Սիրիահայ գործարարների հիմնած դեղագործական արտադրությունը թույլ կտա 30-40 տոկոսով նվազեցնել դեղորայքի գներըն
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2017/04/2.jpg)
Կոտայքի մարզի Ջրվեժ գյուղում ապրիլի 1-ին բացվեց «Թուֆենքչի գրուպ» դեղագործական արտադրանքի գործարանը, որը հիմնադրվել է սիրիահայ գործարարների կողմց: «Արմնպրես»-ի հաղորդմամբ` բացման արարողության ներկա գտնվեցին ՀՀ առողջապահության նախարար Լևոն Ալթունյանը, ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը և ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Լրագրողների հետ ճեպազրույցում Առողջապահության նախարար Լևոն Ալթունյանը նշեց, գործարանում արտադրվելու են ցանկացած դեղաﬕջոցներ, որոնք պահանջարկ ունեն ներքին շուկայում:
«Արտադրության սպառման դեպքում այն հնարավորություն կտա մինչև 30-40 տոկոսով շուկայում դեղորայքի գները նվազեցնել»,- ասաց Ալթունյանը: Նրա խոսքով` նման տեսակի գործարան դեռևս չի եղել Հայաստանում: «Իհարկե, ունենք դեղագործական արտադրություններ, որոնք զբաղվում են այլ գործառույթներով, սակայն փաթեթավորման այսպիսի արտադրություն դեռ չի եղել: Հուսով եմ, որ նման արտադրությունները կզարգանան»,- նշեց նախարարը:
«Թուֆենքչի» ընկերության նպատակն է թողարկել բարձրորակ դեղագործական արտադրանք, մասնավորապես` ցավազրկողներ, հակահիպերտոնիկներ, սննդային հավելուﬓեր, վիտաﬕններ, հակադիաբետիկ դեղեր և այլն: Տնտեսական զարգացման և ներդրումերի նախարար Սուրեն Կարայանի կարևորեց այն հանգամանքը, որ գործարանը ստեղծվել է սիրիահայերի կողմց: «Նման նախաձեռնությունները նախարարության համար շատ ողջունելի են և ուրախալի: Մենք պատրաստ ենք սփյուռքի ﬔր բոլոր հայրենակիցների կողքին լինել, որպեսզի նման նախաձեռնությունները ավելի հաճախակի լինեն և նրանց համար Հայաստանում գործունեություն ծավալելը լինի ավելի գրավիչ և ուրախալի»,- ընդգծեց Կարայանը: Նախարարի կարծիքով` նման գործարանների բացումը կընդլայնի դեղագործական ոլորտում արտադրությունը:
«Այս նախաձեռնությունը կարևոր է դեղագործական ոլորտի զարգացման համար, որն ունի բավականին ﬔծ ներուժ և հեռանկար, որը դեռ իրացված չէ: ԵԱՏՄ-ին անդամակցելով՝ Հայաստանը ստացել է լայն հնարավորություններ, որպեսզի կարողանա երկրում արտադրվածը արտահանել ԵԱՏՄ մեծ շուկա»,- նշեց Կարայանը:
«Թուֆենքչի գրուպ» գործարանի գործադիր տնօրենը Կառլո Գասպարը նշեց, որ 2017 թվականին «Թուֆենքչի» ընկերությունը նախատեսում է արտադրել 350-400 հազար ԱՄՆ դոլարի արտադրանք, ստեղծել 25-30 աշխատատեղ:
«Հետագայում նախատեսվում է ընդլայնել արտադրությունը, ինչի արդյունքում կստեղծվի ևս 50-60 աշխատատեղ: Տնտեսական զարգացման և ներդրուﬓերի նախարարի հետ սերտ համագործակցություն ենք ծավալել: Նախարարությունը ցույց է տվել մեզ ամենակարճ և դյուրին ճանապարհը, որպեսզի կարողանանք արագացնել գործարանի շահագործման գործընթացը»,-ընդգծեց գործադիր տնօրենը:
Ըստ նրա` ընկերությունը նախատեսում է իր արտադրանքը արտահանել Սիրիա, Լիբանան, Հորդանան, Լիբիա, Ալժիր, Եմեն և այլն:
Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի դիտարկմամբ` նման նախաձեռնությունները կխթանեն մյուս սիրիահայերին Հայաստանում գործունեություն ծավալելու: «Շատ հաճելի է, որ սիրիահայերը կան բոլոր ոլորտներում, և այսօր նման ձեռնարկություն է մեկնարկում: Սա նաև հույս և վստահություն է բոլոր այն սիրիահայերի համար, ովքեր դեռևս տատանվում են` մնալ հայրենիքում, թե ոչ: Սիրիահայերի ներուժը շատ մեծ է, նրանք բոլորն էլ ստեղծագործ, արարող և աշխատող նվիրյալ մարդիկ են»,- եզրափակեց նախարարը:

Созданное сирийскими армянами производство медикаментов позволит снизить цены на лекарства на 30-40 процентов
1 апреля в селе Джрвеж открылся завод по производству медикаментов “Туфенкчи групп”, основанный сирийскими армянами. Как передает Арменпресс, на церемонии открытия присутствовали министр здравоохранения Левон Алтунян, министр экономического развития и инвестиций Сурен Караян и министр диаспоры Грануш Акопян.
В беседе с журналистами министр здравоохранения Левон Алтунян отметил, что завод будет производить любое лекарство, востребованное на внутреннем рынке.
“В случае реализации медикаментов можно будет снизить цены на лекарства на 30-40 процентов”, – сказал он, отметив, что завода такого типа в Армении не было. “Конечно, производство лекарств у нас есть, но продукции в такой упаковке еще не было”, сказал министр. Компания будет производить обезболивающие лекарства, противогриппозные, БАДы и др. Министр экономического развития и инвестиций Сурен Караян особо отметил, что завод построен сирийскими армянами.
“Подобная инициатива только приветствуется. Мы готовы помочь всем нашим соотечественникам из диаспоры и создать в Армении благоприятную для их бизнеса среду”, – сказал он. “Открытие завода позволит использовать незадействованный потенциал и перспективы. Вступив в ЕАЭС, Армения получила доступ к огромному рынку”, – сказал министр.
Глава компании Карло Гаспар отметил, что в 2017г. “Туфенкчи групп” планирует дать продукции на 350-400 тысяч долларов и открыть 25-30 рабочих мест. “В дальнейшем мы расширим производство и создадим еще 50-60 рабочих мест. Министерство указало нам самый простой и короткий путь налаживания производства”, сказал он, отметив, что продукция будет экспортироваться в Сирию, Ливан, �?орданию, Ливию, Алжир, Йемен и др.
Как отметила министр диаспоры Грануш Акопян, такая инициатива станет стимулом и для других сирийцев в Армении. “Это придает надежду и уверенность тем сирийцам, которые еще не определились – остаться на родине или вернуться. Потенциал сирийских армян огромен, они все творческие, трудолюбивые и инициативные люди”, – сказала она.