Լույս է տեսել Լիբանանի «Ազդակ» թերթի 90-ամյա հոբելյանի բացառիկ համարը
Արցախպրեսի փոխանցմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում է Լիբանանի «Ազդակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Գանտահարյանը:
Շուրջ 450 էջից բաղկացած բացառիկ համարը ներկայացնում է պարբերականի պատմությունը, անցած ուղին: Ամսագրում զետեղված են ՀՀ, Արցախի Հանրապետության նախագահների, ՀՀ սփյուռքի նախարարի, հայ եկեղեցու հոգևոր պետերի և այլ նշանավոր գործիչների ուղերձները:
«Մարտի 8-ի երեկոյան թերթերը տպարանից դուրս բերեցինք, բավական տպավորիչ համար է ստացվել: Կան հարցազրույցներ, ուղերձներ, հուշագրություններ, վերլուծություններ: Ներկայացրել ենք հարցազրույցներ թերթի գլխավոր խմբագիրների հետ, ներկայացրել ենք նաև այն մարդկանց ցանկը, որոնք 90 տարվա ընթացքում եղել են տնօրեններ, գլխավոր խմբագիրներ, զբաղեցրել են այլ պաշտոններ: Շուրջ 500 անուն է ստացվել»,-ասաց Շահան Գանտահարյանը:
Բացառիկ համարն իր ընթերցողներին է ներկայացնում «Ազդակ»-ի անցած ուղու չերևացող հատվածը: Մասնավորապես, աշխատակիցների մարդկային փոխհարաբերությունները, դժվարին, վտանգավոր ժամանակաշրջանում խնդիրների հաղթահարմանն ուղղված քայլերը: Այդ ամենը հաջողվել է ամփոփել և պատրաստի տեսքով ներկայացնել ամիսների ընթացքում: Շահան Գանտահարյանը նշեց, որ այս բացառիկ համարն իր նպաստ կբերի սփյուռքահայ մամուլի պատմությունը գրի առնելու գործին:
«Այս 90 տարվա ընթացքում «Ազդակ»-ի գլխավոր ձեռքբերումներից մեկն այն կարևոր գործառույթներն են` ուղղված հայապահպանությանը, արևելահայերինի պահպանմանն ու զարգացմանը, այդ գործում երիտասարդության ներգրավմանը, պրոֆեսիոնալ լրատվություն հաղորդելուն թե Լիբանանի, թե հայկական աշխարհի իրադարձությունների մասին: Այլ կերպ ասած այն հսկայական նյութերի շտեմարան է»,-հավելեց նա:
Շահան Գանտահարյանը տեղեկացրեց, որ շուտով վերջնական կավարտի թերթի 90-ամյա ամբողջ արխիվի թվայնացման աշխատանքը, արդի որոնման համակարգերով հնարավոր կլինի գտնել «Ազդակի» հրապարակումները:
Բացառիկ համարը լույս է տեսել 1500 օրինակ, կտրամադրվի հայրենագիտական կենտրոններին, լրատվամիջոցներին, նրանց, ովքեր աշխատակցել են թերթին:

Exclusive edition of 90th anniversary of Lebanon-based “Aztag” daily published
The exclusive edition of the 90th anniversary of Lebanon-based “Aztag” daily has been published, Editor-in-chief of the newspaper Shahan Gantaharyan told “Armenpress”. The edition, comprised of over 450 pages, presents the history of “Aztag” daily, its past path. The edition includes the messages of the Presidents of Armenia, Artsakh Republic, Armenia’s Minister of Diaspora, Armenian clergies and other prominen tfigures.
“In the evening of March 8, the newspapers were brought out from the publishing house, the edition is quite impressive. There are interviews, messages, memoirs, analysis. We have presented interviews with the chief editors of the newspaper, we have presented the list of people who were directors, chief editors, or had other posts during these 90 years. The names are over 500”, he said.
The exclusive edition presents the readers the hidden part of the path passed by the newspaper. In particular, it presents the employees’ human relationships, the steps aimed at overcoming the problems of difficult, dangerous periods.
Shahan Gantaharyan said this exclusive edition will bring its contribution to writing the history of the Diaspora-Armenian media. “During these 90 years the key functions directed towards the maintenance of Armenian identity, the involvement of youth, reporting professional news on events of Lebanon and the Armenian world has been one of the major achievements of “Aztag” newspaper.
In other words it is a repository of great materials”, he said, adding that the digitization process of the entire archive of the 90th anniversary of the newspaper will be completed soon. 1500 copies of the edition were published, they will be distributed to media, scientific centers, to those who worked for the newspaper.