ՊՆ-ն լույս է ընծայել Արցախյան ազատամարտի «Եռաբլուր»-ում հանգչող զոհերի կենսագրությունն ամփոփող ժողովածու
Արցախյան գոյամարտը մեր ժողովրդի նորագույն պատմության ամենաթանկ ձեռքբերումն է: Այն համաժողովրդական միասնականության, նվիրումի, հավատի, պատմական արդարության վերահաստատման աննախադեպ դրսևորում էր:
Արցախի անկախությունը, հիրավի, անշրջելի համազգային հաղթանակ է, որը կյանքի կոչվեց հազարավոր քաջորդիների արյան գնով։
Հենց այդ հերոսների կյանքի ու սխրանքների մասին է պատմում «Հուշամատյան ոգեկոչման» գիրքը, որը նաև Արցախի ազատագրման յուրօրինակ տարեգրությունն է: Այս մասին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Գիրքը ստեղծվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության և ստեղծագործական  հանձնախմբի երկամյա ջանքերի ու  պրպտումների շնորհիվ: Ուսումնասիրվել են Արցախյան պատերազմի մասին նախորդ տարիներին տպագրված գրականությունն ու մամուլը, ՀՀ ՊՆ «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոն-հուշահամալիրի, «Մայր Հայաստան» ռազմական պատմության թանգարանի և ԵԿՄ վարչության արխիվները: Զոհվածների ընտանիքների անդամների և ազատամարտիկների հետ հանդիպումների ընթացքում ձեռք բերված տեղեկություններն ու հիշողությունները հնարավորինս հարստացրել են ու ամբողջացրել գիրքը։
«Հուշամատյանում» ընդգրկվել են բացառապես Արցախյան պատերազմի առաջին օրերից մինչև 1994թ. զինադադարը «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոն-հուշահամալիրում հանգչող 559 զոհվածների կենսագրականները:
Ներկա և ապագա սերունդների համար գրքում ներկայացված կենսապատումները ամփոփ և յուրահատուկ դասագիրք է` սիրելու և տիրոջ պես պաշտպանելու սեփական երկիրը, սերտելու և դասեր քաղելու նահատակների կյանքից:
«Հուշամատյան ոգեկոչման» գրքի ստեղծման գործում անգնահատելի աջակցության են ցույց տվել սփյուռքահայ բարերար Միքայել Քորուքեանը, ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի, Երևանի պետական համալսարանի պատմության ֆակուլտետի ղեկավարները, «Երկրապահ կամավորականների միությունը», կամավորական ջոկատների հրամանատարները, զոհվածների ընտանիքները և մարտական ընկերները:
«Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում հանգչող հայորդիներին նվիրված «Հուշամատյան ոգեկոչման» գրքի շնորհանդեսը տեղի է ունեցել 2017թ. հունվարի 29-ին` Հայոց բանակի ստեղծման 25-րդ տարեդարձի առիթով Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում կայացած ընդունելության ժամանակ Ընդունելության հրավիրվածների թվում էր նաև գրքի հովանավոր, սփյուռքահայ բարերար Միքայել Քորուքեանը: Արժեքավոր հրատարակության գործում ունեցած անձնական մեծ ներդրման համար ՀՀ պաշտպանության նախարար Վ. Սարգսյանը բարերարին պարգևատրել է գերատեսչական «Գարեգին Նժդեհ» մեդալով:

Минобороны Армении выпустило сборник с биографиями покоящихся в пантеоне «Ераблур» военнослужащих, павших в Арцахской войне
Борьба за освобождение Арцаха стала самым ценным достижением в новейшей истории армянского народа. Она стала беспрецедентным символом всенародного единства, преданности, веры, восстановления исторической справедливости.
Независимость Арцаха является поистине необратимой общенациональной победой, которая была достигнута ценой крови тысяч храбрых армянских бойцов.
�?менно о жизни и подвигах этих героев рассказывает книга “Мемориал памяти”, которая стала своеобразной летописью освобождения Арцаха.
Об этом  сообщили в пресс-службе Министерства обороны Армении. Книга вышла в свет благодаря двухлетним усилиям и поискам Минобороны РА и творческой группы.
В процессе создания были изучены касающиеся Арцахской войны публикации минувших лет в СМ�? и литература,  а также архивы пантеона «Ераблур» Минобороны РА, Музея военной истории “Мать Армения”, Союза добровольцев “Еркрапа”. Добытые в результате встреч с членами семей погибших военнослужащих и ветеранов войны сведения и воспоминания максимально обогатили и дополнили содержание книги.
В “Мемориал памяти” вошли биографии покоящихся в пантеоне “Ераблур” 559 воинов-освободителей, участвовавших в войне с самого ее начала и до перемирия 1994 года.
В книге, предназначенной нынешнему и грядущим поколениям содержатся истории, являющиеся обобщенным и своеобразным учебником – как любить и защищать свою страну, извлекать уроки из жизни павших.
Неоценимую помощь в создании книги оказали армянский меценат из диаспоры Микаел Корукеан, руководители института истории НАН РА, исторического факультета Ереванского государственного университета, Союз добровольцев “Еркрапа”, командиры добровольческих отрядов, семьи погибших и их боевые товарищи.
Презентация книги “Мемориал памяти”, посвященной покоящимся в пантеоне «Ераблур» военнослужащим, павшим в Арцахской войне, состоялась 29 января 2017 года во время приема в Первопрестольном Святом Эчмиадзине, посвященного 25-летию Вооруженных сил Армении. В числе приглашенных был также спонсор книги, благотворитель из Диаспоры Микаел Корукеан. За большой личный вклад в подготовке ценного издания министр обороны РА В.Саркисян наградил благотворителя ведомственной медалью «Гарегин Нжде».