Ապրիլի 3-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ղեկավարությամբ տեղի ունեցավ խորհրդակցություն, որին մասնակցում էին նախարարի տեղակալ Վահագն Մելիքյանը, աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը, «Հայրենիք-Սփյուռք կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի և կառուցվածքային ստորաբաժանումների ղեկավարները:
Կառուցվածքային ստորաբաժանումների ղեկավարները ներկայացրին անցած շաբաթվա կատարված աշխատանքները և իրականցված միջոցառումները, նշեցին առաջիկա անելիքները, հանդես եկան նոր առաջարկներով:
Նախարարը կարևորեց Սփյուռքի երիտասարդական կազմակերպությունների հետ աշխատանքը, նախարարության «Արի տուն» և «Սփյուռք» ամառային դպրոց ծրագրերին նրանց ակտիվ մասնակցությունը:
Անդրադարձ կատարվեց «Սփյուռք-Հայրենիք» համաժողովի կազմակերպչական աշխատանքներին, ինչպես նաև՝ համաժողովը սփյուռքի հետ կապերը սերտացնելու հարթակ  դարձնելու առաջնահերթությանը, գործակցության զարգացման ուղղությունների, մոտեցումների վերաբերյալ տեսակետների, առաջարկների անհրաժեշտությունը:

On 3 April, Minister of Diaspora of the Republic of Armenia held a consultation with Deputy Minister Vahagn Melikyan, Chief of Staff of the RA Ministry of Diaspora Firdus Zakaryan, the director of the “Homeland-Diaspora Center” SNCO and the heads of departments and divisions of the Ministry.
The heads of departments and divisions delivered their weekly reports, pinpointed the upcoming programs and events and made recommendations.
The Minister attached importance to the activities of Diaspora Armenian youth organizations and their active participation in the Ministry’s “Ari Tun” Program and “Diaspora” Summer School Program this year.
The organizing of the Armenia-Diaspora Conference, as well as the priority of turning the conference into a platform for the strengthening of bonds with the Armenian Diaspora, the paths for development of partnership and the need for views on approaches and the proposals were touched upon during the consultation.