Երջանիկ եղե´ք, հայ մայրեր
Յուրաքանչյուրիս կյանքում ամենակարևոր մարդը մայրն է: Նրա  անսահման սիրո  ու  երազանքի ելևէջներով ապրող օրորոցայինը մնում է իր սիրասուն զավակի հոգու  խորքում ու, որպես պահապան հրեշտակ, ուղեկցում է ողջ կյանքում: Անհատի կայացման համար բոլոր կարևոր հասկացությունները մենք բնորոշում ենք մեկ  որակով՝ մայրական՝ մայրական սեր, մայրենի լեզու, Մայր եկեղեցի, Մայր հայրենիք: Եվ պատահական չէ, որ մեր հայրենիքում  նշվող ամենասպասված պետական տոներից մեկը Մայրության և գեղեցկության օրն է:
Հայ մայրերը, կանայք ու աղջիկներն իրենց համեստության, համբերության, սիրո ու նվիրումի համար բոլոր դարերում համեմատվել են Աստվածամոր հետ, որը կապելով երկնքի ու երկիրի տիեզերական ուժերը, դարձավ  կյանքի  ու  հավերժական լույսի մայրը:
Հայ ժողովուրդը միշտ հատուկ սիրով ու ջերմությամբ է մոտեցել մոր կերպարին՝ բոլոր դարերում՝ որպես երախտիք, ձոնելով նրան վեհ երգեր, բանաստեղծություններ, հոգևոր հիմներ:
ՍՄՀԿ Սարատովի մարզի «Կռունկ» հայկական համայնքը իր ամենամյա  մշակութային ձեռնարկների շարքից առանձնակի հուզմունքով ու կարևորությամբ է պատրաստվում Մայրության և գեղեցկության տոնին:
2017-ի «Երջանիկ եղեք» խորագրով տոնական համերգը, կազմակերպված Սարատովի ազգային մշակույթի քաղաքային տան հետ համատեղ, հանդիսացավ նոր երանգներով, ներկայանալով հիանալի երաժշտական ու պարային համարներով,   վառ  բեմականացմամբ:
Ներկայացման  յուրաքանչյուր գործողություն տպավորում էր հանդիսատեսին:  Նունե Բարեղամյանի, Նելլի Մխիթարյանի, Եվա  Աղաքարյանի, Անուշ Կիրակոսյանի, «Կռունկ» երիտասարդական թատրոնի արտիստների  բանաստեղծական խորունկ  կատարումները  հուզեցին բոլորին:
«Կռունկ» ժողովրդական պարի օրինակելի համույթը (գեղ. ղեկավար Լիանա Բարեղամյան) ներկայացավ «Լորկե», «Ծաղկաձորի», «Դինո», «Շալախո», «Սևան» պարերի հիանալի կատարմամբ: Իսկ  երգիչներ Արշակ Մուշեղյանը, Նաիրա Սրապիոնյանը, Ռիմա Պետրոսյանը գեղեցիկ երաժշտական համարներով զարդարեցին տոնական երեկոն: Ազդեցիկ էին նաև դաշնակահար Տիգրան Գասպարյանի, ջութակահար Իրինա Րյաբչկովայի,կոմպոզիտոր Արտուշ Զատիկյանի կատարումները:
Հանդիսատեսի համար չքնաղ նվեր էր Սարատովի ազգայի մշակույթի  քաղաքային տան   ստեղծագործական խմբերի ելույթը:  «Զադորինկա» պարային ստուդիայի (գեղ. ղեկավար Եկատերինա Պոպովա), «Ֆուէտե»պարային ստուդիայի (գեղ. ղեկավար  Ղազախական ԽՍՀ վաստակավոր արտիստ Ելենա Կոլչանովա), «Սավիտրի» հնդկական պարի համույթի (գեղ. ղեկավար  Օլգա Կամկինա) երիտասարդ անդամները արժանացան ներկա գտնվողների ջերմ գնահատանքին:
Համերգի բոլոր մասնակիցները միավորված էին սրտագին  ցանկությամբ՝ վառ կատարումներով  արտահայտել  իրենց   խոնարհումն  ու երախտիքը բոլոր մայրերին և ասել. « Երջանի՛կ եղեք:»
Հանդիսասրահում շողացող երջանիկ ժպիտները, ուրախության արցունքները, ծաղկեփնջերն ու զիլ ծափողջյունները հաստատում էին՝ գարնան, գեղեցկության ու մայրության տոնը կայացավ:
Հեղինակի կողմից. « Սիրելի՛ հայ մայրեր, քույրե՛ր, աղջիկնե՛ր, բոլոր դարերում դուք եք եղել օջախի ու ազգի պահապան հրեշտակները:  Երբեք չկորցնելով հույսն ու հավատը, աչքի լույսի պես եք պահպանել մեր մայրենի լեզուն ու անկրկնելի մշակույթը, հպարտությամբ այն փոխանցելով սերունդներին:

Be happy, Armenian mothers!
A mother is the most important person in each person’s life. The lullaby that she sings with infinite love and with dreams remains in the depths of the soul of her beloved child and guides the child throughout his life as a guardian angel. We Armenians describe all major concepts with the word “mother”, including “love of a mother”, “mother language”, “Mother Church”, “Mother Homeland”, and it is not by chance that Motherhood and Beauty Day is one of the most anticipated national holidays that is celebrated in our homeland.
In all centuries, for their modesty, patience, love and devotion, Armenian mothers, women and ladies have been compared to the Virgin Mary, who linked the universal forces of the land and heavens and became the mother of life and eternal light.
The Armenian people have always treated mothers with love and warmth. In all centuries, they have dedicated great songs, poems and spiritual hymns to mothers as a sign of gratitude.
Out of all the annual cultural events, the “Krunk” Armenian community of Saratov Oblast prepares for the event dedicated to Motherhood and Beauty Day with great emotions and attaches great importance to it.
The festive concert entitled “Be Happy”, which was organized in partnership with the cultural center of Saratov, featured performances of wonderful songs and dances. Each performance impressed the audience, and the recitations of poems by Nune Bareghamyan, Nelly Mkhitaryan, Eva Aghakaryan, Anush Kirakosyan and “Krunk” Youth Theater touched everyone’s hearts.
The exemplary Krunk Armenian Folk Dance Ensemble (artistic director Liana Bareghamyan) wonderfully performed the Armenian dances “Lorke”, “Tsaghkadzor”, “Dino”, “Shalakho” and “Sevan”, while singers Arshak Musheghyan, Naira Srapionyan and Rima Petrosyan made the event more entertaining with their beautiful musical numbers. The performances by pianist Tigran Gasparyan, violinist Irina Ryabchkova and composer Artush Zatiyan were also influential.
The performances by the creative groups of the cultural center of Saratov were also a marvelous gift for the audience. The members of Zadorinka Dance Studio (artistic director Yekaterina Popova), Fuete Dance Studio (artistic director: Merited Artist of the Kazakh Soviet Socialist Republic Yelena Kolchanova) and Savitri Indian Dance Ensemble (artistic director Olga Kamkina) received the warm rounds of applause of the audience. All the participants of the concert had the heartfelt desire to express their respect and gratitude to all mothers with their brilliant performances and to tell them the following: “Be happy!”
The smiles on people’s faces, the tears of joy, the flowers and the rounds of applause affirmed that the event devoted to spring, beauty and motherhood was a success.
From the author: “Dear Armenian mothers, sisters and ladies! In all centuries, you have been the guardian angels of the home and the nation. By never losing hope and faith, you have preserve our mother language and exceptional culture and transmit it to the generations with pride.