոց լեզվից և գրականությունից ստացած գիտելիքներով և ներկայացան երգելու, ասմունքելու տաղանդով։ Մրցույթին ներկա էին նաև սաների ծնողները, ովքեր բարձր գնահատեցին Ջեմմա Կիրակոսյանի կատարած աշխատանքը և իրենց շնորհակալությունը հայտնեցին թեմակալ առաջնորդ Տեր Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանին և կրթօջախի տնօրենությանը՝ «Հայորդյաց տան» գործունեության համար։
Հրաժեշտ տալով սաներին՝ ուսուցչուհիները հայտարարեցին, որ հաջորդ հանդիպումը կկայանա մայիսի 21-ին՝ Սբ․ Պայծառակերպություն եկեղեցում։ «Հայորդյաց տան» տնօրենության որոշմամբ՝ «Հայորդյաց տան» ուսուցչական և աշակերտական անձնակազմը ներկա կլինի Սբ․ Պատարագին, որից հետո կմասնակցեն ավարտող սաներին վկայաններ հանձնելու հանդիսավոր արարողությանը։

«Сделанное вами будет недостаточно, если не будете хорошими армянами»: Директор Московского «Айордац тун»
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2017/05/մոսկվա7.jpg)
Последний звонок 2016-2017 учебного года прозвучал в Московском «Айордац тун» 14 мая. День был очень разнообразным и насыщенным. По традиции, с раннего утра первоклассники посадили розовые кусты рядом с деревьями, посаженными в прошлые годы их старшими товарищами. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из пресс-центра «Айордац тун».
Затем выпускные классы написали письменные работы, порученные дирекцией. Преподавательница армянского языка Ерануи Казарян провела экзаменационный урок с первоклассниками, на котором воспитанники представили знания, приобретенные за год.
На экзамене в 1Е классе присутствовал также директор «Айордац тун» Амаяк Геворгян, высоко оценивший подготовленность воспитанников, сказав: «Я уверен, что в этом классе есть будущие юристы, программисты, инженеры, которые в своих сферах достигнут больших успехов. Но что бы вы ни делали в жизни – должны делать хорошо. Однако сделанное вами будет недостаточно, если не будете хорошими армянами, не будете полезны Родине, нации, церкви. Прежде всего должны сознавать, что вы – последователи великой созидательной нации. Не в шовинистическом, националистическом смысле, а в смысле нации созидателей, сыны которой достигли больших успехов в разных сферах».
Последний день учебного года стал памятным и для 2Б класса Джеммы Киракосян. Воспитанники состязались в приобретенных за год знаниях армянского языка и литературы, продемонстрировали вокальные и декламационные таланты. На конкурсе присутствовали и родители воспитанников, которые высоко оценили работу Джеммы Киракосян и выразили благодарность предстоятелю епархии архиепископу Езрасу Нерсисяну и дирекции очага образования за деятельность «Айордац тун».
Прощаясь с воспитанниками, педагоги заявили, что следующая встреча состоится 21 мая в церкви Святого Преображения. Решением дирекции «Айордац тун», педагогический и ученический коллективы будут присутствовать на Священной Литургии, после чего примут участие в торжественной церемонии вручения свидетельств выпускникам очага образования.