ԵԽԽՎ-ում ԵԺԿ քաղաքական խումբը քննարկում է Լուկա Վոլոնտեի հարցը Ադրբեջանից կաշառք ստանալու վերաբերյալ
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2017/01/60374.jpg)
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության քաղաքական խումբը քննարկում է խմբի նախկին նախագահ, իտալացի Լուկա Վոլոնտեին Միլանի դատախազության կողմից առաջադրված մեղադրանքը՝ Ադրբեջանից կաշառք ստանալու մասին:
Այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրառում է կատարել ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության անդամ, ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Սամվել Ֆարմանյանը:
«1 ժամ 45 րոպե… ԵԽԽՎ Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության քաղաքական խումբը քննարկում է մեկ հարց՝ ԵԺԿ խմբի նախկին նախագահ, իտալացի Լուկա Վոլոնտեին Միլանի դատախազության կողմից առաջադրված մեղադրանքը՝ Ադրբեջանից կաշառք ստանալու մասին: ԵԺԿ-ում կրքերը եռում են: Ադրբեջանական լոբբին մարտի է նետել իր բացահայտված ու բացահայտվող բոլոր հաճախորդներին: Մեր պնդումն է՝ ԵԽԽՎ-ն պետք է հատուկ զեկուցող-հետաքննիչ նշանակի այդ հարցով, ով կարճ ժամկետում ԵԽԽՎ-ին կզեկուցի կոռուպցիոն այդ սկանդալի մասին, ինչը կասկածի տակ է դրել ԵԺԿ-ի հեղինակությունը ողջ Եվրոպայում»,- գրել է Ֆարմանյանը:
2016 թվականի փետրվարին Միլանի ոստիկանությունն ու դատախազությունը քրեական գործ ենհարուցել Լուկա Վոլոնտեի դեմ, ով Քրիստոնեա–դեմոկրատական կուսակցության նախկինպատգամավոր և ԵԽԽՎ–ում Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության խմբակցության նախկինղեկավարն է: Վոլոնտեն մեղադրվում է 2012-2013 թվականների ընթացքում Ադրբեջանից 2,4 մլն եվրոկաշառք վերցնելու մեջ: Փոխարենը, պաշտոնական Բաքուն նրան օգտագործում էր Իտալիայիխորհրդարանում և ԵԽԽՎ–ում: Վոլոնտեի դեմ հարուցված քրեական գործը պաշտոնապես ունի երկուգլուխ` կաշառակերություն և փողերի լվացում: Ուշագրավ է, որ իտալացի նախկին պատգամավորՎոլոնտեն որոշել է լռել և հրաժարվում է խոսել նախաքննությունը վարող քննիչների հետ:

В ПАСЕ политическая группировка ЕНП обсуждает вопрос получения взятки Лука Волонте от Азербайджана
В ПАСЕ политическая группировка Европейской Народной Партии обсуждает вопрос получения взятки бывшим председателем группировки Европейской Народной Партии Лука Волонте от Азербайджана, в чем ему было выдвинуто обвинение прокуратурой Милана.
Oб этом на своей странице в Facebook пишет член армянской делегации в ПАСЕ, депутат от РПА Самвел Фарманян.
«1 час 45 минут… В ПАСЕ политическая группировка Европейской Народной Партии обсуждает вопрос получения взятки бывшим председателем группировки Европейской Народной Партии Лука Волонте от Азербайджана, в чем ему было выдвинуто обвинение прокуратурой Милана. Страсти в группировке Европейской Народной Партии кипят. Азербайджанское лобби кинуло в бой все свои силы. Мы утверждаем, что ПАСЕ должна назначить по этому вопросу особого докладчика-расследователя, который доложит об этом коррупционном скандале, что поставит под вопрос реноме Европейской Народной Партии во всей Европе»,- пишет член армянской делегации в ПАСЕ, депутат от РПА Самвел Фарманян.
В феврале 2016 года прокуратура Милана выдвинула против Лука Волонте обвинение в получении от Азербайджана взятки в размере 2,4 млн евро за определенные услуги, оказываемые в парламенте �?талии и в ПАСЕ. Уголовное дело против Волонте содержит 2 обвинения – взятка и отмывание денег. Волонте хранит молчание, отказываясь от сотрудничества со следствием.