Թուրքիայում ցեղասպանությունից փրկված դերսիմցի հայերի կյանքի մասին ֆիլմ է նկարահանվել
Թուրքիայում վավերագրական ֆիլմ է նկարահանվել Հայոց ցեղասպանությունից փրկված դերսիմցի հայերի մասին, որոնց զգալի մասը կոտորվեց 1937-1938 թթ. Դերսիմի կոտորածների ժամանակ, ողջ մնացածներն էլ թուրքացվեցին ու մահմեդականացվեցին:
«Էրմենիհաբեր»-ի փոխանցմամբ, «Վանքի երեխաները» (Vank’ın Çocukları) անվանումով ֆիլմի ռեժիսորը ծնունդով դերսիմցի Նեզահաթ Գյունդողանն է:
Ֆիլմի անոնսի տեքստում ասվում է, որ ստեղծագործական անձնակազմը նկարահանումներց առաջ Դերսիմի կոտորածներից հետո պետության կողմից բռնի թուրքացման ու մուսուլմանացման հետևանքով իրենց արմատից կտրված հայերին գտնելու ու նրանց պատմությունները վեր հանելու համար բազմաթիվ հանդիպումներ է ունեցել Դերսիմում, Քոնիայում, Ստամբուլում, Իզմիրում և Բոլուում:
Նշվում է, որ այդ աշխատանքների շնորհիվ բազմաթիվ փաստեր են հավաքվել կոտորածներից հետո ողջ մնացած դերսիմցի հայ երեխաների վերաբերյալ, որոնց նախ թուրքական անուններ են տրվել, այնուհետև նրանց ստիպել են մահմեդականություն ընդունել:
Իրենց արմատներից կտրված դերսիմցիներից բացի ֆիլմում անդրադարձ կա նաև 1915-ից հետո այդտեղ գործած միակ հայկական Հալվորի Սբ. Կարապետ վանքի մասին, որի վանահայրը 1937-ին ձերբակալվում է և գյուղի մյուս հայերի ու ալևիների հետ սպանվում: Իսկ եկեղեցին պետության կողմից ամբողջությամբ ավերվում է 1938 թ.-ին:

В Турции снят фильм о дерсимских армянах, спасшихся от Геноцида
В Турции снят документальный фильм о спасенных от Геноцида армян дерсимских армянах, значительная часть которых была истреблена во время погромов в Дерсиме 1937-38гг., а оставшиеся в живых были отуречены или исламизированы.
Как передает «Эрменихабер», режиссер фильма под названием «Монастырские дети» – выходец из Дерсима Незахат Гюндоган.
В анонсе фильма говорится, что творческая группа до начала съемок, чтобы разыскать армян, которые после дерсимских погромов  были насильственно отуречены или исламизированы государством и таким образом оторваны от своих корней, узнать их истории провела множество встреч в Дерсиме, Кони, Стамбуле, �?змире и Болу.
Отмечается, что благодаря этой работе собрано множество фактов об армянских детях Дерсима, оставшихся в живых после погромов, которым во-первых, дали турецкие имена, а затем заставили принять мусульманство.
Помимо оторванных от своих корней дерсимцев, фильм повествует также об армянском монастыре Св. Карапет Алвора – единственном функционировавшем здесь после 1915 года, аббат которого в 1937 году был арестован и убит вместе с другими армянами и алевитами села. Церковь же была полностью разрушена государством в 1938 году.