Էդվարդ Նալբանդյանն ու Սերգեյ Լավրովը բացեցին դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսը
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2017/02/62498.jpg)
Փետրվարի 22-ին ՌԴ ԱԳՆ ընդունելությունների տանը հանդիպումից առաջ արտգործնախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանն ու Սերգեյ Լավրովը բացեցին Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսը։
Բացելով ցուցահանդեսը՝ ԱԳ նախարար Նալբանդյանն ասաց. «Ցանկանում եմ երախտագիտություն հայտնել բոլոր նրանց, ովքեր կազմակերպել են մեր պետությունների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակին նվիրված այս ցուցահանդեսը: Այսօր մենք ազդարարում ենք այս քառորդդարյա հոբելյանին նվիրված միջոցառումների մեկնարկը:
Ցուցահանդեսին ներկայացված պատմական փաստաթղթերը տպավորիչ համայնապատկերն են այն ճանապարհի, որը մենք միասին անցել ենք հիշարժան օրվանից՝ 1992թ. ապրիլի 3-ից, երբ բացվեց Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերությունների պատմության նոր էջը: Իհարկե, հայ եւ ռուսաստանցի ժողովուրդներին կապում են հարյուրամյակների ընթացքում ժամանակի եւ պատմության փորձությունն անցած բարեկամության ամուր կապեր:
Եվ խաղաղ ժամանակ, եւ դժվարին փորձությունների տարիներին մենք մշտապես միասին ենք եղել: Եվ այսօր էլ Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերությունները երկկողմ համագործակցության օրինակելի մոդել են հանդիսանում, թերեւս ամենահաջողվածը եւ արդյունավետը հետխորհրդային տարածքում:
Հայաստանին եւ Ռուսաստանին միավորում են դաշնակցային փոխգործակցության հարաբերություններ: Անկարելի է դաշնակից լինել որեւէ ոլորտում, իսկ այլ բնագավառներում՝ ոչ: Հարաբերությունների այդ որակը դրսեւորվում է միջպետական համագործակցության ողջ ծավալով: Մեր երկկողմ հարաբերություններն առանձնանում են սերտ արտաքին քաղաքական համադրմամբ, ռազմաքաղաքական եւ ռազմատեխնիկական ոլորտներում արդյունավետ համագործակցությամբ, առեւտրատնտեսական, էներգետիկ, տրանսպորտի ոլորտներում հաջող գործընկերությամբ, տարեցտարի թափ հավաքող ապակենտրոնացված համագործակցությամբ, մշակույթի, գիտության եւ կրթության ոլորտներում փոխգործակցության հետեւողական զարգացմամբ: Ռուսաստանը մեր հիմնական առեւտրային գործընկերն է, Հայաստանի տնտեսությունում հիմնական ներդրողը: Մեր երկրում գործում է շուրջ 1400 համատեղ ձեռնարկություն, ստորագրված է ավելի քան 200 երկկողմ փաստաթուղթ:
Հայաստան-Ռուսաստան միջպետական հարաբերություններն ամրապնդվում են միջազգային եւ տարածաշրջանային կազմակերպությունների շրջանակներում մեր արդյունավետ համագործակցությամբ, որոնց շարքում ՄԱԿ-ի եւ ԵԱՀԿ-ի հետ մեկտեղ հատուկ կառանձնացնեի ՀԱՊԿ-ը, ԱՊՀ-ն եւ, իհարկե, Եվրասիական տնտեսական միությունը:
Ինչպիսի բնույթ էլ կրեն միջպետական հարաբերությունները, դրանք չեն կարող իրապես ամուր լինել, եթե չկա ջերմություն ժողովուրդների, մարդկանց միջեւ: Այս առումով կցանկանայի հատուկ նշել մեր ժողովուրդներին, հասարակ մարդկանց կապող բարեկամական կապերի, փոխադարձ համակրանքի խորքային բնույթը:
Այսօր մեր համատեղ ջանքերն ուղղված են նրան, որպեսզի, հենվելով այդ ամուր հիմքի վրա, շարունակենք վեր հանել մեր ռազմավարական փոխգործակցության նոր հեռանկարային ուղղությունները՝ այն նոր բովանդակությամբ հարստացնելով»,- նշել է Նալբանդյանը:

Эдвард Налбандян и Сергей Лавров открыли выставку, посвященную 25-летию установления дипломатических отношений между Арменией и Россией
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2017/02/62498.jpg)
22-го февраля, в доме приемов М�?Д России министры иностранных дел Эдвард Налбандян и Сергей Лавров открыли выставку, посвященную 25-летию установления дипломатических отношений между Арменией и Россией.
Открывая выставку, министр иностранных дел Налбандян сказал:
“Дорогой Сергей Викторович,
Друзья,
Хотел бы выразить признательность всем, кто организовал эту выставку, посвящённую 25-летию установления дипломатических отношений между нашими странами. Мы сегодня даем старт целому ряду мероприятий, которые будут организованы в ознаменование этого четвертьвекового юбилея.
Представленные на выставке исторические фотодокументы открывают впечатляющую панораму пути, которые мы вместе прошли с памятного дня – 3 апреля 1992 года, когда нами была открыта новая страница в истории армянo-российских отношений. Но армянский и российской народы связывают прочные узы дружбы, прошедшей на протяжении столетий испытание временем и историей.
�? в мирное время, и в годы трудных испытаний, мы всегда были вместе. Да и сегодня армяно-российские отношения являются образцовой моделью двустороннего сотрудничества, наверное самой успешной и эффективной на постсоветском пространстве.
Армению и Россию связывают отношения союзнического взаимодействия. Нельзя быть союзником в какой-то области, а в каких-то вопросах не быть таковым. Такой характер отношений проявляется по всему спектру межгосударственного сотрудничества. Наши двусторонние отношения выделяются тесной внешнеполитической координацией, эффективным сотрудничеством в военно-политической и военно-технической областях, успешным партнёрством в торгово-экономической, энергетической, транспортной областях, из года в год набирающим обороты межрегиональным сотрудничеством, последовательным развитием взаимодействия в сфере культуры, науки и образования. Россия – наш основной торговый партнер, основной инвестор в экономику Армении. В нашей стране действует более 1400 совместных предприятий, подписано более 200 двусторонних документов.
Армяно-российские межгосударственные отношения подкрепляются нашим эффективным взаимодействием в рамках международных и региональных организаций, среди которых, наряду с ООН и ОБСЕ, я бы особо выделил ОДКБ, СНГ, ну и, конечно, Евразийский экономический союз.
Какой бы характер не носили межгосударственные отношения, они не могут быть воистину прочными, если нет теплоты в отношениях между народами, людьми. В этой связи, я хотел бы особо отметить глубинный характер уз дружбы, взаимной симпатии, связывающих наши народы, простых людей.
Сегодня наши совместные усилия направлены на то, чтобы, опираясь на этот солидный фундамент, продолжить поиски новых перспективных направлений нашего стратегического взаимодействия, обогатить его новым содержанием.
Я хотел бы поблагодарить всех тех, кто за прошедшие 25 лет внесли и сегодня продолжают вносить весомый вклад в это благородное дело”.