Լույս է տեսել Լիբանանի «Ազդակ» թերթի 90-ամյա հոբելյանի բացառիկ համարը
Արցախպրեսի փոխանցմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում է Լիբանանի «Ազդակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Գանտահարյանը:
Շուրջ 450 էջից բաղկացած բացառիկ համարը ներկայացնում է պարբերականի պատմությունը, անցած ուղին: Ամսագրում զետեղված են ՀՀ, Արցախի Հանրապետության նախագահների, ՀՀ սփյուռքի նախարարի, հայ եկեղեցու հոգևոր պետերի և այլ նշանավոր գործիչների ուղերձները:
«Մարտի 8-ի երեկոյան թերթերը տպարանից դուրս բերեցինք, բավական տպավորիչ համար է ստացվել: Կան հարցազրույցներ, ուղերձներ, հուշագրություններ, վերլուծություններ: Ներկայացրել ենք հարցազրույցներ թերթի գլխավոր խմբագիրների հետ, ներկայացրել ենք նաև այն մարդկանց ցանկը, որոնք 90 տարվա ընթացքում եղել են տնօրեններ, գլխավոր խմբագիրներ, զբաղեցրել են այլ պաշտոններ: Շուրջ 500 անուն է ստացվել»,-ասաց Շահան Գանտահարյանը:
Բացառիկ համարն իր ընթերցողներին է ներկայացնում «Ազդակ»-ի անցած ուղու չերևացող հատվածը: Մասնավորապես, աշխատակիցների մարդկային փոխհարաբերությունները, դժվարին, վտանգավոր ժամանակաշրջանում խնդիրների հաղթահարմանն ուղղված քայլերը: Այդ ամենը հաջողվել է ամփոփել և պատրաստի տեսքով ներկայացնել ամիսների ընթացքում: Շահան Գանտահարյանը նշեց, որ այս բացառիկ համարն իր նպաստ կբերի սփյուռքահայ մամուլի պատմությունը գրի առնելու գործին:
«Այս 90 տարվա ընթացքում «Ազդակ»-ի գլխավոր ձեռքբերումներից մեկն այն կարևոր գործառույթներն են` ուղղված հայապահպանությանը, արևելահայերինի պահպանմանն ու զարգացմանը, այդ գործում երիտասարդության ներգրավմանը, պրոֆեսիոնալ լրատվություն հաղորդելուն թե Լիբանանի, թե հայկական աշխարհի իրադարձությունների մասին: Այլ կերպ ասած այն հսկայական նյութերի շտեմարան է»,-հավելեց նա:
Շահան Գանտահարյանը տեղեկացրեց, որ շուտով վերջնական կավարտի թերթի 90-ամյա ամբողջ արխիվի թվայնացման աշխատանքը, արդի որոնման համակարգերով հնարավոր կլինի գտնել «Ազդակի» հրապարակումները:
Բացառիկ համարը լույս է տեսել 1500 օրինակ, կտրամադրվի հայրենագիտական կենտրոններին, լրատվամիջոցներին, նրանց, ովքեր աշխատակցել են թերթին:

Вышел в свет специальный номер ливанской газеты «Аздак», посвященный 90-летию издания
Вышел в свет специальный номер ливанской газеты «Аздак», посвященный 90-летию издания. Как передает «Арцахпресс», об этом сообщает главный редактор газеты Шаан Гантаарян.
Состоящий из почти 450 страниц специальный номер представляет историю издания, пройденный им путь. В журнале помещены приветственные послания Президентов РА и Республики Арцах, министра Диаспоры РА, духовных пастырей Армянской церкви и других видных деятелей.
«Вечером 8-го марта вынесли газеты из типографии, номер получился достаточно впечатляющим. Есть интервью, послания, мемуары, аналитика. Представили беседы с главными редакторами газеты, а также имена людей, которые на протяжении 90 лет были директорами, главными редакторами, занимали другие должности. Получилось около 500 имен», – сказал Шаан Гантаарян.
Специальный номер представляет читателям невидимую часть пройденного «Аздаком» пути. В частности, межличностные отношения сотрудников, шаги, направленные на решение проблем в трудные, опасные периоды. Все это удалось обобщить в течение нескольких месяцев и в готовом виде представить. Шаан Гантаарян отметил, что этот специальный номер поспособствует созданию истории армянской прессы Диаспоры.
«Одним из главных достижений «Аздака» в течение этих девяти десятков лет является деятельность, направленная на сохранение армянства, сохранение и развитие восточноармянского языка, вовлечение в эти процессы молодежи, профессиональное журналистское информирование о событиях как в Ливане, так и в армянском мире. �?ными словами, это колоссальная база материалов», – добавил он.
Шаан Гантаарян сообщил, что вскоре завершится процесс оцифровки всего 90-летнего архива «Аздака», публикации газеты можно будет без труда найти посредством современных поисковых систем.
Специальный номер отпечатан тиражом 1500 экземпляров, он будет предоставлен арменоведческим центрам, СМ�?, тем, кто сотрудничал с газетой.