Բրազիլահայ ընտանիքը որոշել է հայրենադարձվել
«Հայերն այսօր»-ի զրուցակիցը բրազիլահայ երիտասարդ Ներսես Յեգիներյանն է, ում հոգին լի է՝ Հայաստանին նեցուկ լինելու, Մայր հայրենիք առհավետ վերադառնալու անծիր  ցանկությամբ:
Արարատին  «հանդիպելուն» սրտի թրթիռով ենք սպասում…
-Ծնվել եմ Բրազիլիայի Սան Պաուլո քաղաքում, ավարտել եմ «Դուրյան» վարժարանը: Այժմ սովորում եմ Բրազիլիայի համալսարանների քաղաքային միության (FMU) իրավաբանության ֆակուլտետի ավարտական կուրսում: Մենք Բրազիլիայում ընտանեկան առևտրային բիզնես ունենք և ուզում ենք Հայաստանում արտադրվող մթերքները՝ հյութեր, պահածոներ, մրգեր և այլն, Բրազիլիա արտահանել, իսկ բրազիլական ապրանքները՝ Հայաստան ներկրել: Այդպիսով մեր երկիրն ավելի ճանաչելի կդարձնենք և կխթանենք ներդրումների զարգացմանը:
Որոշել ենք ընտանիքով հայրենադարձվել, միշտ մտածում ենք այդ մասին: Արդեն վեց անգամ այցելել ենք, և ամեն անգամ տարբեր գույների մեջ, զարգացած ու առաջադեմ բացահայտել Հայաստանը: Առաջին այցելությունը ամուր դաջվել է հիշողությանս մեջ, երբ Բիբլիական Սրբազան լեռը՝ Արարատը, իր ամբողջ գեղեցկությամբ երևաց մեզ, որից շատ հուզվեցինք: Եվ յուրաքանչյուր այցելության ժամանակ Արարատին «հանդիպելուն» սրտի թրթիռով ենք սպասում:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը հորդորեց ամուր կապվել Հայաստանին…
-Հայաստանում ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանին առաջին անգամ էի հանդիպում, մեկ անգամ էլ Բրազիլիա կատարած այցելության ժամանակ հայկական դպրոցում հանդիպելու առիթ եղավ:
Հրանուշ Հակոբյանը շատ ուրախացավ, երբ իմացավ մեր ընտանիքի հնարավոր հայրենադարձության լուրը: Նա ջերմորեն ընդունեց ինձ և կարևորեց Հայրենիքում ակտիվ գործունեություն ծավավելու ճիշտ դիրքորոշումս:
Նախարարը միաժամանակ հորդորեց ամուր կապվել Հայաստանին, իմ գիտելիքները, փորձը, կապերն ու  հնարավորությունները ներդնել Հայրենիքում:
img_0350
Գա՛նք, կառուցե՛նք մեր երազանքի Հայաստանը…
-Հայաստանի բարօրության համար մտածելը բոլորիս ամենօրյա մտահոգությունը պետք է լինի, սիրե՛նք մեր երկիրն իր առավելություններով, դժվարություններով հանդերձ: Քննադատելն ու դժգոհելն ամենից հեշտ բանն է, սակայն այդ ամենի փոխարեն ավելի լավ է քայլեր ձեռնարկել՝ օգտակար լինելու Հայաստանին. եթե ինքներս մեզ չօգնենք, ապա մեկը ուրիշը դա չի անի:
Բրազիլացիները մի լավ ասացվածք ունեն. «Քար մի՛ նետիր հարևանիդ տանիքի վրա, եթե քո տան տանիքը ապակուց է», այս նախադասությամբ ամեն ինչ ասված է: Գա՛նք, կառուցե՛նք մեր երազանքի Հայաստանը. մեր Հայրենիքն աշխարհի ամենալավ երկիրն է:
10593024_1744 10653387_10152298554845036_8148993463090883578_n
-Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինն եմ շատ սիրում…
-2014 թվականին Հայաստան եկա «Globo TV»-ի նկարահանող խմբի հետ: Նրանց ուղեկցում էի, որպեսզի նկարահանումներ կատարեին Հայաստանի տեսարժան, պատմամշակութային վայրերում: Տասնհինգ օր տևեցին նկարահանումները, եղանք Երևանում, Էջմիածնում, Խոր Վիրապում, Խնձորեսկում, Ջերմուկում և այլուր, որի արդյունքում տեսաֆիլմ պատրաստվեց: Այն տեղադրվել է նաև «Youtube»-ում, «Globo TV» հեռուստաալիքով տեսաֆիլմը 30 միլիոն դիտում է ունեցել:
Ինչ վերաբերվում է Հայաստանում իմ սիրելի վայրին, ապա դա Էջմիածինն է, անբացատրելի կապվածություն ունեմ այս քաղաքի հետ: Պատճառներից մեկն էլ այն է, որ Գևորգյան հոգևոր ճեմարանում 6 ամիս դասընթացների եմ մասնակցել՝ հարստացնելով հոգևոր գիտելիքներիս պաշարը:
Այժմ հայրիկիս և եղբորս հետ Բրազիլիայի Սուրբ Գևորգ հայկական եկեղեցում ենք ծառայում: Եղբայրս նույնպես Գևորգյան հոգևոր ճեմարանում վեցամսյա դասընթացների է մասնակցել, նա սարկավագ է, իսկ ես՝ դպիր: Հայրս հոգևոր կրթությունը Երուսաղեմում է ստացել:

Армянская семья из Бразилии решила репатриироваться
Собеседник «Армяне сегодня» – молодой армянин из Бразилии Нерсес Егинерян, душа которого преисполнена великим желанием поддержать Армению, навечно возвратиться на Родину.
С трепетом в сердце ждем встречи с Араратом…
– Родился в бразильском городе Сан Пауло, окончил гимназию «Дурян». Сейчас учусь на выпускном курсе юридического факультета городского совета университетов Бразилии. В Бразилии у нас есть семейный торговый бизнес и хотим экспортировать  в Бразилию производимые в Армении соки, консервы, фрукты и др., а бразильские товары  привозить в Армению. Тем самым сделаем нашу страну более узнаваемой и стимулируем развитие инвестиций.
Решили всей семьей репатриироваться -0 мы постоянно думаем об этом. Уже шесть раз бывали в Армении, и каждый раз видели ее в разных красках, развитой и прогрессивной. Первый приезд накрепко впечатался в мою память, когда священный библейский Арарат предстал во всей своей красе: это очень взволновало нас. �? в каждый приезд  с трепетом в сердце ждем встречи с Араратом.
Министр Диаспоры РА призвала крепко привязаться к Армении…
– В Армении с министром Диаспоры РА Грануш Акопян встретился впервые, еще раз имел повод встретиться в армянской школе во время ее визита в Бразилию.
Грануш Акопян очень обрадовалась, узнав о возможной репатриации нашей семьи. Она тепло приняла меня и подчеркнула важность моей верной позиции развивать активную деятельность на Родине. Министр также призвала крепко привязаться к Армении, приложить мои знания, опыт, связи и возможности  на Родине.
Приедем, построим Армению нашей мечты…
– Думы о благе Армении должны быть каждодневной заботой каждого из нас, нужно любить нашу страну со всеми ее преимуществами  и трудностями. Критиковать и высказывать недовольство легче всего, вместо этого лучше предпринимать шаги, быть полезными Армении. Если мы сами себе не поможем, другие этого не сделают.
У бразильцев есть прекрасное выражение: «Не бросай камень на крышу соседа, если крыша твоего дома стеклянная». Этим все сказано. Приедем, построим Армению нашей мечты: наша Родина – самая прекрасная страна в мире.
Очень люблю Первопрестольный Святой Эчмиадзин…
– В 2014 году приехал в Армению со съемочной группой «Globo TV». Я сопровождал их, чтобы сделать съемки в достопримечательных, историко-культурных местах Армении. Съемки продлились 15 дней, мы побывали в Ереване, Эчмиадзине, Хор Ви рапе, Хндзореске, Джермуке и других местах. В итоге был подготовлен видеофильм. Он был также размещен в «Youtube», а на канале «Globo TV» фильм имел30 миллионов просмотров.
Что касается моего любимого места в Армении – это Эчмиадзин: я испытываю необъяснимую привязанность к этому городу. Одной из причин, наверное, является то, что я проходил 6-месячные курсы в духовной семинарии Геворгян, обогатив свой запас духовных знаний.
Ныне вместе с отцом и братом служим в армянской церкви Св.Геворг Бразилии. Брат также участвовал в 6-месячных курсах в семинарии Геворгян, он дьякон, а я чтец. Отец получил духовное образование в �?ерусалиме.