Մայրենիի միջազգային օրը համշենցիները Ստամբուլում կերգեն հայերեն
Մայրենի լեզվի միջազգային օրվա առթիվ Թուրքիայի համշենցիները Ստամբուլում կերգեն հայրենի բարբառով, այս մասին փոխանցմամբ՝ հայտնում է «Ակօսը»:
Այսօր՝ Մայրենի լեզվի միջազգային օրը, համշենական «Վովա» խումբը համշենական երգի երեկո կկազմակերպի Ստամբուլի ակումբներից մեկում:
Նշենք, որ «Վովա» խումբն իր առաջին մեծ ելույթն ունեցել է պոլսահայ նշանավոր լրագրող Հրանտ Դինքի հիշատակին կազմակերպված երեկոյի ընթացքում, որտեղ կատարել է հայերեն «Յար յար» երգը:
«Վովա» խմբի անդամները 2005թ.-ին թողարկված համանուն ալբոմի («Վովա» Համշենի բարբառով նշանակում է «Ով է»- tert.am) համար ձայնագրել են Համշենի բարբառով երգված 13 ժողովրդական երգ, որոնց մեծ մասը մինչ այդ մոռացված էր ու անծանոթ համշենցիների երիտասարդ սերնդին:
Ի դեպ, պատմական Համշենը գտնվում է ժամանակակից Թուրքիայի հյուսիս-արևելքում: Համամ Ամատունի իշխանի հիմնած Համամաշեն քաղաքը քարտեզի վրա կարելի է գտնել Հեմշին թուրքերեն անվամբ, դրանից մի փոքր արևելք գտնվում է թրքախոս համշենցիների ևս մի բնակավայր` Չամլըհեմշինը (թարգմանվում է որպես եղևնոտ Համշեն: «Չամ» Համշենի բարբառով նշանակում է եղևնի – tert.am): Իսկ կրոնական և ազգային հալածանքների հետևանքով բուն Համշենից դեպի Խոպա, Օրդու, Գիրեսուն և Սամսուն արտագաղթած համշենցիների բազմաթիվ գերդաստաններ հայերենը պահպանեցին ընդհուպ մինչև 20-րդ դարի 80-ականների վերջ: Խոպայի մի շարք գյուղերում համշենցիները սահուն հայերեն են խոսում մինչ օրս:

Residents of Hamshen to perform songs in Armenian on International Mother Language Day
On the occasion of International Mother Language Day, the residents of Hamshen will sing in a dialect of the Armenian language in Istanbul, reported Agos Weekly.
Today, on International Mother Language Day, the Vova Group of Hamshen will sing the songs of Hamshen at a club in Istanbul.
Let us mention Vova Group’s first big performance was a performance of the Armenian song “Yar Yar” during the event commemorating notable Istanbul-Armenian journalist Hrant Dink.
In 2005, the members of Vova Group recorded 13 folk songs in the dialect of Hamshen for the album entitled “Vova” (in the dialect of Hamshen, “Vova” means “Ov Eh”-Who is it”-tert.am). Most of the songs were unfamiliar to the young generation of residents of Hamshen.
Historic Hamshen is located in the northeastern sector of modern-day Turkey. Founded by Prince Hamam Amatuni, the city of Hamamashen can be found on the map under the Turkish name “Hemshin”, and another settlement of Turkic-speaking Hamshen citizens-Chamlihemshin (translated as Hamshen with a lot of fir trees, in the dialect of Hamshen, “Cham” means “fir tree”-tert.am) is located a little towards the east from Hamamashen. Several families of people of Hamshen having emigrated from Hamshen to Khopa, Ordu, Giresu and Samsun as a consequence of religious and national persecutions preserved Armenian up to the 1980s. To this day, the people of Hamshen speak Armenian fluently in several villages of Khopa.