Քարին տակի հերոսամարտին նվիրված քայլարշավ է կազմակերպվելու
Անցած տարի ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարության կողմից իրականացվել է 400-ից ավելի միջոցառում, որոնցից 288-ը՝ մշակութային, 136-ը՝ երիտասարդական:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարար Նարին Աղաբալյանը: Նախարարն ամփոփել է անցած տարվա ընթացքում ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարության գործունեության արդյունքները, ապապատասխանել լրագրողների հարցերին:
Ն. Աղաբալյանը տեղեկացրել է, որ նախարարության նախաձեռնությամբ հունվարի 26-ին կազմակերպվելու է երիտասարդական քայլարշավ դեպի Շուշիի շրջանի Քարին տակ գյուղ՝ նվիրված գյուղի հերոսամարտի 25-րդ տարեդարձին: Արշավի մասնակիցները Շուշիի Ղազանչեցոց Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցում մոմավառություն են կազմակերպելու, հետո էլ այնտեղից քայլերթով շարժվելու են դեպի Քարին տակ գյուղ՝ հարգանքի տուրք մատուցելու հերոսամարտում զոհված ազատամարտիկների հիշատակին: Այնուհետև տեղի կունենա հուշ-ցերեկույթ:
«Ծրագրի նպատակն է՝ նպաստել երիտասարդների համախմբմանը, հայրենաճանաչողության բարձրացմանը: Անկախության սերնդին ներկայացնելով ազգային-ազատագրական պայքարի հերոսական դրվագներն ու էջերը՝ երիտասարդության մեջ կսերմանենք ռազմահայրենասիրական դաստիարակություն. այս ամենն էլ կդառնա հայրենասիրության ու ազգային դաստիարակության լավագույն ուղեցույց,- ասել է ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարար Նարինե Աղաբալյանը և հավելել,- այն երիտասարդներն էլ, ովքեր ցանկանում են, կարող են միանալ մեր քայլարշավին»:

Будет организовано шествие, посвященное героической битве в Карин таке
В прошлом году Министерством культуры и по вопросам молодежи НКР было организовано более 400 мероприятий, из коих 288 – культурных, 136 –  молодежных.
Как передает «Арцахпресс» об этом сегодня сказала на пресс-конференции министр культуры и по вопросам молодежи НКР Нарине Агабалян, обобщившая итоги деятельности Министерства за прошлый год и ответившая на вопросы журналистов.
Н.Агабалян сообщила, что по инициативе Министерства 26 января будет организовано пешее шествие к селу Карин так Шушинского района, посвященное 25-й годовщине героической битвы за село.  Участники шествия в церкви Св. Всеспаситель Казанчецоц Шуши организуют зажжение свечей, затем направятся в село – воздать дань уважения памяти павших в героической битве ополченцев. После этого состоится памятное мероприятие.
«Цель программы – способствовать сплочению молодежи, повышению познания Родины. Представляя поколению независимости героические эпизоды и страницы национально-освободительной борьбы, мы воспитываем молодежь в военно-патриотическом духе. Все это станет лучшей вехой патриотизма и национального воспитания, – сказала министр Агабалян, добавив:  – Молодые люди, при желании, могут присоединиться к нашему шествию».