Հայրենասիրությունը երկիրը մաքուր պահելուց է սկսվում. իրաքահայ ուսանողուհի
«Դպրոցական տարիներին շաբաթօրյակների, ծառատունկների շատ եմ մասնակցել, որոնցից հաճելի հիշողություններ են պահպանվել, սակայն ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի, նախարարության աշխատակիցների հետ առաջին անգամ էի շաբաթօրյակի մասնակցում»,-ապրիլի 15-ին Կոմիտասի անվան պանթեոնում կազմակերպված շաբաթօրյակի ժամանակ «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ասաց իրաքահայ ուսանողուհի Կարին Օսկանյանը՝ հավելելով, որ նմանօրինակ նախաձեռնությունների իրականացումով կարողանում ենք մեր երկիրը ծաղկեցնել, ավելի բարեկարգ ու կանաչազարդ դարձնել:
«Միշտ կրկնում եմ, որ հայրենասիրությունը երկիրը մաքուր պահելուց է սկսվում, և մեզանից յուրաքանչյուրը պետք է պատասխանատու լինի այս խնդրի շուրջ: Ես, իբրև սփյուռքահայ երիտասարդ, հոգուս պարտքը համարեցի մասնակցելու շաբաթօրյակին. միայն հայրենասիրական կոչերը կամ երգեր բավարար չեն, հայրենասիրությունը նաև ամփոփված է նմանօրինակ քայլերի մեջ»,-նշեց Կարին Օսկանյանը:
Հավելենք, որ համաքաղաքային շաբաթօրյակը տեղի ունեցավ Երևանի քաղաքապետարանի կոչին հետևելով և հայրենադարձների նախաձեռնած «Մաքուր և կանաչ Հայաստան» շարժման շրջանակներում:

Iraqi-Armenian student says patriotism starts from keeping the country clean
“I have participated in many tree planting events and Saturday cleaning day events when I was in school and have nice memories, but this was the first time I participated in the Saturday cleaning day event along with Minister of Diaspora of the Republic of Armenia Hranush Hakobyan and the employees of the Ministry of Diaspora,” Iraqi-Armenian student Karin Oskanian said in an interview with Hayern Aysor during the Saturday cleaning day event organized on 15 April at Komitas Pantheon, adding that such events help Armenians make the country flourish and become nicer and greener.
“I always say that patriotism starts from keeping the country clean, and each of us is responsible for this. As a young Diaspora Armenian, I considered it the duty of my soul to participate in the Saturday cleaning day event. Calls for and songs about patriotism are not enough. Patriotism is also shown through such acts,” Karin Oskanian noted.
Let us add that the city-wide Saturday cleaning day event was a response to the call of Yerevan Municipality and was held as part of the “Clean and Green Armenia” movement.