Փետրվարի 13-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ղեկավարությամբ տեղի ունեցավ խորհրդակցություն, որին մասնակցում էին նախարարի տեղակալներ Սերժ Սրապիոնյանը և Վահագն Մելիքյանը, աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը, «Հայրենիք-Սփյուռք կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի և կառուցվածքային ստորաբաժանումների ղեկավարները:
Կառուցվածքային ստորաբաժանումների ղեկավարները ներկայացրին անցած շաբաթվա կատարված ընթացիկ աշխատանքները և իրականացված միջոցառումները, նշեցին առաջիկա անելիքները, հանդես եկան նոր առաջարկներով:
Նախարարն իր գոհունակությունը հայտնեց նախորդ շաբաթվա ընթացքում իրականացված միջոցառումների, մասնավորապես  «Զբոսաշրջությունը Հայաստանում և Արցախում–սփյուռքահայերը զբոսաշրջության ոլորտում» և սփյուռքահայ ներդրողների մասնակցությամբ կազմակերպած կլոր-սեղան քննարկումների և Լրագրողների համահայկական համաժողովները համակարգող մարմնի 2017 թվականի անդրանիկ նիստի պատշաճ կազմակերպման վերաբերյալ:
Տրվեցին առաջիկա շաբաթվա՝ հանդիպումների ու միջոցառումների կազմակերպման ու լուսաբանման վերաբերյալ հանձնարարականներ: Քննարկվեցին այլ հարցեր, կազմվեց ժամանակացույց, նշանակվեցին պատասխանատուներն ու համակարգողները:

В Министерстве Диаспоры РА 13 февраля под руководством министра Грануш Акопян состоялось совещание, в котором участвовали заместители министра Серж Срапионян и Ваагн Меликян, руководитель аппарата Фирдус Закарян, руководители ГНКО «Центр Родина-Диаспора» и структурных подразделений Министерства.
Руководители структурных подразделений представили проделанную в течение недели текущую работу и осуществленные мероприятия, отметили предстоящие задачи, выступили с новыми предложениями.
Министр выразила удовлетворение осуществлением на минувшей неделе мероприятий, в частности, организацией на должном уровне «круглых столов»-обсуждений «Развитие туризма на Родине и участие армян Диаспоры» и с участием зарубежных армян-инвесторов, а также первого в 2017 году заседания координационного органа Общеармянских форумов журналистов.
Были даны поручения по организации и освещению предстоящих на неделе встреч и мероприятий. Были обсуждены и другие вопросы, разработан график, назначены ответственные и координаторы.