Ջավախքի հայերը համալրեցին Ոսկրածուծի Դոնորների Հայկական Ռեեստրի շարքերը
Մարտի 3-ին եւ 4-ին Ոսկրածուծի Դոնորների Հայկական Ռեեստր Բարեգործական Հիմնադրամը առաջին անգամ Ջավախքի հայաշատ համայնքներում իրականացրեց դոնորագում՝ եւս 76 հայ կամավորներ միացան այս մարդասիրական գործին։
Միջոցառումները տեղի ունեցան Ախալցխա, Ախալքալակի եւ Նինոծմինդա քաղաքներում Ջավախքի ՀՕՄ ատենապետուհի Կարինե Թադեւոսյանի եւ միության մյուս անդամների աջակցության շնորհիվ։
Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Սեւակ Ավագյանը եւ բժշկական տնօրեն Միհրան Նազարեթյանը դասախոսություններ կարդացին՝ հավաքվածներին ներկայացնելով ռեեստրի գործունեությունը, ձեռքբերումները եւ կարեւորությունը։ 17 տարի է, ինչ հիմնադրամը նվիրվել է լեյկեմիայի եւ արյան չարորակ այլ հիվանդությունների դեմ պայքարին՝ ձգտելով օգնել աշխարհասփյուռ հայերին եւ, ինչու չէ, օտարազգիներին հաղթահարել այդ մահացու հիվանդությունները:
Ոսկրածուծի Դոնորների Հայկական Ռեեստր բարեգործական հիմնադրամը ստեղծվել եւ հիմնադրվել է Հայաստանում 1999 թվականին՝ ի պատասխան լեյկեմիայով եւ արյան այլ հիվանդություններով տառապող երեխաների կյանքի փրկության եւ բուժման համար ստեղծված խիստ անհրաժեշտության։ Կազմակերպությունը գրանցվել է, որպես շահույթ չհետապնդող բարեգործական հիմնադրամ, որտեղ մինչ օրս կամավորագրվել է ավելի քան 28 000 դոնոր։

Армяне Джавахка пополнили ряды Армянского реестра доноров костного мозга
Благотворительный фонд «Армянский реестр доноров костного мозга» 3-4 марта впервые провел пополнение своих рядов в армянонаселенных общинах Джавахка – еще 76 армян-добровольцев   присоединились к этой гуманной акции.
Мероприятия прошли в городах Ахалцих, Ахалкалаки и Ниноцминда благодаря председателю САП Джавахка Карине Тадевосян и других членов Союза.
�?сполнительный директор фонда Севан Авагян и медицинский директор Мигран Назаретян прочитали лекции для собравшихся, представив деятельность, достижения и важность реестра. На протяжении 17 лет фонд посвятил себя борьбе против лейкемии, других злокачественных заболеваний крови, стремясь помочь армянам всего мира, почему бы нет, также и иностранцам, преодолеть эти смертельные болезни.
Благотворительный фонд «Армянский реестр доноров костного мозга» создан в Армении в 1999 году в силу острой необходимости спасения и лечения детей, страдающих лейкемией и другими заболеваниями крови. Организация зарегистрирована на некоммерческий благотворительный фонд, в котором до сего дня зарегистрированы более 28 тысяч доноров-добровольцев.