Ապրիլի 3-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ղեկավարությամբ տեղի ունեցավ խորհրդակցություն, որին մասնակցում էին նախարարի տեղակալ Վահագն Մելիքյանը, աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը, «Հայրենիք-Սփյուռք կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի և կառուցվածքային ստորաբաժանումների ղեկավարները:
Կառուցվածքային ստորաբաժանումների ղեկավարները ներկայացրին անցած շաբաթվա կատարված աշխատանքները և իրականցված միջոցառումները, նշեցին առաջիկա անելիքները, հանդես եկան նոր առաջարկներով:
Նախարարը կարևորեց Սփյուռքի երիտասարդական կազմակերպությունների հետ աշխատանքը, նախարարության «Արի տուն» և «Սփյուռք» ամառային դպրոց ծրագրերին նրանց ակտիվ մասնակցությունը:
Անդրադարձ կատարվեց «Սփյուռք-Հայրենիք» համաժողովի կազմակերպչական աշխատանքներին, ինչպես նաև՝ համաժողովը սփյուռքի հետ կապերը սերտացնելու հարթակ  դարձնելու առաջնահերթությանը, գործակցության զարգացման ուղղությունների, մոտեցումների վերաբերյալ տեսակետների, առաջարկների անհրաժեշտությունը:

В Министерстве Диаспоры РА 3 апреля под руководством министра Грануш Акопян состоялось совещание, в котором участвовали заместитель министра Ваагн Меликян, руководитель аппарата Фирдус Закарян, руководители ГНКО «Центр Родина-Диаспора» и структурных подразделений Министерства.
Руководители структурных подразделений представили проделанную в течение минувшей недели работу и осуществленные мероприятия, отметили предстоящие задачи, выступили с новыми предложениями.
Министр отметила важность работы с молодежными организациями Диаспоры, их активное участие в программах «Ари тун» и «Летняя школа «Спюрк».
Были затронуты организационные работы форума «Диаспора-Родина», а также приоритетность превращения форума в площадку укрепления связей с Диаспорой, необходимость точек зрения, предложений относительно направлений, подходов к развитию взаимодействия.