Տիգրան Չուխաջյանի ծննդյան 180-ամյակին նվիրված միջոցառում Եղեգում
Մարտի 13-ին Սյունիքի մարզի Եղեգի միջնակարգ դպրոցում տեղի ունեցավ դաս-միջոցառում` նվիրված ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Մեր մեծերը-2017» ծրագրում ընդգրկված կոմպոզիտոր, դիրիժոր, մանկավարժ, հասարակական գործիչ, հայկական օպերային արվեստի հիմնադիր Տիգրան Չուխաջյանի ծննդյան 180-ամյակին:
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են դպրոցից, աշակերտները ներկայացրեցին Տիգրան Չուխաջյանին` որպես մեծ տաղանդի և մասնագիտական բարձր գիտելիքների տեր ստեղծագործող, կատարող, մանկավարժ, երաժշտական-հասարակական գործիչ, հայրենասեր արվեստագետ, դեմոկրատական իդեալների ջատագով: Կարևորվեց այն փաստը, որ Չուխաջյանի ստեղծագործական գործունեությամբ հայ երաժշտության մեջ մի նոր էջ է բացվել, դրվել ժամանակակից ազգային պրոֆեսիոնալ երաժշտության հիմքը: Նրա առաքելությամբ ժողովրդի բազմադարյա պատմության մեջ գործածության մեջ է մտել «հայ կոմպոզիտոր» հասկացությունը։
Չուխաջյանի աշակերտուհիներից մեկը այսպես է նկարագրում Չուխաջյանին. «Նա տարբերվում էր իմ իմացած բոլոր մարդկանցից: Նա ներսում երբեք ֆես չէր կրում. նրա ճերմակող մազերը հիշեցնում էին Բեթհովենին: Նա ուներ անկրկնելի բնավորություն, հպարտ կեցվածքով և նրբակիրթ շարժուձևով: Նա ուզում էր, որ իր ուսանողները երաժշտության մեջ ներդնեին սիրտ ու հոգի: Այլասեր և համեստ մարդ, որը միշտ կրում է մուգ մոխրագույն ֆրակ»:
Դաս-միջոցառման ընթացքում մեծ տեղ հատկացվեց նաև Չուխաջյանի հեղինակած հայ ազգային դասական 1-ին օպերային՝ «Արշակ 2-րդ»-ին, որը նրա ստեղծագործության և հայ երգարվեստի գլուխգործոցներից է:
Միջոցառման ավարտին աշակերտները և ներկաները ունկնդրեցին հատվածներ «Լեմբլեբիջի Հոր-հոր աղա» օպերետից և «Արշակ 2-րդ» օպերաներից:
Դաստիարակչական աշխատանքների կազմակերպիչ Ն. Իսակյանը և 7-րդ դասարանի դասղեկ Ա. Առաքելյանը, համագործակցելով դասվար Ա. Պողոսյանի հետ, թարմացրեցին նաև «Երաժշտություն սիրողներ չեն ծնվում, այլ՝ դառնում են» խորագիրը կրող ցուցատախտակը` նվիրված Տիգրան Չուխաջյանի կյանքին ու ստեղծագործական ուղուն:

Мероприятие в Ехеге, посвященное 180-летию Тиграна Чухаджяна
В средней школе села Ехег Сюникской области 13 марта состоялось урок-мероприятие, посвященное 180-летию включенного в программу Министерства Диаспоры РА «Наши великие-2017» композитора, дирижера, педагога, общественного деятеля, основателя армянского оперного искусства Тиграна Чухаджяна.
Как сообщили редакции «Армяне сегодня» из школы, учащиеся представили Тиграна Чухаджяна, как творца, исполнителя, педагога, музыкально-общественного деятеля, патриота, поборника демократических идеалов, обладающего большим талантом и высокими профессиональными знаниями. Была отмечена важность того факта, что  творческая деятельность Чухаджяна открыла новую страницу в истории армянской музыки, заложила основу современной профессиональной музыки. Благодаря ему в многовековой истории народа вошло в обиход понятие «армянский композитор».
Одна из учениц Чухаджяна так описывает его: «Он отличался от всех известных мне людей. В здании он никогда не носил фес, его седеющая шевелюра напоминала Бетховена. Он обладал неповторимым характером, гордой осанкой и благородными манерами. Он хотел, чтобы его студенты вкладывали в музыку сердце и душу. Гуманный и скромный  человек, всегда носивший темно-серый фрак».
В ходе урока-мероприятия большое место было уделено также созданной Чухаджяном первой армянской классической опере «Аршак Второй» – одному из шедевров его творчества и армянского вокального искусства.
В завершение мероприятия учащиеся и присутствующие прослушали отрывки из оперетты «Лемблебичи Хор-хор ага» и оперы «Аршак Второй».
Организатор воспитательной работы Н.�?саакян и классрук 7-го класса А.Аракелян, в сотрудничестве с классруком А.Погосян обновили также стенд «Любителями музыки не рождаются, а становятся», посвященный жизни и деятельности Тиграна Чухаджяна.