Մեծ Վանեցու՝ մանկավարժ-հոգեբան Համբարձում Երամյանի նվիրումը
Հայ մանկավարժության պատմության էջերը շատ հարուստ են անվանի մանկավարժների անուններով. հայ ժողովուրդը բոլոր ժամանակներում միշտ կարևորել է կրթությունը՝ դեռևս վաղ՝ Մաշտոցյան ժամանակներից հիմնելով դպրոցներ, նախակրթարաններ,երկրորդական վարժարաններ, համալսարաններ, գիտության ու մտքի կաճառներ:
…Մայիսի 5-ին Հովհաննես Թումանյանի տուն–թանգարանում հայ անվանի հուշարձանագետ, պատմաբան, բանահավաք, բազմաթիվ արժեքավոր գրքերի հեղինակ Սամվել Կարապետյանը դասախոսություն կարդաց վանեցի ճանաչված մանկավարժ, հրաշալի մտավորական Համբարձում Երամյանի մասին: Ներկաները՝ մանկավարժներ, ծնողներ, աշակերտներ, մտավորականներ ու լրագրողներ, համակ ուշադրությամբ էին լսում մեծ մանկավարժի կենսագրության ու նրա ծավալած հայրենանվեր գործունեության հետաքրքիր դրվագների պատմությունները: Մեր հասարակության մի ստվար մասն, այդ թվում՝ նաև աշակերտությունը, գրեթե տեղյակ չեն Վանում ծնված, հետագայում Եգիպտոսում՝ Ալեքսանդրիայում, Բուր Սայիդում աշխատած մեծ մանկավարժի ծավալած կրթական, բարեսիրական գործունեությանը, որի մասին Սամվել Կարապետյանը ներկայացրեց հանգամանալից՝ առանձնակի շեշտադրելով նրա կազմակերպչական ջիղն ու մարդասեր էությունը: Հարյուրավոր շրջանավարտներ տված Հ. Երամյանը հայտնի է նաև Վանում հիմնած իր՝ «Երամյան» ուսումնարանով, «Հուշարձան Վան-Վասպուրականի» աշխատությամբ, ուր գրել է Վասպուրականի պատմության մասին, լուսաբանել 1915թ. Ցեղասպանության հետ կապված իրադարձությունները: Երամյանն իր ողջ կյանքում սիրահարված է մնացել հարազատ ծննդավայրին և իր ընտրած՝ մանկավարժական աշխատանքին: Նա շատ է կարևորել ընթերցանությունը և այդ առիթով գրել է. «Անհագ ընթերցասեր մը եղած էի…»: Նրա ուշադրության կենտրոնում են միշտ եղել որբ ու աղքատ մանուկները, նրանց կրթության հարցերը: Սամվել Կարապետյանի հեղինակությամբ մանկավարժ-մտավորական և գրող Համբարձում Երամյանին նվիրված գիրքը մոտ ապագայում կլինի ընթերցողների սեղաններին: Մեծ Վանեցու ազգասեր նվիրումը կրթությանն ու բարեսիրությանը հրաշալի դաս է բոլոր մանկավարժների համար:
…Ժամանակի մոռացության փոշով երբեք չեն կարող պատվել մեծ արժեքները, դրանք պարզապես նորովի և առավել ուսումնասիրված են ներկայանում մեր ժողովրդին: Համբարձում Երամյանին դեռ շատերը կանդրադառնան, կսովորեն նրանից, հետադարձ հայացք կձգեն մեծ վանեցու հիմնած կրթական մեթոդներին և իսկական մանկավարժին ու հոգեբանին հարիր լայնախոհ, բարեսեր, ազգասեր էության անցած բազմաբեղուն ճանապարհին:

Посвящение великого Ванеци – педагога-психолога Амбарцума Ерамяна
Страницы истории армянской педагогики богаты именами известных педагогов: во все времена армянский народ придавал исключительную важность образованию, еще с древнейших, Маштоцевских времен основывая школы, дошкольные учреждения, гимназии второй ступени, университеты, храмы науки и мысли.
… В доме-музее Ованеса Туманяна 5 апреля известный армянский специалист по памятникам, историк, фольклорист, автор множества ценных книг Самвел Карапетян прочитал лекцию об известном педагоге из Вана, прекрасном представителе интеллигенции Амбарцуме Ерамяне. Присутствующие – педагоги, родители, учащиеся, представители интеллигенции и журналисты внимательно слушали рассказы об интересных эпизодах жизни и патриотической деятельности великого педагога. Значительная часть нашего общества, в том числе и учащиеся, почти не имеют сведений об образовательной, гуманитарной деятельности великого педагога, родившегося в Ване, впоследствии работавшего в Египте – Александрии, Бур Саиде, которую Самвел Карапетян представил подробно, особо акцентировав его организаторскую жилку и гуманную сущность. Воспитавший сотни выпускников, А.Ерамян известен также своим основанным в Ване училищем «Ерамян», трудом «Памятник Ван-Васпуракана», посвященным истории Васпуракана, осветил события, связанные с Геноцидом 1015 года.
Ерамян на всю жизнь сохранил влюбленность в свои родные места и избранную педагогическую деятельность. Он придавал большую важность чтению, и в этой связи писал: «Я был ненасытным читателем…» В центре его внимания всегда были бедные дети и сироты, вопросы их образования. Написанная Самвелом Карапетяном книга, о педагоге, интеллигенте и писателе Амбарцуме Ерамяне в ближайшее время ляжет на стол читателей. Жизнь великого Ванеци, посвятившего себя образованию и гуманизму – прекрасный урок для всех педагогов.
…Великие ценности никогда не могут покрыться пылью забвения, они просто по-новому и еще более исследованными предстают нашему народу. К Амбарцуму Ерамяну еще многие будут обращаться, учиться у него, окинут ретроспективным взглядом основанные великим Ванеци образовательные методики и плодотворный путь, пройденный истинным педагогом и психологом.